Dokonalá mašina Sky: Thomas vyhrál a vede!

18. 7. 2018, 22:56

Druhá alpská etapa letošní Tour se nesla ve znamení dominance týmu Sky. Na jejím konci zvedal nad hlavu ruce Geraint Thomas a oblékl žlutý dres lídra. Nadvládu britské stáje podtrhl třetím místem Chris Froome, který poskočil na druhé místo průběžného pořadí.

dzibis

„Oni rozjeli hlavně v posledním kopci doslova bláznivé tempo. Byli neskutečně silní,“ pochválil závodníky Sky Vincenzo Nibali z Bahrain Merida, jenž přijel do cíle 9. s mankem 59 sekund, stejně jako Quintana či Bardet.

Tempo týmu Sky postupně uštvalo skoro všechny. Heroický výkon podával hlavně Michal Kwiatkowski. I díky němu byl zlikvidován nástup Valverdeho, jenž atakoval cca 60 km před cílem. Postupně odpadávala řada favoritů.

Souzeno nakonec nebylo ani Mikelu Nievemu, jenž atakoval v závěrečném stoupání. Thomas ho předjel pár set metrů před cílem a španělský výtečný vrchař z týmu Mitchelton-Scott se zlomil. Nakonec se před něj dostali ještě Dumoulin, Froome a Caruso.

ilumilu

„Nečekal jsem to,“ přiznal Thomas. „Že jsem získal žlutý dres, to je příjemný bonus, ale etapové vítězství je pro mě šokem. Jsem moc rád za ten dres. Už jsem v něm jel vloni a je to vždy neskutečný pocit,“ uvedl nový lídr.

Nad otázkou, zda bude teď hlavním lídrem Sky, se jen pousmál. „Chris vyhrál šest Grand Tours a ví, jak jezdit třítýdenní závody. Pro mě je to spíš neznámá. Jsme ve skvělé situaci. Pojedeme dál jako tým, budeme spolu všichni komunikovat jako tým a nejdůležitější je, aby jeden z nás vyhrál,“ prozradil velšský lídr.

Podobně to vidí i Froome. „Jsme ve fantastické pozici před další těžkou etapou,“ prohlásil obhájce prvenství. Na Thomase teď ztrácí 1:25 min., třetí Tom Dumoulin zaostává o 1:44 min. „Tom teď vypadá hodně dobře a musíme si na něj dát pozor. Dnes jel fantasticky,“ chválil Froome Dumoulina.

Už zítra je na programu jedna z královských etap letošního ročníku: start v Bourg-Saint-Maurice, na 175 kilometrech 4 vrchařské prémie, z toho tři nejvyšší kategorie HC, přes 5000 nastoupaných metrů a závěr s ikonickými serpentinami do cíle v Alpe d´Huez. Na start už se nepostaví sprinteři Mark Cavendish a Marcel Kittel, kteří dnes přijeli do cíle po limitu.