SuperCycling.cz

Den dobytí Bastily dal na Tour Francii nového hrdinu

14. 7. 2017, 21:25

Warren Barguil (Team Sunweb) potěšil Francouze vítězstvím v těžké kopcovité etapě, která dnes navíc připadla na významný francouzský svátek. Žlutý dres udržel navzdory dramatickému průběhu etapy Fabio Aru z Astany.

Pořadatelům Tour de France se letos povedlo připravit ročník, který přináší dramatické momenty. V průběhu dnešní stokilometrové etapy do Foix čekala na peloton trojice stoupání Col de Latrape, Col d ́Agnes a Mur de Péguére a oč byl třináctý díl Grande Boucle kratší, o to větší podívanou divákům přinesl.

tdf2017 13etapa

Nejkratší etapa letošního ročníku Tour de France byla divoká už od startu. Neuběhla ani půlhodina a na čele závodu se před vrcholem prvního ze tří stoupání dne osamostatnila dvojice krajanů ze Španělska - Alberto Contador (Trek - Segafredo) a Mikel Landa (Team Sky). Především účast druhého jmenovaného vyvolávala mnoho otázek, neboť Landa, jenž po včerejšku ztrácel v celkovém pořadí 2 minuty a 55 vteřin na Arua, se v předchozích dnech jevil dokonce silnější než dosavadní lídr týmu Sky. A v průběhu etapy se díky úspěšnému úniku dokonce dostal virtuálně do žlutého dresu. Těžko však věřit tomu, že by tým Sky po včerejší ztrátě žlutého dresu okamžitě Chrise Frooma odepsal.

tdf2017 landa contador

Za Contadorem s Landou bušili do pedálů Nairo Quintana (Movistar) a lídr vrchařské soutěže Warren Barguil, jimž se oba Španěly před koncem posledního stoupání opravdu povedlo dojet a všichni čtyři se pak do závěrečného sjezdu pustili s dvouminutovým náskokem na skupinu Fabia Arua, Chrise Frooma a Dana Martina. Hlad po etapovém vítězství donutil 500 metrů před cílem k útoku Alberta Contadora, jehož ale 200 metrů před cílem předjel Warren Barguil. Ten tak vybojoval svůj premiérový triumf na Tour a daroval Francouzům možnost oslavovat v Den dobytí Bastily nového francouzského hrdinu. Po dvanácti letech.

tdf2017 13froome

Dramatičnost dnešní krátké etapy však kromě boje o etapové vítězství potvrzovalo i dění asi dvě minuty za vedoucím kvartetem. Nejdříve se s pomocí svého superdomestika Michala Kwiatkovského pokusil Chris Froome zaskočit Fabia Arua v závěrečném stoupání, pak Froome i Romain Bardet opakovaně nastupovali ze sjezdu. Lídr závodu však byl ve střehu a všechny pokusy zdárně vykryl. Pár vteřin k dobru získali útokem pár kilometrů před cílem Daniel Martin z Quick-Stepu a Simon Yates z Oriky, Froome, Aru i Bardet ale do cíle přijeli pohromadě a italský cyklista stáje Astana tak i nadále drží vedení před Froomem o šest vteřin. Třetí je Bardet, jenž na Arua ztrácí 25 vteřin. Na páté místo celkového pořadí ale poskočil Mikel Landa, který teď na lídra závodu namísto necelých tří minut ztrácí jen minutu a devět vteřin.

Nejlepším z Čechů byl dnes opět Roman Kreuziger, který byl v průběhu dne k ruce Simonu Yatesovi a do cíle přijel třináctý. V celkovém pořadí mu patří 22. příčka.

Dramatická etapa přinesla i několik odstoupení ze závodu. S Tour de France se kvůli zranění zápěstí z jedné z předchozích etap musel rozloučit vítěz Dauphiné Jakob Fuglsang a odstoupil také Artur Vichot, který tak nechal týmu FDJ v závodě už jen čtyři své kolegy.

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.