SuperCycling.cz

Další paráda Königa a znovu posun v pořadí! Už je sedmý!

22. 7. 2014, 18:51

Leopold König svoje fanoušky a zřejmě i řadu soupeřů nestačí na Tour překvapovat. Hned v první etapě po dni volna se obul ostře do Pyrenejí. Znovu předvedl famózní výkon, zejména ve dvacetikilometrovém sjezdu do cíle. 

Leopold König znovu úřadoval.

Leopold König znovu úřadoval.

Těsně před ním totiž docvakl skupinku lídra Nibaliho a protože někteří závodníci z top ten měli černý den, už je průběžně sedmý. A co víc, na šestého van Garderena ztrácí po dnešku jen sedm vteřin!

„Další neuvěřitelný den. Posunul jsem se na 7. místo! Díky Rogerovi Klugemu za kterým jsem jel sjezd. Byl jako motorka,“ pochválil König německého závodníka stáje IAM.

"Roger na mě počkal pod vrcholem. Je to kluk, který s námi loni jezdil v NetAppu. Má asi 80 kilo. Tak jsem zalehl a za tím německým TGV jsem se dokoulel až do Nibaliho skupiny,“ popisoval König pro idnes.cz.

Když projel chvíli za ním cílem i Kluge, objal ho. "Já jsem mu byl hrozně vděčný. Našim klukům se nepodařilo dostat do úniku, aby pak byli k dispozici na tuhle sjezdařskou práci, ale nakonec ji odvedl on. Sice je z jiného týmu, ale strávili jsme spolu loni několik nocí na soustředění ve společném pokoji. Je to od něj hrozně hezké. Dokonce na mě chvilku i čekal, když mi poodjel asi na sto metrů,“ prozradil König.

V nejtěžším stoupání etapy na Port de Bales (11,7 km) se favorité nejdřív drželi pohromadě a český lídr NetAppu tam nechyběl. Ale děly se věci. Postupně začali odpadat Königovi soupeři van Garderen, Bardet, Mollema, van den Broeck.

rogers 16 tapa 1

Michael Rogers, hrdina 16. etapy.

„Rozjel tempo Movistar a viděli jsme totální výbuch a explozi některých jezdců po dni volna. Spousta lidí, jak jsem viděl a potom i slyšel, dnes vybouchla a já zase ne. Takže jsem hrozně rád, že i když se mi nejelo vůbec dobře, takhle to nakonec dopadlo," těšilo českého cyklistu.

Ze skupinky favoritů atakoval Francouz Pinot, jehož se dokázali chytit Nibali, další Francouz Peraud a Valverde. König si jel svoje tempo a na vrcholu v nadmořské výšce 1755 metrů trochu ztrácel. Ve sjezdu však předvedl excelentní výkon a dokázal si docvaknout čtveřici s Nibalim, ač mezi nejlepší sjezdaře v pelotonu nepatří.

Jely se dva závody v jednom. Ti nejlepší v celkovém pořadí bojovali o vteřiny mezi sebou, ale na čelní příčky v etapě dnes nedosáhli. O ty se totiž porvali borci z úniku, kterých bylo nejdřív 21, a v jednu chvíli měli náskok přes 12 minut. Peloton je nechal jet, protože nejlepším z uprchlíků byl průběžně 16. Polák Kwiatkowski se ztrátou skoro dvaceti minut. Ten si nakonec hodně polepšil a skočil na 9. místo.

Nejdelší etapu letošního ročníku dlouhou 237,5 km vyhrál velezkušený Australan Michael Rogers ze stáje Tinkoff-Saxo. Poté, co tým musel spolknout hořkou pilulku v podobě odstoupení lídra Alberta Contadora, slavil v krátké době už druhý úspěch. Polák Majka vyhrál z úniku 14. etapu, dnes ho napodobil Rogers. Majka navíc vyfoukl Rodríguezovi dres nejlepšího vrchaře.

rogers 16 taa 2

Rogers se v cíli klaněl.

Trojnásobný mistr světa v časovce Rogers byl na vrcholu posledního kopce spolu se Serpou a Voecklerem, ve sjezdu je dojeli Kirijenka a Gautier. Rogers a Gautier získali mírný náskok a asi 4 kilometry před cílem odpáral Australan mazácky Gautiera. Po více než šesti hodinách v sedle slavil svůj první triumf na Tour de France, ač už mu je 34.

„Je to neskutečné. Věděl jsem, že pro mě závod začal teprve v posledním kopci. Tušil jsem, že bude těžké odpárat hlavně Voecklera. V tom sjezdu jsem mu řekl, ať si se mnou nehraje, protože mě dnes neporazí. Já byl v téhle pozici mnohokrát a taky jsem nevyhrál,“ řekl Rogers.

oleg se raduje 16

Majitel týmu Oleg Tinkov je v extázi. Rogers mu vyhrál etapu :-)

Skupina s Nibalim a Königem za ním zaostala o 8:32 min. Ital dál bezpečně drží žlutý dres. Druhý zůstává Španěl Valverde, na třetí příčku se posunul Pinot.

 

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2014 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

Klikni a hraj o ceny v hodnotě 100.000 Kč!


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.