SuperCycling.cz

Froome není žádný marťan, jak ukazují data

22. 7. 2015, 14:51

Aby lídr Tour Christophe Froome dokázal, že není žádný nadčlověk, zveřejnil cyklista stáje Sky také svoje údaje z 10. etapy Tour na Col du Soudet.

fru-k-dat

Některá z nich byla k vidění již dříve prostřednictvím aplikace Strava, o čemž jsme informovali v tomto článku.

Nyní se rozhodl svá data zveřejnit i Froome, částečně i proto, aby zavřel pusu všem pochybovačům. A zjistilo se, co už se tušilo: VAM 1602 (nastoupané metry za hodinu) je daleko za hodnotou, kterou jsme vídali za časů Pantaniho a Armstronga, kde byla dosahovaná meta 1800.

 Průměrné watty ve stoupání 390 W, průměrný tep 158, dosažená maximálka 174 (Chrisova maximální tepová frekvence je položena poměrně nízko). Průměrná kadence 97 (že jezdí neskutečné točky, to už víme). Tedy nic kosmického. Je pouze v rámci možností výborně připraven na Tour.

Co je ale velmi zajímavé, jsou okolnosti jeho vítězného útoku, který začal drtivým nástupem na úrovni 900 W a pokračoval 30ti sekundovým průměrem 522 W, což opět samo o sobě nemusí být nic mimořádného, i když hodnota blížící se 1000 W je pro „tempaře“ vážícího 67kg výborná.

Co je ale klíčem jeho současné neporazitelnosti, je fakt, jak se s tímto přetížením vyrovnává jeho tělo. A kupodivu velmi dobře. Chris totiž pokračoval nadále tempem 422 W po dobu 4 minut, které nedokázal akceptovat nikdo. A co více, po útoku nadále stoupal průměrným tempem 408 W, kterým se dále vzdaloval druhému Quintanovi. Svůj drtivý útok tedy nejen ustál, ale jeho tělo i po něm fungovalo lépe, než tělo všech soupeřů. To už je opravdu obdivuhodné.

K wattovým údajům je třeba poznamenat, že zveřejněné hodnoty jsou o 6% nižší, než naměřené, jelikož Chris jezdí oválné převodníky a ty zkreslují naměřené údaje tímto směrem.

Zveřejnění Froomových údajů mělo ještě jeden cíl. Pokusit se monitorovat výkonnost cyklistů na takovýchto podnicích a vědět o anomáliích. Pokud někdo překoná totiž VAM 1800, není zřejmě něco v pořádku.

Fyziologické možnosti těla jsou pouze jedny a zhruba tady leží hranice. Možná je to zajímavější cesta, než pouze řešit překročení úrovně dané substance v těle závodníka. 

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem s1w.cz

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.