Bývalý skokan Roglič slovinským hrdinou, Aru ztratil

19. 7. 2017, 19:33

Před deseti lety se stal Primož Roglič juniorským mistrem světa ve skocích na lyžích. V roce 2013 vyměnil skočky za kolo a začal se naplno věnovat cyklistice. Je excelentním časovkářem, to se ví. Vloni vyhrál jednu časovku na Giru, ale dnes slavil cyklista týmu LottoNL-Jumbo životní úspěch na Tour.

tenproimoz

Jako historicky první Slovinec ovládl etapu na nejslavnějším závodě roku, navíc po heroickém výkonu. Nejdřív jel v úniku třicetičlenné skupiny, kde figuroval i Ondřej Cink.

Byl očividně nejsilnější, protože vpředu vydržel celý den. Ze skupinky, kde byl i Alberto Contador, zaútočil hned na začátku posledního stoupání etapy na Col du Galibier, s 2642 metry nejvyšším bodem letošní Tour.

Na vrcholu byl první, získal cenu Henri-Desgrangeho a také finanční prémii 5000 eur. Pak už to byl jen velký sešup dolů a Roglič náskok před pronásledovateli, které už představovali největší favorité, udržel.

Do cíle přijel sám s náskokem 1:13 min. před pěticí, z níž měl ve spurtu nejvíce sil Rigoberto Urán, který bral bonifikaci 6 vteřin. Třetí skončil majitel žlutého dresu Chris Froome. Ve stejném čase dorazil i Romain Bardet a jeho krajan Warren Barguil, majitel puntíkatého dresu pro nejlepšího vrchaře. Dvě vteřiny ztratil Mikel Landa, který jako jediný ze Sky vydržel s Froomem.

„Je to neuvěřitelný den. Na začátku Tour jsem měl několik pádů a teď jsem vyhrál etapu přes Galibier. Chtěl jsem zkusit únik, ale že to dopadne takhle, to je neskutečné. Měl jsem v cíli rodinu, přítelkyni a po trati byla spousta slovinských vlajek. Chtěl jsem se ukázat v tom nejlepším světle,“ prozradil Roglič.

Aru spadl na čtvrté místo

Z  největších favoritů měl horší den Fabio Aru. Lídr Astany neudržel v závěru výšlapu na Galibier kontakt s Froomem a spol. a ztratil na ně půl minuty, stejně jako např. Dan Martin. Simon Yates z Oriky zaostal za Froomem dokonce o dvě minuty a spadl na 7. místo.

Co to znamená v celkovém pořadí? Britský lídr Sky dál poveze žlutý dres. Druhý už je Urán, třetí Bardet. Oba ztrácejí shodně 27 vteřin. Čtvrtý Aru spadl z druhé na čtvrtou příčku a má na Frooma manko 53 sekund.

„Čekal jsem, že Aru bude útočit, ale třetí týden na Grand Tours je nevyzpytatelný. Já se cítil o poznání lépe než v Pyrenejích a doufám, že tak dobré nohy budu mít i zítra,“ prohlásil Chris Froome.

sprurtbardetutra

Bude to ale ještě pořádné drama. Zítra se jede další těžká alpská etapa s cílem na vrcholu Izoard (2360 m). Je to 14kilometrový výšlap s průměrným sklonem přes 7 procent.

Kittel odstoupil

Do cíle středeční etapy nedorazil Marcel Kittel. Německý vítěz pěti etap na letošní Tour, který jel v zeleném dresu nejlepšího sprintera, se připletl do pádu při úvodním stoupání na Col d´Ornon. Narazil si rameno a po 20 kilometrech, kdy zkusil pokračovat, ze závodu odstoupil. Zelený dres tak převzal Michael Matthews ze Sunwebu a má velkou šanci dovézt ho do Paříže.

„V první řadě doufám, že je Marcel v pořádku. Slyšel jsem, že spadl, když jsem jel v úniku. Nejsem rád, když dostávám zelený dres za takových okolností, ale taky jsem o něj hodně bojoval,“ přiznal Matthews.

Jak si vedli Češi? Ondřej Cink (Bahrain Merida) po úniku nakonec přijel do cíle na velmi dobrém 17. místě (+5:07). Roman Kreuziger (Orica-Scott) skončil 29. (+12:48), Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) obsadil 126. místo (+33:41).