SuperCycling.cz

Bauke Mollema si na Tour připsal první etapový vavřín

16. 7. 2017, 19:38

Nizozemec slavil vítězství v 15. etapě poté, co odjel ze skupiny uprchlíků. V celkovém pořadí udržel i přes problémy maillot jaune Chris Froome.

tdf2017-15mollema

189,5 kilometrů přes Francouzské středohoří měl před sebou dnes peloton na Tour de France. A opět to byly dva závody v jednom – ten první rozhodoval o průběžném výsledku celkového pořadí, ten druhý pochopitelně určil vítěze dnešní etapy do Le Puy-en-Velay.

I dnes se začalo závodit nedlouho po startu a tehdy se také zrodil únik dne. Bylo v něm osmadvacet závodníků, kteří si vybudovali až devítiminutový náskok. Rozdělilo je až stoupání první kategorie Col de Peyra Taillade, za nímž atakoval Bauke Mollema. Když se nizozemský cyklista stáje Trek-Segafredo rozhodl vzdálit ostatním z úniku, chybělo do cíle ještě přes 30 kilometrů. A ne jednoduchých!

Bauke Mollema ale usiloval o etapové vítězství i v předchozích dnech na Tour. Snažil se naskočit do správných úniků, do dnešního dne ale marně. A přestože na začátku jeho záměr nevypadal optimisticky, dokázal si heroickou sólovou jízdou vypracovat náskok 40 vteřin na pronásledovatele, což mu ve finále stačilo. Mollema tak při své sedmé Tour de France vybojoval vůbec první etapový triumf. A po čtyřech letech také první etapový triumf pro svou stáj Trek-Segafredo.

Za Mollemou pokračovala čtveřice závodníků. Pro druhé místo si nakonec dospurtoval Diego Ullisi (UAE) před Tony Gallopinem (Lotto-Soudal), čtvrtý byl Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) a pátý s menším odstupem v puntíkovaném dresu lídr vrchařské soutěže Warren Barguil (Team Sunweb).

Hlavní pole pokračovalo pod taktovkou týmu Sky. Až ve sjezdu před stoupáním Col de Peyra Taillade se na čele balíku objevily dresy AG2R a ostrým tempem se jeho závodníci pokoušeli peloton zredukovat a přivést do problémů lídra závodu. A to se jim povedlo!

Brit ve žlutém nejdříve zůstane ve druhé skupině, ale ztrátu si dojíždí. Následný defekt na úpatí zmíněného stoupání Col de Peyra Taillade a s ním související ztráta okolo třičtvrtě minuty už ale představuje opravdový problém, výměnou navíc Froome přišel o věrného služebníka Kwiatkovského a do roztrhání těla mu pomáhá Mikel Nieve. K Froomovi se následně zepředu stáhne Mikel Landa, bez jehož pomoci by to měl Chris Froome daleko složitější.

Následné nástupy Bardeta i Urana už Chris Froome přečká bez úhony a v cíli si může oddechnout. Na ostatní z velkých favoritů na pódium v Paříži neztratil. Snad s jedinou výjimkou, vzdálit se totiž povedlo Danu Martinovi (Quick-Step Floors), který proťal cílovou pásku v Le Puy-en-Velay o devět vteřin před nimi. V průběžném pořadí tak přeskočil Landu a je už pátý. Naopak Nairo Quintana (Movistar) dnes zaostal o deset minut a na pódium už asi pomalu může opravdu zapomenout.

Nejlepším z trojice českých závodníků byl dnes jednačtyřicátý Roman Kreuziger (Orica-Scott), jenž si celkově o dvě místa pohoršil a patří mu nyní průběžně 24. příčka.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.