Aru setřásl všechny, ale žlutý dres oblékl Froome

5. 7. 2017, 17:48

Ani Chris Froome, ani Nairo Quintana, ale Fabio Aru ukázal z favoritů letošní Tour největší sílu v prvním horském dojezdu. Italský lídr Astany přijel do cíle na vrcholu La Planche de Belles sám s náskokem 16 vteřin před Danem Martinem z Quick-Stepu. Třetí Froome oblékl žlutý dres lídra, z něhož vysvlékl stájového kolegu ze Sky Gerainta Thomase.

tenfabjo

„Dlouho jsem na tuhle chvíli myslel. Už mám vyhrané etapy na Giru i na Vueltě, ale na Tour se mi to povedlo až dnes,“ jásal v cíli Aru, který ze skupiny favoritů nastoupil 2,5 km před cílem.

A byl to tak agresivní atak, že ho nikdo nebyl schopen zachytit. „Byly tam hodně těžké a prudké pasáže. Věřil jsem si, ale překvapilo mě, s jakým náskokem jsem přijel,“ prozradil.

Navázal tak na svého krajana Nibaliho, který na stejném kopci triumfoval na Tour před třemi lety, rovněž v dresu italského mistra. „Vicenzo je velký kamarád a jsem šťastný, že to takhle vyšlo,“ dodal.

Pro největší rivaly musel být jeho výkon varováním. Hlavně pro Frooma, který nebyl schopen nástup zachytit a dlouho byl rád, že s Thomasem šlapali za svým domestikem Nievem. Překvapil naopak Dan Martin, o němž říká jeho týmový kolega Zdeněk Štybar, že má možná životní formu.

Co ostatní? Alberto Contador ztratil 26 vteřin stejně jako Simon Yates nebo Rigoberto Urán, Nairo Quintana ještě o 12 vteřin víc. V celkovém pořadí je nyní za Froomem druhý o 12 sekund Thomas, Aru je třetí s mankem 16 vteřin.

Z Čechů si v dnešní etapě vedl nejlépe Ondřej Cink (Bahrain Merida), který dojel 33. (+1:59). Roman Kreuziger odpadl dřív, než se čekalo, a skončil hned za Cinkem s mankem 2:13 min., Zdeněk Štybar pracoval pro lídry svého týmu dříve a v závěru mohl zvolnit. Obsadil 106. místo s mankem 10:56 min.