SuperCycling.cz

Greipel vyhrál u moře, Cancellara je ve žlutém!

5. 7. 2015, 18:55

Hned druhý den se na Tour děly věci! Dojezd v nizozemském Zélande na pobřeží Atlantiku ovládl ve spurtu vedoucí skupinky Němec André Greipel z Lotto-Soudal a třetí místo stačilo Fabianu Cancellarovi, aby po třech letech znovu oblékl žlutý dres lídra Tour de France.

André Greipel projíždí cílem jako vítěz 2. etapy.

André Greipel projíždí cílem jako vítěz 2. etapy.

Skvěle si v etapě plné překvapení vedli dva čeští cyklisté: Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step) a Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) nezaváhali, v dešti a větru nezůstali vzadu a do cíle přijeli v čelní skupině, která měla pouhých 24 závodníků!

Z největších favoritů tam byli Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) a Chris Froome (Sky), ovšem chyběli obhájce vítězství Vincenzo Nibali (Astana) i Nairo Quintana (Movistar). Ti dorazili ve druhé početné skupině se ztrátou 1:28 min., kde byli i další dva Češi Leopold König (Sky) a Jan Bárta (Bora-Argon 18) nebo vítěz úvodní časovky Rohan Dennis (BMC), který jel ve žlutém, ale hned o něj přišel.

alberto v cili zelande

Alberto Contador v cíli.

„Musím poděkovat svým týmovým kolegům, hlavně Rogers byl dnes skvělý,“ řekl Alberto Contador. „Věděli jsme, že když pojedeme vpředu, máme šanci v téhle etapě něco udělat. Dopadlo to výborně a zítra budeme útočit znovu,“ slíbil Michael Rogers.

Bárta v úniku, ale cenu nedostal

Jedním z hrdinů větrné etapy byl i Honza Bárta. Očividně si chtěl vynahradit zklamání z časovky, kde ho postihl pád. Hned po startu šel totiž do úniku, s Clementem (IAM), Fonsecou (Bretagne) a Quémeneurem (Europcar). Peloton pak uprchlíky sjížděl, a když se mu to skoro podařilo, vyrazil dopředu sám Bárta a vyhrál rychlostní prémii v Rotterdamu. Posléze se na něj dotáhli ještě Fonseca s Clementem, ale 62 km před cílem byli sjeti definitivně.

bartic v uniku zeuand

Bárta sahal po ceně pro bojovníka etapy a zasloužil by si ji, ovšem organizátoři mu ji nakonec nedali a vyhlásili úřadujícího mistra světa Michala Kwiatkowského (Etixx-Quick Step), který odváděl fantastickou práci ve vedoucí skupině.

Peloton se za deště a větru rozdělil na několik skupin. Vzadu zůstala řada věhlasných jmen. Zaváhala mj. Astana s Nibali, Movistar s Quintanou i Valverdem, Kaťuša s Rodríguezem a další. Nibaliho navíc ještě postihl defekt, přesto se dokázal dotáhnout zpět. Ale spolu s Quintanou po dnešku ztrácejí přes minutu na Frooma s Contadorem, Kolumbijec ještě o pár vteřin víc.

Cavendish práci kolegů nezúročil

Na čele vedoucí skupiny pracoval skvěle tým Etixx-Quick Step se Štybarem či Kwiatkowskim, v popředí byl vidět i Kreuziger. Belgická stáj měla etapu výborně rozehranou, protože vpředu bylo hned šest jejích závodníků: kromě Štybara s Kwiatkowskim ještě Urán, Renshaw, Martin a Cavendish.

Ale převahu nedokázali borci Etixxu zúročit ve vytoužené vítězství Cavendishe. Ve spurtu měl silné konkurenty v podobě Greipela, Sagana či Cancellary a nakonec to rychlík z ostrova Man nezvládl. Začal spurtovat příliš brzy a v samém závěru se přes něj dostali Greipel, Sagan i Cancellara. Cavendish se v monentu, kdy viděl, že nevyhraje, zlomil a netušil, že tím stájového kolegu Martina připravil o žlutý dres.

cancellara ve zlutem zeland

Fabian Cancellara ve žlutém dresu lídra.

Cancellara bral totiž bonifikaci 4 vteřin za třetí místo a to mu stačilo, aby se oblékl do žlutého. Kdyby dnes Švýcar skončil čtvrtý, do žlutého by šel Martin.

„Opravdu jsem nečekal, že bych šel po dnešku do žlutého dresu, možná v dalších dnech, hlavně v té etapě po kostkách. Dnes to bylo více pro sprintery. Nakonec to dopadlo tak, že v závěru byla šance a porval jsem se o ni. Ve finále to z mé strany byl pěkný sprint a je z toho žlutý dres. To je vždycky famózní,“ řekl Fabian Cancellara. „Ale byl to strašně těžký den, v závěru už mě chytaly křeče," přiznal nový lídr.

„Je škoda, že jsme nevyhráli etapu a ani nemáme žlutý dres, ale i tak jsme udělali hodně dobrou práci. Byla to nakonec bláznivá etapa, člověk si ani nemohl zastavit na záchod. Jelo se pekelné tempo, tohle byl opravdu nezapomenutelný den,“ popsal Zdeněk Štybar.

Velkou radost měl naopak André Greipel. „Dopadlo to fantasticky,“ jásal poté, co vybojoval své sedmé etapové vítězství na Tour. „V závěru mi to skvěle rozjel Marcel Sieberg a tohle je odměna pro všechny,“ dodal vítěz etapy.

Hodně spokojen byl i Chris Froome, protože on i Contador najeli poměrně dost na Quintanu s Nibalim. „Je to jen výsledek aktivního pojetí. Snažili jsme se být neustále vpředu a vyšlo to skvěle. Těžko jsem po dvou dnech mohl chtít něco víc, ale musíme být neustále ve střehu,“ uvedl Froome. „Hlavně Thomas a Stannard dnes odvedli skvělou práci. Déšť a vítr, v tom oni jezdí fantasticky. Přesně věděli, kde musíme v danou chvíli být."

ad cesi 2 teland

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.