SuperCycling.cz

Alaphilippe slavil podruhé. Pomohl mu pád Yatese

24. 7. 2018, 23:06

Vyhrál první etapu v Alpách a oblékl po ní puntíkatý dres krále vrchařů. Dnes slavil Julian Alaphilippe z týmu Quick-Step Floors na Tour další prvenství při prvním horském testu v Pyrenejích. V dresu nejlepšího vrchaře, který má stále v držení a navíc si v této soutěži upevnil vedení před druhým Warrenem Barguilem.

tenfilipp

Etapu znovu rozhodl únik, už potřetí za sebou. Alaphilippe se do něj chtěl za každou cenu dostat kvůli vrchařské soutěži, což se mu podařilo. Dnes ale nebyl nejsilnější a vítězství mu spadlo do klína. Kvůli pádům.

Gilbert po pádu dojel, ale odstoupil

V závěrečném sjezdu do cíle z vrcholu Col du Portillon to do jedné zatáčky přepálil vedoucí Adam Yates a skončil na zemi. Nebyl jediný, kdo spadl z vedoucí pozice. Ještě daleko hrozivěji vypadal pád Philippa Gilberta, Alaphilippova stájového kolegy z Quick-Step Floors.

Belgický cyklista atakoval ve stoupání na Col de Portet d’Aspet, nahoře měl k dobru asi minutu, ale ve sjezdu ani on správně neodhadl zatáčku, podjelo mu kolo, šel hlavou přes obrubník a zmizel v hlubině.

Po chvíli naštěstí vylezl nahoru, ukázal do kamery palec nahoru a etapu dokončil se ztrátou přes půl hodiny. Nakonec byl vyhlášen jejím největším bojovníkem a na pódium si došel s ovázanou nohou převzít cenu.

Vyšetření v nemocnici však nakonec ukázalo zlomeninu čéšky a předčasný konec na Tour. „V první řadě musím říct, že můžu mluvit o velkém štěstí. Přistál jsem tvrdě na nějaké kameny a nemohl jsem se hnout. Naštěstí přiběhl někdo z neutrálního vozu a pomohl mi zpátky nahoru. Bohužel, tohle není způsob, jakým jsem chtěl skončit Tour. Bolí to, ale mohl jsem dopadnout hůř,“ dodal ostřílený belgický závodník.

gilbbouu

Další klíčový moment přišel 13 km před cílem, kdy v posledním kopci atakoval Adam Yates. Brit z týmu Orica-Scott mířil vstříc prvnímu vítězství na letošní Tour, ale pád zmařil jeho naděje. Nakonec se zvedl ze země a zbytek sjezdu jel hodně opatrně. Dostal se přes něj ještě Gorka Izagirre.

Alaphilippe v první chvíli ani pořádně nevěděl, jak reagovat. Přejel kolem Yatese a mířil vstříc druhému vítězství. „Když Adam spadl, bylo mi ho líto. Chvíli jsem čekal, abych viděl, že je v pohodě,“ prozradil francouzský vítěz.

„Já při etapě taky dost riskoval a vyplatilo se to. Jsem nadšený, co se mi podařilo. Snil jsem o jednom vítězství, teď mám dvě. Necítil jsem se dnes úplně na 100 %, ale ostatní na tom byli podobně,“ dodal Alaphilippe.

Mezi favority k žádným změnám nedošlo. V posledním sjezdu řídil jejich skupinu většinou vláček Sky v čele s Kwiatkowskim, který dával jako výtečný sjezdař pozor, aby Froome i Thomas jeli co nejlepší stopu.

„Bylo tam několik nebezpečných sjezdů, ale naštěstí nám přálo počasí. Myslím, že řada favoritů spíš myslela na pekelně těžký zítřek. Musím být ve střehu od začátku, protože můžeme očekávat nejrůznější ataky. A na závěr nás čeká nejtěžší kopec letošní Tour. Bude to hodně zajímavé,“ řekl majitel žlutého dresu Geraint Thomas.

Sagan a Froome v slzách

Ještě jedna zajímavá věc se stala během dnešní etapy. Po 30 kilometrech se totiž peloton zcela zastavil kvůli protestní akci francouzských zemědělců. Ti na silnici vyházeli balíky slámy, aby nikdo neprojel.

Protestovali proti vládě, která po nich požaduje plnění náročných kvalitativních standardů, což zdražuje jejich produkci. Na dováženou produkci se přitom tohle pravidlo neuplatňuje, což se místním farmářům nelíbí.

Protože nechtěli ustoupit, do akce přišli policisté, kteří použili slzný plyn. Ale vítr ho donesl i k očím závodníků a někteří z nich byli rychle v slzách. Včetně Thomase, Frooma nebo Sagana.

Šéf Tour Christian Prudhomme proto rozhodl o přerušení závodu. Třeba Froome musel dostat kapky do očí, zatímco Sagan si pouze propláchl oči vodou. „Pálil mě nos a štípalo v krku. Oči začaly pálit až po chvíli. Myslím, že jsme na tom byli všichni podobně,“ prohlásil Froome. Asi po 15 minutách se peloton znovu rozjel a začalo se závodit.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.