SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar před Roubaix: Chtěl bych na pódium

10. 4. 2015, 08:12

Potřetí v kariéře se Zdeněk Štybar postaví v neděli na start slavné klasiky Paříž-Roubaix. Předloni byl šestý, vloni pátý a letos by rád konečně sáhl na vysněné pódium. Doufá, že už si smůlu v podobě problémů se zuby vybral na Flandrech a teď ho nic nezastaví. „Snad budu ve správnou chvíli na správném místě a vyjde to,“ říká cyklista týmu Etixx-Quick Step.

styby-nahoru-k-rozhovoru-roubaix

Jak se cítíš ani ne týden po Flandrech?

Docela to jde. Ve středu jsem jel vyloženě tréninkově Scheldeprijs. Bylo hezké počasí a díky závodu jsem do sebe dostal výborné kilometry na udržení formy. Původně jsem chtěl v závěru pomoci Trentinovi, ale když jsem viděl, jak se to tam na konci tlačí, řekl jsem si: sorry, do toho fakt nejdu. Posledních pět kilometrů jsem jel úplně vzadu, a když jsem pak viděl ten pád, byl jsem rád, že jsem se do ničeho nepouštěl.

Na Flandrech jsi měl lapálie se zubní protézou. Můžeš s odstupem pár dní popsat, co se ti přesně stalo?

Napraskl mi můstek. Možná, jak jsem otvíral bidon. Zub se mi rozpůlil na dva kusy. Polovinu jsem spolknul a druhou vyplivl. Zbytek můstku se kýval a musel jsem ho při závodě vyrvat. Je tam na takovém šroubu. Nechci se moc vymlouvat, ale dost mě to rozhodilo. Pořádně jsem nevěděl, co mám dělat: jestli zabalit, pokračovat, schovat se nebo nastoupit. Byl jsem zmatený. Posledních 70 kilometrů jsem musel jet jen na gely, což bych normálně dělal až tak na závěrečných 50 kilometrů. Ale už to stejně nevrátím. Štvalo mě, že se něco takového stane zrovna v nejdůležitějším závodě celého roku. Vždyť já těmito dvěma týdny žiju vždycky strašně dlouho.

styby vloni roubaix

Na trase Paříž-Roubaix 2014.

Zuby už máš spravené?

Všechno je ok. V pondělí i úterý jsem se každý večer do půlnoci trápil u zubaře. Mám tam nový ocelový můstek, přes to keramiku, prý by to mělo vydržet všechno...

Kdy se dočkáš finální verze svých zubů?

Implantáty se musí hojit do konce května, pak mi tam budou dávat nové keramické zuby. Až to začnou ladit, budu s tím muset k zubaři ještě tak osmkrát. Když si uvědomím, kolik umístění a energie mě už stál ten loňský pád na Eneco Tour... Jsem fakt naštvaný ještě teď. Protože dodnes následky toho pádu pociťuju, naposledy na Flandrech.

styby fotka do rozhovoru

Po Flandrech jsi na Instagramu zveřejnil svou fotku bez zubů, která obletěla skoro celý svět. Byla to koláž?

Ty zuby jsem takhle venku opravdu měl, ale tvář jsem si nechal ostaršit o 40 let pomocí aplikace Oldify :-)

Flandry i Roubaix patří mezi tvoje nejoblíbenější závody. Který z nich máš radši?

Oba jsou to veliké monumenty a řadím je na stejnou úroveň. Ale Flandry jsou mému srdci asi o kousek blíž. Jsou v Belgii, národ tím žije dlouho dopředu. V televizi jedou skoro pořád jenom Flandry, v novinách vychází denně osm stránek o cyklistice. Když jde člověk v Bruggách na start, připadá si díky té fantastické kulise jako rocková hvězda.

styby pred klasike PR

Každý ten závod je ale jiný.

Flandry jsou víc explozivní, člověk nesmí před žádným tím kopcem zaváhat. Jinak je po všem. Musíš všechno správně načasovat. Na Roubaix, když se něco stane a máš nohy, tak si to po té rovině většinou dojedeš. Ale zase je to tvrdší boj o pozice na těch kostkách. Člověk musí mít skvělé nohy, stejně jako na Flandrech je to ryze přírodní selekce.

Jednou bych rád jel Roubaix v dešti. Je to můj sen. Bylo by opravdové peklo a pro mě velký zážitek.

Předpověď počasí je letos celkem příznivá...

Má být snad i 20 stupňů. Podle mě všechny ty louže vyschnou a nebude to tak těžké, jako vloni ta etapa po kostkách na Tour de France.

Pořád platí, že bys jednou rád zažil Roubaix v dešti?

Jo, to je můj sen. Rád bych to zkusil. Byla by to velká loterie, asi se spoustou pádů, ale opravdové peklo a pro mě velký zážitek.

glarzkace teprstrovi vloni

Takhle gratuloval Zdeněk v cíli Nikimu Terpstrovi po jeho loňském triumfu.

Takových vás asi v pelotonu moc není...

To ne :-) Otázka je, jestli je v současném balíku vůbec někdo, kdo jel naposledy Roubaix v dešti. Podle mě to bylo v roce 2002. Snad jedině Tom Boonen.

Předloni jsi byl šestý, vloni pátý. Bude mít tvoje bilance na Roubaix stoupající tendenci?

Doufám. Forma je dobrá, ale musí se v ten daný den sejít úplně všechno. Chtěl bych tam být minimálně na pódiu.

Už jste si byli projíždět trasu?

Až dnes pojedeme posledních 90 kilometrů.

A řešili jste už s týmem taktiku?

Asi by to mělo být obdobné, jako na Flandrech, ale detailně se o tom budeme bavit až v sobotu večer.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.