SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Flandry jsou nejvíc. Rád bych je vyhrál

5. 4. 2019, 06:38

V neděli se postaví na start 103. ročníku Kolem Flander jako jeden z velkých favoritů. Jméno Zdeňka Štybara je letos možná skloňováno ještě víc než kdy jindy, protože už má na kontě dvě vyhrané kostkové klasiky: Omloop a E3 Harelbeke.

kflandrum1

Navíc tým Deceuninck-Quick Step letos klasikám jednoznačně dominuje, protože jich vyhrál už šest. A Flandry jsou pro belgický tým velkým cílem, stejně jako pro Štybyho.

„Forma je dobrá a rád bych ji prodal. Samozřejmě bych moc rád vyhrál, ale lidí, kteří mají takové ambice, je daleko víc,“ říká Zdeněk v rozhovoru pro náš web.

Cítíš už velké mrazení v zádech?

Zatím to ještě jde. V pátek si jdu projet finále závodu, někteří kluci od nás už byli dřív. Odpoledne máme tiskovku, takže to bude náročný den. Sobota bude trochu klidnější a v neděli to vypukne.

kflandrum 2

Řadu let tvrdíš, že Flandry jsou pro tebe nejhezčí závod roku.

To pořád platí. Je to hlavně díky atmosféře. Je neskutečná. Už na startu z toho člověka mrazí v zádech. Člověk musí žít v Belgii, aby viděl, jak tím tady lidi žijou. Už týden před závodem pustíte televizi a je tam něco o Flandrech. V novinách se skoro o ničem jiném nepíše. Žije tím opravdu celá Belgie. Roubaix je třeba královnou kostkových klasik, ale na Flandrech bývá atmosféra ještě o kousek lepší.

Pro váš tým je vždy na Flandrech jediným cílem vítězství. Budete letos díky výsledkům na předchozích závodech ještě pod větším tlakem?

Tlak je pořád stejný. Jsme belgický tým a Flandry jsou největší kostková klasika v Belgii. Takže lidi chtějí vidět někoho od nás jako vítěze. Máme obrovskou motivaci vyhrát. Ještě uvidíme, jaká bude taktika, zatím jsme ji moc neřešili.

Ale předpokládám, že to budete hrát na víc karet a ve finále se uvidí.

Přesně tak. Měli bychom tam zůstat co nejdéle ve čtyřech: Gilbert, Jungels, Lampaert a já. Další tři kluci jsou tam hlavně na pomoc. Tým máme hodně silný a věřím, že to prodáme.

Letos tě všichni zařazují mezi top favority. Jak se s touto rolí sžíváš?

Je to hezký, ale zas tolik to neznamená. Spíš si užívám, že jsem se do té pozice dostal, což je výsledek zatím hodně dobré sezóny. Flandry jsou dlouhý a nevyzpytatelný závod. Stát se může cokoli. Ale vím, že formu mám dobrou a budu se snažit toho využít do maxima. Chci být ve hře až do finále a uvidíme, na co to bude stačit.

Co je klíčem k úspěchu na Flandrech?

Závod musíte mít pořád pod kontrolou, být ve střehu od nultého kilometru. Většinou se to dělí na těch známých kopcích, kde každý čeká útoky, ale člověk tam musí být vpředu, abych byl schopný reagovat nebo zaútočit sám. A samozřejmě potřebujete i štěstí. Bez něj to nejde.

kflandrum3

Kdo je podle tebe největším favoritem letošního ročníku?

Van Aert, van der Poel, van Avermaet, Sagan, Naesen a čtyři lidi od nás.

Van der Poel vyhrál ve středu Dwars door Vlaanderen. Překvapilo tě to?

On je výjimečný talent a žádné překvapení to nebylo. Spíš se jen čekalo, kdy to jeho první velké vítězství přijde.

Letos se zatím úplně podle představ nedaří Saganovi. Je v takové formě, aby Flandry vyhrál?

S ním člověk musí počítat vždycky. Klidně se může stát, že vyhraje Flandry i Roubaix.

Už víš, jakým směrem se bude ubírat další část tvojí sezóny? Zkusíš ještě nějakou ardenskou klasiku?

Domluvíme se s týmem po Roubaix. Zatím jsme plánovali do Roubaix. A uvidíme, co bude dál. Jistého nemám nic, ani z pohledu Grand Tours.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.