SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Chci si na klasikách spravit chuť

24. 2. 2017, 06:00

Závodem Omloop Het Nieuwsblad, který je nově zařazen do WorldTour, začne v sobotu Zdeňku Štybarovi jeho šestitýdenní „mistrovství světa“. Začínají totiž oblíbené klasiky, většina z nich v Belgii po kostkách. A to je parketa českého cyklisty stáje Quick Step-Floors.

stybyshorniekllasi

Vloni mu kostkové klasiky nesedly podle představ. Byl sice druhý na prašných italských cestách při Strade Bianche, ale vrcholy sezóny v podobě nejtěžších klasik na severu Belgie či Francie mu nevyšly.

Pozdější vyšetření ukázalo, že ho brzdil virus. „Letos bych si v Belgii rád napravil reputaci a spravil chuť, protože vloni jsem tam pověst dobrého klasikáře spíš ztratil,“ říká Štybar v rozhovoru pro náš web.

Začíná ti hned na úvod nejdůležitější část sezóny?

Dá se to tak říct. Je to hodně důležité období a už se moc těším. Zimu jsem zvládl v pohodě, příprava byla dobrá, cítím se taky slušně. V sobotu začínáme moc pěkným závodem, který mi sedí. Omloop je zařazený do WorldTour, bude tu ještě větší konkurence a hned se uvidí, jak kdo na tom je. V neděli je Kuurne-Brusel-Kuurne, kde většinou vyhrávají sprinteři, ale na víkend hlásí dost silný vítr, takže se to klidně může roztrhat na terezínech.

stybyadvojake

V rámci přípravy jsi absolvoval etapové závody Kolem Valencie a Algarve. Bral jsi je jako starty na rozjetí?

Dá se to tak říct. Chtěl jsem do nohou dostat nějaké závodní kilometry, ale jeli jsme tam dobře jako tým. Gaviria i Martin vyhráli na Algarve etapu, tvořili jsme závod a nějaké dny jsme udělali hodně těžké. Já si otestoval formu a pocity nebyly špatné. Docela mi tenhle model přípravy před klasikami vyhovuje a nechtěl jsem něco měnit. Doufám, že po víkendu neřeknu, že to byla hrůza a měl jsem něco udělat jinak :-)

Co ti tedy ty dva závody napověděly?

Zlepšoval jsem se den ode dne. Algarve v kombinaci s Valencií bylo dost těžké, ale tenhle týden jsem se z toho dostal a celkově byl ten únor podle osobních pocitů dost povedený.

Patříš mezi top klasikáře. Jak moc je těžké to každým rokem potvrzovat?

No, zrovna vloni jsem to moc nepotvrdil... V Belgii se mi nic nepovedlo. Pak se až po Roubaix ukázalo, že mě rozhodil ten virus. Doufám, že letos si napravím reputaci a ty výsledky budou dobré. Pro psychiku by bylo ideální, kdyby se nějaký pěkný výsledek povedl hned na začátku. To by mě po minulé sezóně nakoplo.

stybnakolekeklas

Ve vašem týmu se to excelentními klasikáři jen hemží a na každý závod většinou není stanoven jediný lídr.

No, hned na Omloop je nás tam pět: Gilbert, Terpstra, Boonen, Trentin a já :-) Neříkám, že budeme všichni lídři, ale asi každý z nás má reálnou šanci na dobrý výsledek.

Není tolik excelentních závodníků v jednom týmu někdy trochu kontraproduktivní?

Někdy je to výhoda, někdy nevýhoda. Pro tým by někdy bylo lepší, kdyby se jelo jen na jednoho stanoveného lídra a všichni se mu obětovali. Třeba by se toho vyhrálo víc. Občas jsou situace, kdyby se něco dalo třeba sjet rychleji, ale skoro každý myslí na finále a malinko se šetří. Někdy se pak stane, že to nevyjde. Věřím, že letos to bude tak, že tým na většinu závodů jasně stanoví lídra nebo lídry.

Může hrát roli i fakt, že Tom Boonen po Roubaix končí kariéru a tým mu bude chtít dát více šancí, aby se loučil velkým vítězstvím?

Na Roubaix asi bude lídrem číslo 1, ale v ostatních závodech bude prioritou, abychom vyhráli jako tým. Pokud na tom Boonen bude nejlíp ze všech i před ostatními závody, tak se pojede na něj, nemám s tím problém.

tifesstybmar

Ve většině závodů je to tak, že všichni vyčkávají, co uděláte vy. Myslíš, že ten scénář bude letos podobný?

Záleží, jak na tom budou Sagan nebo Van Avermaet. Jejich týmy by taky měly něco ukázat. Snad to nebude jen na nás.

Už víš, jak bude vypadat tvůj další program po dvou belgických klasikách?

Pojedu Strade Bianche, pak Tirreno, San Remo vynechávám. A potom všechny ty další důležité klasiky: Dwars Door Vlaanderen, E3, Gent-Wevevelgem, Flandry a Roubaix.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.