SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Rád bych se dočkal velkého vítězství

28. 3. 2018, 06:53

Čekají ho dva závody, o kterých může směle říci, že jde o závody roku. Po dnešní předehře na Dwars door Vlaanderen, která bude spíš tréninkem, vyhlíží Zdeněk Štybar nadcházející dva klasikářské Monumenty. V neděli Flandry a o týden později Paříž-Roubaix. „Moc rád bych se dočkal velkého vítězství,“ říká závodník stáje Quick-Step Floors v rozhovoru pro náš web.

hlavnirvvsty

Dnes tě čeká Dwars door Vlaanderen. Jak tenhle závod vnímáš?

Pořád je to WorldTour závod, takže vítězství na něm má váhu. Když se naskytne nějaká šance, půjdu do toho. Uvidíme, jak se závod bude vyvíjet. Má být hodně špatné počasí, finále asi bude hodně proti větru a podle mě se dá čekat spurt nějaké větší skupiny, něco jako na Gentu.

Předpokládám, že v hlavě máš ale spíš závody, které přijdou potom...

Je jasné, že jsou důležitější. Pro mě jsou to v podstatě dva nejdůležitější závody roku. Letos cítím, že jsem opravdu dobře připravený, dal jsem tomu maximum. Doufám, že mi bude přát štěstí a něco se povede. A že středeční závod tu moji formu ještě nakopne.

stybprvniRVV

Co je pro tebe víc? Flandry nebo Roubaix?

Flandry, i když se mi lepší výsledky zatím povedly na Roubaix. Flandry jsou pro mě větší srdcovka. Ta atmosféra je neuvěřitelná. Všichni tím závodem dlouho žijí. Když jdete do cukrárny, dostanete dortíky s emblémem závodu, v novinách vycházejí speciální několikastránkové přílohy. Pro Belgičany je to takové mistrovství světa.

Jak bys oba závody charakterizoval?

Jsou podobné délkou, měří přes 260 kilometrů. Oba jsou pekelně těžké a oba vyhrávají ti nejsilnější. Roubaix je díky kostkám víc selektivní, Flandry jsou možná trochu taktičtější. Ale člověk tam musí být pořád ve střehu, protože klíčový moment může přijít v podstatě kdykoli. Oba ty závody mi sedí. Výsledkově to vypadá, že mi jde líp Roubaix, ale to je spíš náhoda.

kekostkamrvvstyb

V týmu Quick-Step Floors je na největší klasiky vždy více lídrů. Máte letos nějak stanovené role?

Až tak to stanovené zase není. Je nás víc lídrů a vždycky záleží na vývoji závodu. Tenhle tým myslí v klasikách jen na vítězství, cokoli jiného je de facto zklamání. A když na to člověk v první skupině nebude mít, měl by sám vycítit, že se musí obětovat ve prospěch někoho jiného. Takže tu roli si během závodu určuje v podstatě každý sám. Všechno navíc korigují z auta sportovní ředitelé, kteří tu situaci vidí a vyhodnotí. Někdy bych byl radši, kdyby byl stanovený jeden lídr, ale tak silný tým, jako jsme my, takhle závodit nemůže.

Řešíte třeba s Gilbertem nebo Terpstrou před nejdůležitějšími závody taktiku ještě nějak společně?

Ani se moc bavit nemusíme. Každý z nás ví, co je ve hře a každý dobře ví, jaký máme cíl. Ne vždy to vyjde, jako třeba teď na Gentu, kde jsme byli čtyři v první skupině, ale Elia (Vivivani) ve spurtu skončil druhý. Ale i ve spurtu záleží často na štěstí a ne každý se povede. Zvlášť, když je tam Sagan.

kekostkam34

Cítíš, že jste jako tým před Flandry a Roubaix ještě pod větším tlakem?

Je pořád stejný. Ale nemusíme se ničeho bát. Poslední závody nám ukázaly, že tým funguje skvěle a není tam slabý článek. Sebevědomí nám dodal závod E3 Harelbeke, který jsme zvládli skvěle a i na Gentu jsme hráli důležitou roli.

Kdo je podle tebe největším favoritem Kolem Flander?

Ten okruh je daný. Je to pořád stejné. Ti samí lidé tam jsou vpředu skoro v každém závodě a nemyslím si, že by to teď mělo být jiné. Vyhrát může řada lidí. Vždycky záleží na formě v daný den a taky trochu na štěstí. Musí se sejít všechno.

Ty už jsi byl na Roubaix dvakrát druhý, na Flandrech dvakrát v top 10...

Moc bych si přál, aby to někde vyšlo na vítězství. Říkám si to každý rok... Čekám na něj už dost dlouho a teď je další šance.

zavrrvvs

Flandry jede poprvé v kariéře i Nibali. Myslíš, že může myslet vysoko?

Podle mě je to závod, který by mu mohl sednout. Těžko říct, jak bude Flandry brát, jestli hlavně jako přípravu na kostkovou etapu na Tour, nebo si dělá ambice na výsledek. Ale to, co ukázal na San Remu, byla demonstrace síly a skvělé formy. Určitě má šanci a je to závodník, na kterého si musíte dát vždycky pozor.

Ještě bych rád zmínil Wouta van Aerta. Co říkáš jako bývalý cyklokrosař na jeho výkony na klasikách v této sezóně?

Klobouk dolů, co předvádí po náročné sezóně v cyklokrosu. Mně trvalo déle, než jsem se dokázal nějak prosazovat. Já byl vždycky po krosové sezóně vyždímaný jak citron. On ukazuje, že se to nějak kombinovat dá. Jezdí výborně a bude patřit mezi favority i teď. Podle mě ukazuje, že jeho budoucnost je na silnici.

Do závodů nemůže naskakovat tvůj kolega a kamarád Petr Vakoč, kterého vyřadilo těžké zranění z tréninku v JAR...

Je strašné, co se stalo. Bohužel, i tyhle věci se mohou při našem povolání někdy stávat. Petr je z nejhoršího venku, naštěstí nemá žádné trvalé následky. Čeká ho dlouhá cesta zpět, ale má od nás všech obrovskou podporu. Zvládá to skvěle a jsem moc rád, že se s tím takhle vyrovnal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.