SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar před klasikami: Druhá místa nás moc neberou

27. 2. 2015, 11:59

Už v sobotu zahájí Zdeněk Štybar svou letošní sezónu klasik. V Belgii se postaví na start 70. ročníku závodu Omloop Het Nieuwsblad (200 km) a v neděli ho čeká 63. ročník Kurrne-Brusel-Kuurne (193 km). 

Zdeněk Štybar a Niki Terpstra budou tahouny stáje Etixx-Quick Step na klasikách.

Zdeněk Štybar a Niki Terpstra budou tahouny stáje Etixx-Quick Step na klasikách.

Cyklista stáje Etixx-Quick Step, pro niž jsou klasiky stěžejní, vstupuje do hodně důležité části sezóny, která pro něj vyvrcholí na Paříž-Roubaix (12. 4.). Čeká ho nesmírně nabitý program s osmi jednorázovkami (Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne-Brusel-Kurrne, Strade Bianche, Milán-San Remo, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem, Kolem Flander, Paříž-Roubaix) a etapovým závodem Tirreno-Adriatico.

„Naposledy se dá dobře potrénovat ještě příští týden, pak už je to hlavně o odpočinku mezi závody. Tam už člověk nedožene nic,“ říká v rozhovoru pro Supercycling.cz Štybar, který si dnes projede posledních 60 km úvodní klasiky za motorkou.

etixx kostky

Těšíš se hodně na vstup do klasik?

Jsou to oblíbené závody, forma je dobrá a není se rozhodně čeho bát. I ostatní kluci z týmu jsou na tom hodně dobře, takže do těch závodů jdeme s optimismem.

Váš tým je plný excelentních klasikářů. Jak budete mít rozdělené role?

Je to skoro stejné ve všech závodech. Na každý máme určený několik lídrů a uvidí se podle situace. Třeba teď na Omloop tam jsou se mnou Tom Boonen, Niki Terpstra a Matteo Trentin.

Dá se říci, že pro Etixx-Quick Step začíná klasikami malé mistrovství světa?

Tím, že jsme belgický tým, jsou pro nás tyhle závody hodně důležité, ale dřív to bylo ještě markantnější. Teď už máme díky lidem, jako jsou Cavendish, Urán nebo Kwiatkowski, pokrytý celý rok.

Ale do každé klasiky jdete s vysokými ambicemi.

S těmi nejvyššími. U nás se počítají jen vítězství a druhé místo je v podstatě neúspěch. Když bude někdo z nás odjetý ve dvou s daleko lepším spurtérem z jiného týmu, tak se to většinou asi sjede, protože se nikdo nespokojí s druhým místem. Bojujeme o vítězství. V Algarve jsme taky obětovali pořadí dvou lidí v desítce ve prospěch Kwiata, aby zkusil zabojovat o vítězství.

styby algos jedna pred klasike

Na sluníčko z Algarve se asi v Belgii příliš spoléhat nedá...

Na jakou klasiku se těšíš nejvíc?

Na každou. Jsou to závody, které si užívám. Je tam sice hrozný stres, ale my jsme tým, který ty závody většinou tvoří a bojuje v nich o vítězství. Teď už to není jen o belgických klasikách, ale i o ardenských, protože lidi jako Kwiatkowski jsou zase schopni vyhrávat tenhle typ závodů.

Už v sobotu jedeš Omloop, kde jsi startoval už dvakrát.

Vloni jsem tam totálně promrznul, přijel jsem v křečích a byl jsem rád, že jsem dojel do cíle. Dva roky zpátky to bylo podobné. Přijeli jsme z Kataru a Ománu a tělo na ten teplotní skok nezareagovalo dobře. Ale je to závod, který mi celkem vyhovuje, taková dobrá klasika na rozjetí. Závěrečná část do Gentu už je po rovině, na konci jsou akorát kostky. Posledních dvacet kilometrů bývá peloton většinou roztrhaný a je to spíš taktický boj. Poslední dva roky přijeli do cíle vždy vpředu jen dva závodníci.

Naopak závod Kurrne-Brusel-Kuurne jsi nejel nikdy.

Vloni jsem ho neměl v programu a předloni, kdy jsem startovat měl, závod zrušili kvůli sněhu. Je to většinou závod pro sprintery a já ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý, jestli ho pojedu. Jsme s týmem domluveni, že uvidíme v sobotu večer podle pocitů.

styby pred klasike

Hned v úvodních závodech sezóny jsi ukázal velmi dobrou formu. Očekával jsi to?

Člověk nikdy neví, jak na tom na začátku sezóny je. Pro hlavu je důležité začít dobře, což se mi povedlo. S formou jsem spokojen. Věřím, že to potvrdím už během úvodních klasik a bude to super odrazový můstek do zbytku sezóny.

Pomohlo ti směrem k silnici hodně, že jsi neabsolvoval cyklokrosovou sezónu?

Těžko říct. Myslím, že vloni jsem na tom po krosu nebyl hůř. Ale hodnotit to nějak objektivně, můžu až na konci jara po Roubaix.

Závodíš teď každý víkend, jak ten zápřah zvládneš?

Já s tím nemám problém. Už v cyklokrosu jsme měli sezónu od půlky září do konce února a závodilo se každý týden, často i víckrát. To bylo možná ještě náročnější.

Jak se dá udržet forma, aby byla dobrá už teď a vygradovala na Flandrech a Roubaix?

Všechno máme nějak naplánované, ale tělo se nedá naprogramovat jako počítač. V tuhle chvíli musí mít člověk natrénováno a měl by se s každým tím závodem lepšit. Doufám, že to tak bude.

Po Algarve jsi odjížděl na Mallorku. Co jsi tam ještě natrénoval?

Dva dny jsem měl trochu volnější, ale třeba ještě ve středu jsme objeli s Vakym (Vakoč) a Tonym (Martin) pěkný trénink v kopcích. Cítím se dobře.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.