SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Je to můj největší úspěch na silnici

7. 3. 2015, 21:56

Na klasice Strade Bianche slavil Zdeněk Štybar po fantastickém výkonu své první vítězství v roce 2015, pro jeho stáj Etixx-Quick Step jde již o 13. letošní triumf na silnici. „Považuji to určitě za svůj největší úspěch na silnici a vítězství stavím na úroveň cyklokrosového titulu mistra světa z Tábora 2010,“ řekl Štybar v rozhovoru pro Supercycling.cz.

styby-trojke-strade-rozhovor

Co se ti honí hlavou pár hodin po závodě?

Ty pocity jsou pořád úžasné. Byl to krásný závod, hodně těžký. Foukal silný vítr a člověk musel být skoro pořád vpředu. Na těch prašných cestách foukalo dost z boku, docela to padalo. Ale já si závod fakt užil, i když jsem ho jel poprvé. I kvůli tomu, že mě tým na taktické poradě před závodem jmenoval jediným lídrem. To mě strašně potěšilo a jsem moc rád, že jsem všem tu důvěru i práci pro mě splatil. Kluci mi hodně pomohli. Dovezli mě dopředu na ten druhý nejdelší sektor asi 50 kilometrů před cílem a pak už jsem tam vydržel.

Posledních 50 kilometrů jsi na tom byl hodně dobře, jezdil jsi neustále vpředu.

Cítil jsem se fakt dobře. Nejdřív jsme odjeli s Valverdem a Saganem, ale bylo to příliš brzy. Počkali jsme na ostatní a pokračovali jsme vpředu v devíti lidech. Někteří kluci postupně odpadávali, byla to přirozená selekce. Nakonec jsme tam zůstali ve třech a tušil jsem, že to bude o posledním kopci.

bedna strade styby

Z koho jsi měl větší strach?

Asi z Valverdeho. Nevěděl jsem, jak na tom ve srovnání s ním budu v těch kopcích. Greg zase posledních pět kilometrů moc nestřídal, jel skoro pořád za mnou. Takže měl dost sil.

Překvapil tě tím nástupem?

Já spíš čekal nástup Valverdeho. Že Greg zaútočil takhle brzy, to mě docela překvapilo. Nejdřív jsem chvíli koukal po Valverdem, jestli něco taky nezkusí, ale věděl jsem, že musím Grega chytit a v ideálním případě jít přes něj. To se povedlo. Pro mě byl cíl na konci toho kopce. Věděl jsem, že když tam přijedu sám, nahoře na náměstí už mi vítězství nemůže nikdo sebrat. Když se to povedlo, zažíval jsem obrovskou euforii.

styby k rozhovoru strade 1

Co se ti honilo hlavou, když jsi vjížděl do cíle?

Že jsem zpátky po všech těch problémech, které jsem měl vloni. Musel jsem ujít dlouhou cestu, ale dokázal jsem to. Strašně jsem si přál tenhle závod vyhrát. Když se to povedlo, hodně se mi ulevilo. Věděl jsem, že formu mám, ale vždycky záleží, jak to člověku v daný den sedne. Je to skvělá vzpruha směrem k dalším startům. Byli tu všichni nejlepší klasikáři. A jsem rád, že jsem v takové konkurenci dokázal vyhrát. Navíc jsme obhájili vítězství, vloni triumfoval Kwiato (Kwiatkowski) a teď jsem za něj zaskočil já.

Kam vítězství ze Strade Bianche zařadíš ve sbírce svých úspěchů?

Posadil bych ho na úroveň titulu z krosového mistrovství světa v Táboře. Dnes jsem zažíval podobné pocity jako tehdy. Na silnici to považuji za svůj největší úspěch. A věřím, že mě tohle vítězství hodně posune v další kariéře.

ti ti za sebou strade

Už od středy tě čeká etapový závod Tirreno-Adriatico. S jakými ambicemi půjdeš na start?

Rád bych využil formu a pokusil se vyhrát nějakou etapu. Jinak budu pomáhat naším lídrům. Na celkové pořadí pojede Urán, na rovinaté etapy tam budeme mít Cavendishe.

Před Strade Bianche jsi na Twitter dával fotky, jak ti italský zubař spravuje zubní protézu. Co se přihodilo?

Na Mallorce mi vypadávaly stehy po těch implantátech a v pátek jsem měl pocit, že mi vypadne celý ten můstek, na kterém mám náhradní přední zuby. Kdybych ho ztratil, asi bych se v cíli moc nemohl smát :-) Byla by to velká komplikace. Nemohl bych při závodě pořádně jíst a asi bych musel letět zpátky do Belgie, protože ty implantáty jsou dělané na míru. Proto jsme tady ve vesnici našli zubaře, který mi protézu znovu přilepil, a všechno bylo bez problémů.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.