SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Bylo by fantastické Flandry vyhrát

3. 4. 2015, 19:02

Nadcházející dva závody jsou pro Zdeňka Štybara na úrovni mistrovství světa. Jako excelentní klasikář má starty Kolem Flander a Paříž-Roubaix za hlavní vrcholy sezóny. A strašně rád by uspěl. Už v neděli na 99. ročníku Kolem Flander. „Byl bych rád, aby se mi povedlo jednou to dotáhnout do vítězného konce,“ říká cyklista stáje Etixx-Quick Step.

Zdeněk Štybar při projíždění trasy Kolem Flander.

Zdeněk Štybar při projíždění trasy Kolem Flander.

Registroval jsi už během celého týdne, že se blíží belgické šílenství jménem Kolem Flander?

Bylo toho dost. Média tomu věnují spoustu prostoru, fanoušci závodem žijí. Už ve středu jsme si byli projíždět posledních 150 kilometrů a bylo s námi několik televizních štábů. Všechno to svědčí o tom, že se blíží dva velmi důležité víkendy. Dnes jsem jel ještě závěrečných 50 kilometrů, abych si to utřídil v hlavě a nepodcenil sebemenší detail.

Půjdete ještě nějaké úseky projíždět?

Už ne. V sobotu se jedou Flandry pro hobbíky, kteří absolvují stejnou trasu. Bude tam šílený blázinec. Jede to 16 000 lidí a to je počet omezený. Jinak by jich bylo ještě daleko víc. Stejně člověk ty klíčové úseky zná. Je tam jeden kopec navíc, ale finále je úplně stejné.

styby dava rozhovory flandry 15

Sleduješ hodně předpověď počasí?

Mělo by být polojasno. Sem tam možná nějaká sprška, ale ne takové šílenství, jaké jsme zažili minulý týden.

Flandry už jsi jel dvakrát, ale na umístění v top 10 stále čekáš. Letos však patříš mezi absolutní favority. Jak se ti žije s touhle rolí?

V téhle situaci jsem chtěl vždycky být. Doufal jsem v to, když jsem přestupoval z krosu na silnici. Jsem strašně rád, že patřím k favoritům. Teď bude jen záležet na vývoji a budu se snažit to dotáhnout do vítězného konce. Náš tým jde do závodu s cílem vyhrát. Když to vyjde na mě, bude to super, ale budu rád, i pokud vyhraje kdokoliv další od nás.

Do závodu nenastoupí tvůj kolega Tom Boonen ani Fabian Cancellara, kteří Flandry vyhráli shodně třikrát. Myslíš, že bude díky jejich absenci závod méně kontrolovaný?

Když ti dva chybějí, netuším, jak se vše bude vyvíjet. Normálně by se asi čekalo na poslední dva kopce, ale takhle se může nastupovat dřív.

styby a vendenberg 1

Štyby při tréninku s dvoumetrovým Stijnem Vandenberghem.

Počítáš s tím, že by závod měl kontrolovat v první řadě váš tým?

To jo, ale určitě na to nebudeme sami. Sky má ve svém středu největšího favorita Gerainta Thomase a bude i v jejich zájmu kontrolovat závod. Hodně bude záležet na tom, jaká odjede skupina.

Koho považuješ za největší favority?

Thomas je teď podle mě ze všech nejsilnější, na papíře je největší favorit. Ale je tu spousta dalších: Kristoff, Vanmarcke, Degenkolb, van Avermaet. A samozřejmě kluci od nás.

Jak budete mít v týmu rozdělené role?

Nebude to postavené na jednom člověku. Měli bychom tam na ten závěr být s Nikim (Terpstrou), výborně teď jel i Matteo (Trentin) a Stijn (Vandenbergh) má taky skvělou formu. Musíme jet v první řadě co nejlíp jako tým a mít odpověď na každý scénář.

Zdeněk Štybar po defektu na Gent-Wevelgem.

Mezi favority jsi nezmínil Sagana. Nevěříš mu?

To ne, toho nemůžeš nikdy odepsat. Minulý víkend mu to moc nešlo. Přišlo mi, že mu vždycky nějak záhadně došlo. Ale zrovna tak tam teď může v klidu být. Taky se s ním musí počítat.

Co se na takovém závodě musí sejít, aby byl člověk schopen bojovat o vítězství?

Vyhnout se pádům, mít dobré nohy, být ve správnou chvíli na správném místě a nepíchnout v rozhodujícím momentu závodu, jako se mi to stalo na Gent-Wevelgem.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.