SuperCycling.cz

Vakočova paráda: ve Francii slavil první triumf sezóny!

27. 2. 2016, 19:14

Po druhém místě na etapovém závodě Tour la Provence v tomto týdnu doufal cyklista stáje Etixx-Quick Step Petr Vakoč, že vítězství je hodně blízko. Věřil, že by to mohl zlomit už během víkendu a jeho slova se naplnila. Dnes vyhrál francouzskou jednorázovku Classic Sud-Ardèche, když o svém triumfu rozhodl ve spurtu vedoucí skupiny. Podrobnosti v rozhovoru.

vako-vitzi-francie-jedn

Petře, čekal jsi, že vítězství přijde tak brzy?

Věřil jsem v to. I když tu byla neskutečná konkurence a měl jsem docela respekt. Závod to byl hodně těžký, ale i díky perfektnímu týmovému výkonu jsme ho perfektně zvládli.

Jak se závod vyvíjel?

Jelo se na těžkém okruhu, který měřil 25 kilometrů. Pořád to bylo nahoru, dolů, jezdilo se po úzkých silnicích. Hned od startu se jel doraz. Já byl chvíli odjetý asi s dvaceti lidmi, ale sjelo se to. Pak odskočilo 5 lidí a my jsme jejich únik kontrolovali s AG2R. Kluci z týmu odvedli skvělou práci. Většinu závodu odtahal vpředu Contreras, padesát kilometrů před cílem ho vystřídali naši Španělé De La Cruz s Veronou. Natáhli peloton a perfektně mě chránili. Já mohl co nejvíc šetřit síly na úplný závěr.

vako sud 1

Zkoušel jsi odjet?

Na posledních deseti kilometrech jsme párkrát odskočili, ale sjelo se to nějaký kilák a půl před cílem. Nakonec došlo na spurt té první skupiny.

Věřil sis na něj?

Začal jsem ho moc brzy, asi 300 metrů před cílem. Nechtěl jsem na nic čekat, ale na stovce už jsem začal uvadat. Periferně jsem viděl, jak mi v háku jede Francouz Simon. Měl jsem strach, že mě skočí. Ale já chtěl strašně vyhrát a našel jsem v sobě poslední zbytky sil. Dokázal jsem udržet rychlost a dobře to dopadlo. Asi jsem na to měl o trošku víc, než ostatní.

Sezóna ti zatím vychází fantasticky. Čekal jsi to?

Letos jsem v úvodu sezóny kompletně změnil skladbu závodů. Většinou jsem míval nejlepší formu až od června, ale chtěl jsem to změnit. V zimě jsem trénoval intenzivněji, abych byl co nejlíp připravený už na Tour Down Under. Sám jsem si vybral závody ve Francii, které mi profilem maximálně vyhovují. Rád bych to ukázal i v neděli na závodě La Drome, který je taky hodně těžký a podobný tomu dnešnímu.

vako sud 2

Pomohlo ti také, že ti tým více věří a dostáváš prostor i jako lídr?

Strašně moc. Od týmu jsem dostal prostor už v Austrálii a roli lídra mi svěřil i teď ve Francii. Jsem rád, že jsem tu šanci využil. Pořád ale platí, že si na roli lídra teprve zvykám.

Letos jsi také začal v zimě trénovat ve španělské Gironě, kde sis pronajal apartmán. Pomohlo i tohle?

Myslím, že jo. Jsou tam super podmínky k tréninku. Můžu se tam naprosto koncentrovat jen na cyklistiku. Řeším si tam sám i stravu. Je to daleko lepší, než když jsem někde v hotelu, kde je v jídle spousta lákadel a člověk si většinou po jídle ten dezert dá. Tady si vařím sám a hrozně mě to chytlo. Docela jsem se ponořil do zdravé výživy.

Co jsi vařil?

Teď pracuju na „banana bread“. V Austrálii ho měli všude, tak jsem si řekl, že to zkusím a pustil jsem se do pečení. Je to celkem jednoduché, navíc ze zdravých ingrediencí. Beru si ho i na trénink. Už jsem jich upekl asi pět a pořád to vylepšuju :-) Jinak jím hodně ryby, krůtí maso, zeleninu, rýži nebo pohanku. Baví mě o zdravé stravě číst a vzdělávat se.

vako sud 3

Jak dlouho v Gironě zůstaneš?

Budu tam mezi závody trénovat do konce března. Opravdu jsem si to tam oblíbil. Dokonce jsem začal chodit na španělštinu. Teď jsem jí procvičoval i na závodech. Při etapáku jsem bydlel s Gaviriou, teď zase s De La Cruzem.

Kolik už toho ze španělštiny zvládneš?

Základy. Rozumím celkem v pohodě, mluvím daleko hůř. Ale moc mě to baví.

Kolik řečí vlastně umíš?

Angličtinu, francouzštinu, němčinu a teď jsem začal se španělštinou. Dokážu si představit, že bych si v Gironě jednou něco pořídil a udělal si tam tréninkovou základnu.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.