SuperCycling.cz

Tomáš Gladiš: další Čech v Bora-Hansgrohe

9. 2. 2017, 06:40

Nejen Leopold König a Jan Bárta představují českou stopu ve WorldTour týmu Bora-Hansgrohe. Od letošní sezóny je jeho zaměstnancem také fyzioterapeut Tomáš Gladiš, sám vášnivý cyklista, který provozuje soukromou praxi v Hranicích.

Tomáš Gladiš a Juraj Sagan na soustředění na Mallorce.

Tomáš Gladiš a Juraj Sagan na soustředění na Mallorce.

V tomto směru je jediným Čechem, nikdo další mezi mechaniky ani fyzioterapeuty nebo maséry aktuálně ve WorldTour, alespoň podle našich informací, nepracuje. „Ale do našeho týmu nastoupil už na podzim i Adam Homolka, který dlouho závodil v Rakousku a teď nám dělá travel manažera. Zajišťuje cesty celého týmu po světě, což je často strašně náročné,“ řekl mi Tomáš.

Známe se spolu několik let, částečně jsme i kolegové, protože Tomáš píše na weby kolo.cz, mtbs.cz a spolupracuje také se supercycling.cz, za což jsme velmi rádi. Teď se s námi podělil o své první dojmy ze soustředění týmu, které proběhlo na Mallorce. Chyběla tam pouze skupina kolem Petera Sagana, která závodila v Austrálii.

Tomáši, jak se zrodilo tvoje angažmá u týmu BORA-Hangsrohe?

Já jezdil roky na závody s rakouskou reprezentací a v roce 2015 zavolal sportovní ředitel Bory Christian Pömer trenérovi rakouského nároďáku, že by potřeboval někoho na výpomoc, jestli nemá nějaký tip. Doporučil mu mě a jel jsem s týmem jeden etapák v Holandsku.

tomas2

Další rok už těch závodů bylo víc.

Asi jsem se dobře zapsal, tak mě vloni vzali i na další závody. Neměl jsem sice smlouvu, ale jel jsem toho víc a dokonce mi v jednu chvíli nabízeli i Tour. Pak to sice nevyšlo, ale bylo pro mě velké překvapení, že o mně vůbec uvažovali. A už v minulé sezóně se vyptávali, jestli zůstanu.

A dohodli jste se a ty jsi dostal kontrakt na rok 2017.

Jsem za to rád. Dohodli jsme se na nějaký počet dní a mně to takhle vyhovuje. Obvyklý kontrakt je 180 dní za rok, což já nemám. Chtěl jsem mít nějaký čas, abych mohl tuhle práci kombinovat se svou soukromou praxí. Zatím mám naplánované závody do půlky sezóny a dál se uvidí.

Můžeš prozradit, jaký program tedy absolvuješ?

Do konce února mám volno, pak to začne: Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Milán-San Remo. Nikdy jsem na těchto závodech nebyl a strašně se na ně těším. V dubnu bych měl jet s Leem na soustředění do vysoké nadmořské výšky před Girem, pak v květnu Kalifornii se Saganem a Kolem Švýcarska. Žádnou Grand Tour zatím naplánovanou nemám a abych byl upřímný, ani mi to nijak moc nevadí, protože co jsem slyšel, tak je tam vždycky hodně stresu.

Tým jsi zažil ještě ve druhé divizi a teď je mezi absolutní elitou. Je ta změna hodně cítit?

Abych řekl pravdu, zatím to nějak moc nevnímám. Autobus, auta, to všechno měl tým už vloni. Letos přibyl ještě jeden nový velký autobus, ale myslím, že výbava už byla srovnatelná. Samozřejmě, že teď je potřeba všeho víc. Je tu víc závodníků, víc lidí kolem, je to firma o 80 zaměstnancích na plný úvazek a dalších externistech. Ale je to přirozený progres a tým se na tenhle krok chystal, nebylo to něco nahodilého. Největší rozdíl je asi v tom, že přišly velké hvězdy.

A to je v první řadě Peter Sagan.

On je megastar a další velké hvězdy jsou samozřejmě i třeba König s Majkou.

saganktomovi

Peter Sagan, megastar týmu Bora-Hansgrohe.

Bude tým, který angažoval Sagana, všude pod tlakem?

Tlak bude větší všeobecně, ale on byl dost velký už vloni. Ralph Denk jako šéf je velký perfekcionista a určitě to dokáže ukočírovat. Jsme německý tým, panuje tu velká preciznost, aby bylo všechno super kvalitní. Ale na soustředění se mi zdálo, že se ta atmosféra spíš uvolnila. Jsou tu lidé více národností, přišel Jano Valach jako sportovní ředitel. Na mě zatím všechno působí pozitivně.

Jaké bylo soustředění na Mallorce?

Až na poslední dny nám celkem vyšlo počasí. Když pak pršelo, sice se trénovalo, ale většina kluků přijela po dvou hodinách. Největší hrdina byl Marcus Burghardt, který objel tři a půl hodiny. A pak u večeře vytřel všem zrak Bártič, když řekl, že nasadil blatník a objel normální šestihodinový trénink :-)

Tým Bora-Hansgrohe má teď početnou česko-slovensko-polskou skupinu. Jak to vnímá početná skupiny závodníků z německy mluvících zemí?

Myslím, že v tom nebude sebemenší problém. Jsme hodně mezinárodní tým, všichni jsou profíci. A parta mi přijde hodně dobrá. Oficiálním jazykem týmu je angličtina, ale je jasné, že když už stolu sedí třeba Poláci a Češi se Slováky, tak kombinují spíš tyhle tři řeči. A je docela zábavné, jak třeba Němci chytají slovíčko kurwa, které Poláci používají skoro pořád :-)

Pro tebe je taky výhodnější, když můžeš mluvit s krajany mateřštinou, ne?

Je pravda, že tohle zažívám poprvé po dobu své práce u vrcholové cyklistiky. Spíš jde o to, že asi některé věci dokážu vysvětlit ještě o něco líp, než třeba v němčině nebo angličtině.

Můžeš čtenářům prozradit, co tvoje práce přesně obnáší?

Při závodě je člověk stále k dispozici. Od rána chystá pití, traťovky, někdo z masérů jede na bufet, jiný čeká v cíli. Hlavní práce pro mě začíná pozdě odpoledne nebo večer po příjezdu na hotel. Kluky se snažím dát nějakým způsobem dohromady, nohy, záda. Samozřejmě, že pokud někdo při závodě spadne, musím se mu věnovat víc, jde na terapii třeba i dvakrát.

tomas a rakusan1

S Rakušanem Patrickem Konradem.

Na soustředění je to určitě jiné, nemusíte nikam cestovat...

To je pravda. Člověk má šanci ten pohybový systém závodníků trochu ovlivnit. Ukázat jim vhodná kompenzační cvičení a poradit jim, aby se v tomhle směru někam posunuli. Jsem přesvědčený, že když mají dobře fungující těla, odrazí se to na výkonech. Většina z nich to naštěstí chápe a makají na sobě.

Jak tě závodníci přijali? Někteří tě viděli úplně poprvé.

Když mám mluvit za sebe, tak tam nebyl sebemenší problém. Všechno jsou to milí kluci. Jsou tam starší závodníci i méně zkušení borci. Někteří tě přijmou rychle, někomu to trochu trvá a hledá si k novým tvářím chvíli cestu, ale všechno bylo v pohodě.

Oba české závodníky jsi už znal z dřívějška?

Bártiče jsem znal z loňska, Lea jsem v týmu nezažil a seznámili jsme se až teď.

Jak na tebe König působí?

Úplně v pohodě. Tým ho bral jako lídra, hvězdu a on přesně ví, co chce. Je na to připravený, věří si a přijímá zodpovědnost. A myslím, že je za tuhle svou pozici i rád.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.