SuperCycling.cz

Tom Boonen: I kdybych Roubaix vyhrál, skončím

8. 4. 2017, 06:40

V neděli udělá tečku za bohatou kariérou. Tom Boonen, jeden z nejlepších cyklistů všech dob, Belgičan z týmu Quick-Step Floors, si za poslední závod mezi profesionály vybral Paříž-Roubaix. Legendární Peklo severu, které čtyřikrát vyhrál. 

tomeke2

Pokud by se mu to v neděli povedlo popáté, stal by se nejlepším mužem této těžké klasiky v její 115leté historii. Čtyřikrát vyhrál i jeho krajan Roger De Vlaeminck v 70. letech.

Tom je v posledních dnech doslova na roztrhání. S novináři mluvil naposledy ve čtvrtek na velké tiskové konferenci, kde vznikl i tento rozhovor s puncem exkluzivity.

Kdybyste v neděli vyhrál, nezměníte své rozhodnutí?

Ne, jsem si tím rozhodnutím jistý. Udělal jsem ho už dříve a stojím si za ním. Jsem spokojený s tím, čeho jsem za 16 let ve světě cyklistiky dosáhl a v neděli před sebou budu mít poslední velký cíl.

Jste pod velkým tlakem?

Nemyslím si. Stejně jako vloni chci zajet co nejlíp (Boonen skončil druhý za nečekaným vítězem Haymanem). Jsem na tom líp než před rokem. Měl jsem víc času na přípravu a všechno šlo podle plánu. Máme opravdu silný tým a velikou šanci na úspěch. Doufejme, že to vyjde. Moc bych chtěl vyhrát.

tomeke4dvojak

S jakou taktikou půjdete do závodu?

Chceme to udělat ostatním co nejtěžší. Předpověď je dobrá, bude to rychlý závod. Soupeři se mnou určitě nebudou mít soucit kvůli tomu, že končím (úsměv). Spíš si myslím, že po mě půjdou ještě víc, než předtím... Určitě vědí, že když na tom budu dobře a oni se za mě pověsí, asi neudělají chybu. Je to stejné jako v předchozích deseti letech.

Cítíte kvůli poslednímu startu velké emoce?

Zatím k tomu není důvod. Člověk jednou kariéru začne a jednou přijde den, kdy je konec. A ten můj den právě přišel.

Že vaším posledním závodem bude Roubaix, se samo nabízelo. Proč jste si vlastně tak oblíbil klasiky?

Je to velmi speciální událost. Není to jak etapový závod, kde šest hodin čekáte na posledních pár kilometrů. Tady je velké napětí, za každým rohem se může stát cokoliv, je to unikátní styl závodění, který není ani jinde na světě. Pro mě je to podstata opravdové cyklistiky!

Jaké pro vás bude pondělní ráno, když už budete bývalým cyklistou?

Asi budu mít největší kocovinu v životě z nedělní party (smích).

A co budete dělat v úterý?

Vezmu ven děti a zbytek týdne si budu užívat volna. Poslední týdny byly opravdu hektické, ať už na kole nebo kvůli všem těm aktivitám kolem, takže se těším, až si jen sednu, dám kafe, přečtu noviny a v klidu si zavzpomínám...

Byl jste 16 let profíkem. Jak se za tu dobu změnilo vybavení?

Hrozně moc! Pamatuju si, když jsme museli vyměnit za rok pět rámů. Prostě se ojezdily, změkly a po dvou měsících jste ho vyhodili. Dnešní kola můžete mít pomalu nadosmrti a mají pořád téměř stejné vlastnosti. A to se bavíme jen o rámech, jednotlivé komponenty - sady, kola a další, udělaly taky obrovský skok dopředu.

tomeke1

Je o vás známo, že jste velkým zastáncem kotoučových brzd.

Kotoučové brzdy určitě ovládnou trh, ale musíme si na to pár let ještě počkat. Zatím mám na kole teprve druhou generaci kotoučových brzd od Shimana. Za tři čtyři generace, až budou kotoučové brzdy na šestikilových kolech, tak nebude důvod je nemít. Brzdí mnohem lépe než klasické brzdy.

Jezdil jste Campu, Sram i Shimano, co byste si vybral? 

Miluju Campagnolo, ale Shimano je nejlepší :) Jako první jsem měl Dura-Ace sadu, to jsem byl ještě dítě. S osmi pastorky. Jako junior jsem potom jezdil Eddy Merckxe na Campagnolu, pak jako profesionál devítipastorkové Shimano a pak se to střídalo.

tomeke 3

Kdybyste si šel třeba ve středu koupit kolo, jaké by to bylo?

Mám doma spoustu kol, opravdu nepotřebuju žádné další. Ale rád bych měl Colnago C 60. Nikdy jsem na žádném v životě nejel, ale když jsem byl malý, jezdilo se na Colnagu C 40, takže jsem ho chtěl, i když to prý nebylo dobré kolo. Ale C 60 bych si dal na zeď, je to klasika.

Uvažujete, že se do cyklistiky vrátíte v jiné roli? Třeba manažera, sportovního ředitele nebo trenéra?

Nevím, a proto jsem na tuhle otázku ještě nikomu neodpověděl. Mám samozřejmě pár nabídek, ale ty jsem taky všechny poprosil, aby ještě pár měsíců počkali, než si odpočinu a rozhodnu se, co bych chtěl dál dělat. Rozhodnu se třeba v září.

Budete jezdit závody pro hobbíky?

Budu samozřejmě dál jezdit na kole pro zábavu, ale nevím, jestli zrovna závody.

Co byste poradil klukům, kteří by jednou chtěli být jako vy?

Není žádný manuál. Musíte se učit od ostatních, získávat zkušenosti a potom si taky věřit a nebát se. Uděláte chyby, ale ty vás poučí. Já jsem to dělal stejně, když jsem s klasikami začínal.

Boonen na Roubaix

2002 - 3.

2003 - 24.

2004 - 9.

2005 - 1.

2006 - 2.

2007 - 6.

2008 - 1.

2009 - 1.

2010 - 5.

2011 - DNF

2012 - 1.

2014 - 10.

2016 - 2.

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.