SuperCycling.cz

Taťka Honza Bárta: Vyhrát časovku je letos nutnost

21. 6. 2016, 07:13

Dnes je to na den přesně dva měsíce, co se Honza Bárta stal otcem syna Tomáše. „Akorát přebaluju,“ hlásil do telefonu, když jsme dělali následující rozhovor. „Ale v pohodě to zvládnu,“ dodal s úsměvem cyklista stáje Bora-Argon 18. 

bartic-k-tomu-mistracku

Měl za sebou čerstvě výborné vystoupení na závodě Kolem Slovinska, kde skončil celkově třetí. Potvrdil formu, kterou chce prodat i na nadcházejícím mistrovství republiky. Už ve čtvrtek bude v Hodoníně usilovat o pátý titul v řadě ve své parádní disciplíně časovce a v neděli bojovat v silničním závodě, který vede i přes vesnici Sobůlky, kde žije.

Ve Slovinsku jsi zajel nejlepší výsledek sezóny. Hodně tě potěšil?

Jsem spokojený. Jel jsem tam s tím, že se chci porvat o top 5, osobní cíl byl top 3. Byl to těžký závod. Časovka 10 kilometrů po rovině a posledních 6 do kopce, den před ní dojezd na 15kilometrový kopec. Zvládl jsem to docela dobře.

honzi na slovin

Je to znamení, že forma graduje ve správný čas?

Věřím, že jsem na následující klíčové období sezóny dobře připraven. Máme mistráky, pak Tour a když to vyjde, ještě olympiádu.

Láká tě hodně pátý titul v časovce v řadě za sebou?

Letos je vítězství důležité vzhledem k nominaci na Rio. U mě je to nastavené tak, že asi musím vyhrát, aby mě tam vzali. Věřím si, forma je dobrá. Vyhrát popáté by bylo pěkné, ale když už má člověk doma čtyři tituly, tak trošku ztrácí motivaci a soustředí se na vyšší cíle. Ale jak už jsem řekl: vzhledem k tomu, co je ve hře, je letos mistrák hodně důležitý.

Časovku jsi několikrát projížděl, jaká je?

Profilově těžší, poměrně dlouhá. Za začátku je to placka, pak jsou tam takové vlny. Určitě patří mezi ty těžší časovky, které jsem kdy jel.

trojka nej k barticovi

Tři nejlepší z loňské časovky MČR: druhý Leopold König, Jan Bárta a bronzový Petr Vakoč.

Koho považuješ za největší soupeře?

Asi Vakoče s Königem. Nevím, jestli pojede Kreuziger, ale Petr a Leo by i tak byli nejtěžší soupeři.

Jaký bude silniční závod, jehož trasu taky perfektně znáš?

Ta runda je hodně těžká. Bude to hodně na výkonnost. Myslím, že ani početně zastoupené české týmy nebudou nic extra zkoušet a jejich lídři se budou chtít udržet s favority, co to půjde. Bude hrát i roli, jak si kdo z těch lidí pomůže.

Jak vidíš taktiku těch nejsilnějších?

Roman (Kreuziger) tam bude hlavně s Peterem Saganem, možná s nimi do poslední chvíle vydrží jeho brácha. Otázkou je, jak jim pomohou ti sprinteři z jejich týmu. Ve výhodě podle mě bude Etixx-Quick Step. Je tam Štyby, Vakoč, ze Slováků Martin Velits, možná s nimi pojede i jeho brácha, i když je v BMC. A určitě jim budou pomáhat i kluci z Klein Constantia (Schlegel, Sisr, Lehký). Leo (König) tam bude sám, já taky, uvidíme. Dobrý bude určitě Honza Hirt, kterému by okruh měl sedět. Ten tam bude mít k ruce Pepu Černého.

bartic k tomu dalsimu mistr

Ty jsi měl letos vstup do sezóny pozvolnější, na jaře ty výsledky kdovíjaké nebyly. Proč?

Jaro jsem měl horší, asi třikrát jsem byl nachlazen a vždycky chvilku trvalo, než jsem se z toho dostal. Na klasikách jsem na tom byl celkem dobře, hlavně na San Remu. Před Flandrami jsem dvakrát lehnul na etapáku De Panne-Koksijde. Nebyl jsem úplně ok. Roubaix jsme zase jeli na jiné závodníky a snažil jsem se pomáhat těm, kteří byli určeni jako lídři.

Tvůj tým v pondělí oznámil nominaci na Tour a podle očekávání v devítičlenné sestavě nechybíš.

Ono to zas tak jisté nebylo, dlouho jsem s tím moc nepočítal. Bylo to tak 50:50. Ale myslím, že si mě díky výsledku ve Slovinsku nedovolili nevzít.

sestavka tej bory

Jak tomu mám rozumět?

V týmu jsou trochu jiné tlaky, ale dál se v tom nechci pitvat. Jsem moc rád, že Tour pojedu (potřetí v řadě - pozn. aut.) a pokusím se o co nejlepší výsledky.

Letošní rok je pro tebe plný změn i v osobním životě. Jak zvládáš roli otce?

Zatím snad v pohodě. Když jsem doma, snažím se se vším pomáhat a pak si jedu odpočinout na závody (smích). Malý spí někdy líp, někdy hůř, ale užívám si to hodně moc.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.