SuperCycling.cz

Roman Kreuziger: Odvedl jsem práci, která se po mně chtěla

24. 7. 2017, 21:27

Osobní ambice měl Roman Kreuziger vyšší, než bylo konečné 24. místo s téměř hodinovou ztrátou na Chrise Frooma. Ale přesto mohl z Paříže odjet po své osmé Tour de France na skok domů s pocitem dobře vykonané práce ve prospěch lídra týmu Orica-Scott Simona Yatese. Ten skončil celkově sedmý a získal bílý dres pro nejlepšího mladého závodníka.

baroman

Romane, jak celkově hodnotíš letošní Tour?

Orica to měla nastavené tak, že chce mít závodníka v top 10 a bojovat o bílý dres, což se povedlo. Takže za tým určitě velká spokojenost. Někdo může namítnout, že Orica v minulých letech vyhrávala etapy, ale když se tým soustředí na celkové pořadí, musí se rozhodnout, který směrem se ubírat. Tak se vše dělalo pro Simona. V posledním týdnu už jsme měli všichni o něco více volnosti, zkoušeli jsme nějaké úniky, ale bohužel to nedopadlo na vítězství v etapě.

A jaké máš pocity ze svých výkonů?

Určitě bych dal stranou ten osobní výsledek, i když to není tragédie. Člověk nereprezentuje jen svou stáj, ale jako loňský mistr republiky i svoji zemi a chce něco ukázat. Odvedl jsem práci, která se po mě chtěla. A týmové cíle se povedly. Simon byl sedmý a vyhrál bílý dres, což bylo důležité. Člověk se musí radovat i z toho, že se povedla práce a cíle, jež byly stanovené.

baroman2

Šla tvoje forma postupně nahoru?

Prvních deset dnů se mi nejelo úplně optimálně, ale s přibývajícími etapami jsem se do toho dostal. A v posledním týdnu jsem byl tam, kde jsem chtěl být. Jako sportovec chcete být samozřejmě někde výš. Ale já tam poprvé nebyl jako lídr nebo jeden z lídrů týmu. Sportovní ředitelé hodně dbali na to, abychom po odvedené práci zvolnili a pošetřili co nejvíce sil do dalších dnů. I proto jsem skončil až za první dvacítkou, protože ve spoustě etap člověk dojel se ztrátou 20 minut místo pěti. A pak to rychle naskakuje.

Co říkáš na vystoupení dalších Čechů?

Jako Češi jsme toho moc neukázali, i když se Štyby snažil to na poslední chvíli zachránit. Ondra Cink bohužel nedokončil a dva dny před koncem vzdal. Myslím, že na první silniční sezónu neměl snadný program, když vezmu všechny závody, co objel. Startovat pak na Tour, to byl pro tělo určitě velký záhul a doufám, že se dá brzy dohromady, aby byl zase zpátky na závodech.

baromka34

Spolupráce v rámci týmu fungovala na jedničku, ne?

Byla tam hodně zkušených lidí včetně Impeyho, Albasiniho, Haymana. Během Tour byl určitě vidět velký rozdíl v Yatesově přístupu, jak ten tým následoval a začal mu věřit. Během Tour pochopil, že to není Vuelta, že je potřeba používat tým, pošetřit energii a být více vepředu, než byl zvyklý, když jede na celkové pořadí. I tím, že jsme spolu byli na pokoji, tak jsme o tom mluvili. Pochopil to a postupně se k tomu dopracoval.

Jsi smířený s tím, že už na Grand Tours budeš spíš pracovat pro mladší lídry?

Když máte v týmu jezdce, kteří jsou mladší a o něco lepší, člověk k tomu musí tak s postupem času přistoupit a přihlížet k tomu. A na druhou stranu je to i pro mě výzva, abych se zlepšil, pracoval a držel s takovými závodníky krok.

baronatymm

Ale na jiných závodech prostor určitě dostaneš.

To stoprocentně. Věřím, že jsem neřekl slovo a určitě se budu chtít na nějakých závodech ukázat.

Třeba už v sobotu na San Sebastianu, který patří k tvým oblíbeným závodům?

Měli by tam být i Simon Yates nebo Michael Albasini. Uvidíme, jak se komu pojede, protože po Tour je to náročné hlavně psychicky. Tělo je unavené a je to o tom, jak se kdo donutí po těch pár dnech bez závodění.

A pak přijde pauza?

Budu mít čtyři týdny bez závodů, pak se někdy ke konci srpna objevím na nové klasice v Rakousku (Ötzal Marathon), kam jsme jako tým pozváni. S tím, že pak mě čekají dvě kanadské klasicky Québec a Montreal. Podle toho, jak se mi tam pojede, nevylučuju start na mistrovství světa v Norsku. Tím, že jsme jako Češi neměli nejlepší jaro, zatím není zřejmé, zda budeme mít 6 míst, nebo jen tři, jsme tam na hranici. Jsme v kontaktu s Tomášem Konečným a Zdeňkem Štybarem, který by tam měl jet jako člověk na výsledek. Uvidíme, jak to dopadne.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.