SuperCycling.cz

Vakoč si užil Čínu, teď se chystá na svatbu Štybara

16. 10. 2014, 14:03

Cestování si letos užil až až. V září absolvoval cyklista stáje Omega Phrama-Quick Step Petr Vakoč závody v Kanadě, pak si střihl mistrovství světa ve Španělsku a teď nechyběl v sestavě svého týmu na posledním závodě sezóny Kolem Pekingu. „Moc se mi tam líbilo. Jen je škoda, že nám to nevyšlo úplně podle představ,“ řekl Petr po návratu do Evropy.

Petr Vakoč a Rigoberto Urán v týmovém autě po jedné z etap Kolem Pekingu.

Petr Vakoč a Rigoberto Urán v týmovém autě po jedné z etap Kolem Pekingu.

Domů se však ještě nedostal. Z Číny letěli závodníci Omegy do Amsterdamu a ode dneška mají v Bruselu první týmový mítink před novou sezónou. „Je to na dva dny. Budou se řešit spíš organizační věci, první nástřel programu, materiál, oblečení. Jsou tady i nováčci, kompletní sestava na rok 2015. Večer máme nějakou akci se sponzory a pak asi půjdeme na pivo,“ prozradil Vakoč.

„Většina z nás se odtud přesouvá rovnou na svatbu Zdeňka Štybara, která je v sobotu. Počítám, že půjde tak půlka týmu. Štyby zval všechny, ale někteří kluci už letí na dovolenou. Třeba Rigoberto Urán se vrací hned do Kolumbie,“ přiznal v rozhovoru pro Supercycling.cz.

Závod Kolem Pekingu se jel naposledy ve WorldTour. Jaký na tebe udělal dojem?

Líbil se mi. Dobrá organizace, počasí bylo v pohodě.

Řada závodníků si stěžovala na smog.

Zkrátili kvůli němu jednu etapu. Jinak mi to přišlo fakt v klidu. I poslední etapu, která se jela v Pekingu, provázelo příjemné počasí. Kdyby mi někdo neřekl, že tam ten smog je, ani bych to snad neregistroval. Poznalo se to hlavně podle toho, že člověk dojel etapu úplně špinavý. Ale že by se nedalo dýchat, to je hloupost.

vako peking 3

V nouzi poznáš přítele :-) I tohle k cyklistice patří. Když potřebuje lídr během etapy na záchod, jako v tomto případě Pieter Serry, musí ho někdo přidržovat. Petr Vakoč to zvládl :-)

Jak jsi byl spokojen se svou formou?

Cítil jsem se dobře. V závodě jsme měli dva lídry: Urána a Serryho. Mým úkolem byla v první řadě práce pro ně. Mrzí mě, že nám to nevyšlo úplně představ. Chtěli jsme vyhrát etapu a být do 5 celkově. Rigo (Urán) skončil devátý, Maes jednou třetí v etapě a Golas vyhrál vrchaře.

Měl jsi někdy volnou ruku, nebo jsi musel neustále pracovat pro lídry?

Občas jsem mohl něco zkusit. Třeba ve druhé etapě na kopci, kterou vyhrál Gilbert, jsem byl dobře zabudovaný. Byl to kopec na mě, cítil jsem, že bych něco mohl udělat, ale 500 metrů před cílem jsem se dostal do kolize s jedním závodníkem. Já ho předjížděl, on z ničeho nic zastavil a já skončil ve škarpě... Nic se mi naštěstí nestalo, jen jsem se tam svalil a než jsem se zvedl, ztratil jsem pár vteřin.

Celkovým vítězem Kolem Pekingu se stal trochu překvapivě Gilbert.

Asi se s ním nepočítalo jako s úplně největším favoritem, ale když se dostal do vedení, byl hodně namotivovaný. Kopec v předposlední královské etapě na něj byl dost dlouhý, ale měl jen 5,5%. Tak ho vyjel a uhájil vedení, i když to bylo hodně těsné.

Zmínil jsi, jak jsi pracoval pro Kolumbijce Urána. Jaký je druhý muž letošního Gira v soukromí?

Hrozně zábavnej. Pořád je dobře naladěný, je s ním sranda. Už jsem s ním v sezóně jel Mallorku a Katalánsko, tak jsme se znali. Ale na pokoji jsem bydlel s Golasem a Rigoberto s Veronou, protože jsou to oba kluci ze španělsky mluvících zemí.

Stihl jsi v Číně něco hezkého vidět?

Třeba Čínskou zeď. Napřed při přesunu z autobusu a dvakrát jsme kolem ní jeli v závodě. Start poslední etapy byl zase na náměstí u Zakázaného města, jeli jsme přes centrum skrz Olympijský park, kolem Olympijského stadiónu. Bylo to hezké, ale na nějaké další prohlížení města čas nebyl, protože jsme hned druhý den ráno letěli zpátky.

vako casovka ms k pekinge

Petr při časovce na mistrovství světa v Ponferradě.

Neměli jste v Číně trable s jídlem?

V hotelu byl kuchař od UCI, který dával pozor, aby bylo jídlo v pohodě. Ale i tak tam bylo dost smaženého, což není úplně ideální. Jedl jsem hlavně rýži a tuňáka, kterého jsme si vezli s sebou. Občas jsem to zpestřil nějakými kuřecími nugetkami.

Zmínil jsi, že po mítinku jedeš na svatbu Zdeňka Štybara a pak už tě čeká volno. Těšíš se na něj po své první sezóně ve WorldTour hodně?

Musím přiznat, že mi sezóna utekla hodně rychle, ani se necítím nějak vyflusanej. Klidně by ještě mohla pokračovat :-) Ale potřebuju trošku vypnout. Vyrazíme s přítelkyní někam na dovolenou a celkem si dám čtyři týdny volna.

Když teď na mítinku s týmem ladíte program, bude tam pro tebe na rok 2015 jistota nějaké Grand Tour?

Byl bych rád. Předpokládám, že jedna z nich vyjde a je mi úplně jedno, jaká to bude.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.