SuperCycling.cz

Petr Vakoč: Ardenské klasiky jsou pro mě nejlepší závody

14. 4. 2015, 15:37

Už zítra se cyklista stáje Etixx-Quick Step Petr Vakoč (22) postaví na start 55. ročníku závodu Brabantský šíp. Bude to pro něj taková předehra před ardenskými klasikami, které jede všechny: Amstel Gold Race (19. 4.), Valonský šíp (22. 4.) i Lutych-Bastogne-Lutych (26. 4.). „Strašně se na tyhle závody těším. Asi nejvíc z celého roku,“ říká Vakoč.

vako-s-rigem-k-rozh

Po návratu ze závodu Kolem Baskicka si na chvíli odskočil domů. „Ale moc jsem tam nepobyl. Vrátil jsem se v neděli ve dvě hodiny, rovnou jsem sedl k televizi a koukal jsem na Roubaix. Fandil jsem Štybymu, který předvedl skvělý výkon. A dnes ráno už jsem zase letěl do Belgie,“ přiznal Vakoč.

Petře, Brabantský šíp jsi jel už vloni, ale pak jsi startoval na závodě Kolem Turecka. Když tě teď tým nominoval na ardenské klasiky, bereš to jako větší důvěru v tvoji osobu?

Určitě mi víc věří. Beru to jako ocenění svojí práce. Už vědí, že dokážu objet i tyhle dlouhé a těžké závody. Jsem moc rád, že je můžu jet, protože přesně tyhle typy závodů mi sedí a těším se na ně asi nejvíc z celého roku. Kratší verzi Lutychu jsem už jel v kategorii U23 a věřím, že se převedu v co nejlepším světle.

Jsou pro tebe tyhle typy závodů ideální?

Myslím si to. Sedí mi krátké kopce, dlouhé závody. Jede se 250 kilometrů, ke konci je každej mrtvej. Líbí se mi takový styl závodění. Pořád to je nahoru, dolů, peloton je natažený a neustále se něco děje. Těžké závody mi vyhovují.

vako k rozh d

Budeš mít prostor něco ukázat?

Největší asi hned zítra na Brabantském šípu. Tam cítím šanci. Na těch dalších klasikách by měl být lídrem Michal Kwiatkowski, takže prvořadá bude pomoc jemu. Ale můžu něco ukázat i sám.

Od začátku sezóny jsi jel závody s několika lídry a všichni si tě chválili. Nenapadlo tě, že začínáš mít nálepku elitního domestika?

Trochu to tak asi je. Pracoval jsem pro Cavendishe, Urána, Kwiatkowského, nejel jsem akorát s Boonenem. Byli se mnou spokojeni, ale nechci se smířit jen s rolí výborného univerzálního domestika. Vím, že je to součást práce mladých závodníků, ale věřím, že ve druhé části sezóny budu mít víc šancí jet i na sebe a něco ukázat.

Všichni chválí hlavně tvou univerzálnost. Jsi schopen jet v kopcích, tahat, rozjíždět spurty, máš slušnou časovku. Musí se s tím člověk narodit?

Asi jo. Někdo je předurčen k tomu být vrchař, jiný zase sprinter a já umím od každého trochu. Samozřejmě na sobě pořád pracuju, abych všechno vylepšoval. Každý další závod je pro mě nová zkušenost. Třeba rozjíždění spurtů jsem nikdy moc nedělal, ale teď už mě tím na závodech ve Španělsku tým pověřil. Je vidět, že mi víc věří. Už nejsem jen ten, který by první padl na špici a sjížděl únik, ale často zůstávám až do konce, což mě těší. Je to velký posun.

vako k rozh t

Nenapadlo tě, že bys díky té univerzálnosti mohl pomýšlet i na Tour de France?

Párkrát už mi to v hlavě problesklo. Říkám si, že nic není nemožné, ale na druhou stranu jsem realista. Ještě jsem žádnou Grand Tour nejel a nebývá moc zvykem, aby mladí závodníci začínali hned na Tour. V našem týmu asi dostanou přednost kluci, kteří už mají nějaké Grand Tours za sebou. Neříkám, že je to vyloučené, nechám se překvapit. Daleko reálnější vidím Vueltu, kterou mám předběžně slíbenou.

V sezóně už jsi absolvoval pět etapáků. Necítíš trochu únavu?

Zatím je všechno v pohodě a na ardenské klasiky budu v dobré formě. Po nich si dám pár dní volna a budeme s týmem řešit, jaký bude další program. Zatím ho nemám přesně daný.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.