SuperCycling.cz

Peter Sagan: Čekal jsem víc, ale nezabiju se kvůli tomu

21. 4. 2015, 14:27

Jeden z nejslavnějších slovenských sportovců, cyklista Tinkoff-Saxo Peter Sagan, přijel na pár dnů domů. Hned první den čekaly závodníka žijícího v Monaku i sponzorské a mediální povinnosti. Před akcí v bratislavském Specialized Concept Store Kaktus poskytl exkluzivní rozhovor několika médiím, mezi nimiž byl i web Supercycling.cz.

sagan-rozhovor-hore-1

Hovořil o všem, přestože to ten den byla už jeho třetí tisková konference. Řeč přišla na život v Monaku, první měsíce v novém týmu, během nichž slavil jen jedno vítězství v etapě na Tirrenu, ambice v další části sezóny a pro Supercycling ochotně vyprávěl například o českém parťákovi Romanu Kreuzigerovi, jeho případu a dalších věcech.

Doma nebyl od Vánoc, ale moc se tam neohřeje. Už za pár dní odlétá do USA, kde ho od 10. května čeká etapák Kolem Kalifornie. „Po závodě tam zůstávám, mám v programu vysokohorské soustředění v Coloradu,“ prozradil 25letý cyklista. Po návratu do Evropy bude startovat na Kolem Švýcarska, společném mistrovství SR a ČR doma v Žilině a pak už pojede na Tour, kde bude počtvrté v řadě usilovat o zisk zeleného dresu nejlepšího sprintera.

Jak ses těšil domů?

Moc. Hlavně za rodinou, kamarády a těch pár dní odpočinku, které tu mám. Pak už zase odlétám do Ameriky. Času moc není.

Před čtyřmi lety pro mě bylo vyhrávat daleko snazší, nikdo mě pořádně neznal. Teď si na mě všichni dávají daleko větší pozor.

Na Slovensku jsi hodně na očích. Točíš reklamy, navštěvuješ nejrůznější akce, lidi tě zbožňují. Bereš tohle jako součást svojí práce?

Je to nějaké období mého života a práce, které je spojeno i se zábavou. Přijdu do kontaktu s novými lidmi, otvírají se mi nové možnosti. Kdyby to nebylo, bylo by to daleko horší.

sagan rozhovor nco

Cítíš se tady jako celebrita?

Ani ne. Nežiju tady, moc to nevnímám.

A když přijedeš do Žiliny, zastavují tě fanoušci na každém kroku?

Bývá to častěji, než v zahraničí. Většinou chce někdo podpis, nebo se vyfotit.

Je i tohle důvod, proč jsi zvolil život v Monaku? Máš tam víc klidu na trénink, lepší podmínky.

Hlavně je to kvůli počasí, protože na Slovensku se toho přes zimu moc udělat nedá. Ale možná i kvůli osobnímu životu. Sportovec potřebuje v první řadě klid na svou práci a tam ho mám. Moc lidí mě tam na ulici nezastaví :-) Jsou tam jiné celebrity :-)

V Monaku žije řada cyklistů, máte tam dobrou partu?

Je jich tam dost. Když chci, vždycky se dá s někým dohodnout na trénink.

s katkou 6

S přítelkyní Katkou.

Petře, bavíš se ještě pořád cyklistikou?

Určitě ano, ale na druhou stranu je to daleko náročnější, protože jsem se dostal na nějakou úroveň. A není lehké se tam udržet. Před čtyřmi lety pro mě bylo vyhrávat daleko snazší, nikdo mě pořádně neznal. Teď si na mě všichni dávají daleko větší pozor.

Těšíš se i dnes na závody?

Kdybych se netěšil, tak zabalím pokaždé, když prší, začal bych se víc vymlouvat na věci, které se staly. To nedělám a ani to dělat nechci. Spíš se na všechno dívám z nadhledu, a pořád mám velkou motivaci. Kdybych ji neměl, nemohl bych jezdit na současné úrovni.

Já sám od sebe taky čekám víc. Nebylo to fiasko, že bych vybouchnul a jezdil poslední. Často jsem končil v top 5.

Jak se ti zatím zamlouvá angažmá v Tinkoff-Saxo?

Všechno je super. Po čtyřech měsících, co tam jsem, si připadám, jak kdybych tam působil daleko delší dobu. Máme skvělou partu, lidi kolem sebe. Všechno funguje, jak má.

sagan s olegem k rozhovoru 5

S majitelem týmu Olegem Tinkovem.

Je hezké, že tam máš kromě bratra i českého parťáka Romana Kreuzigera?

Jasně. Když jsme spolu jeli letos v Ománu, bydleli jsme spolu na pokoji. Hodně si rozumíme. Byli jsme spolu už v Liquigasu, známe se dlouho.

Roman stále čeká na verdikt Sportovního arbitrážního soudu ohledně svého případu s biologickým pasem. Jak se na to díváš jako jeho kamarád?

Určitě není příjemné, jak se všechno táhne. Já bych takové problémy mít nechtěl, ale nemůžu se k tomu nějak extra vyjadřovat, protože ten konečný verdikt stejně vyřknou oni. Bavili jsme se o tom a musím říct, že ho obdivuju, jak se nad to dokáže povznést. Říkal jsem mu, že já bych asi zabalil :-) Pak člověk vidí, že normální běžné problémy nejsou proti tomuto vůbec nic.

roman k saganovi rozhovor

S kamarádem Romanem Kreuzigerem.

V novém týmu jsi pod daleko větším tlakem, protože tě kupoval jako hvězdu. Jak moc je těžké se s tím vypořádat?

Jsou na to dva úhly pohledu. Kdybych vyhrával jako před tím, asi by to nikdo neřešil. Tehdy jsem vyhrál víc etap, ale na těch velkých klasikách jsem taky býval druhý, třetí. Teď jsem byl často do pětky, jenže pro lidi je to málo. Kdybych všechny závody vyhrál i teď, asi by to bylo ok. Já sám od sebe taky čekám víc. Nebylo to fiasko, že bych vybouchnul a jezdil poslední. Často jsem končil v top 5, ale cyklistika je o 200 lidech a ne jen o 3. Každý čeká lepší a lepší výsledky, ale někdy skončíte pátý o pár centimetrů. To už skoro nikdo neřeší.

Lidi jsou dost namlsaní těmi tvými výsledky z minulých let a každý od tebe automaticky čeká vítězství...

Já cyklistiku dělám v první řadě pro sebe, a když vím, že jsem do daného závodu dal všechno, uspokojí mě to. A moc neřeším, co si o mně myslí druzí, nebo co si žádají. Spíš se na to snažím koukat z mojí stránky. Mě taky naplno neuspokojuje čtvrté nebo páté místo. Nejlepší jsou vítězství. Ale když vím, že jsem o něj bojoval, co to šlo, nedá se nic dělat. A už se dívám na další závody.

sagan podepisuje rozhovor 3

Jak tedy hodnotíš první část sezóny?

Všichni jsme čekali víc, i já sám. Ale nepodařilo se a já se kvůli tomu nezabiju. Koukám dál, snažím se připravit na Tour de France.

Bude pro tebe těžší porvat se znovu o zelený dres, když se tam chystá řada sprinterů včetně fenoména sezóny Kristoffa a dalších?

Já nikdy nebyl čistý sprinter, že bych jen vyhrával balík. Vždycky jsem byl na ty menší skupiny, což by mohla být moje šance i letos. Pro mě navíc bude taky zodpovědnost vůči Contadorovi, který bude potřebovat pomoci. Uvidíme, zda mi to nebude zabraňovat v boji o zelený dres.

sagan na kole k rozhovoru 4 

Jak si s Contadorem vyhovíte?

Naprosto. Bude záležet, co je prioritou pro tým. Letos jsme spolu jeli Tirreno a bylo to super. Taky mi hodně pomohl. Při etapě, kterou jsem vyhrál, tahal hodně vpředu a roztrhal celý balík v kopcích. Taky mohl říct: jsem Alberto, nemusím na něj pracovat. Ale cyklistika je týmový sport a my jsme výborný tým. Nehrajeme si na individuality, proto se každý snaží udělat pro tým co nejvíc.

Je reálné, že na Tour získáte žlutý i zelený dres?

Není to nereálné :-) Ale ještě uvidíme, jak se k tomu tým postaví a co bude prioritou. Zatím jsme to nijak neprobírali.

Fotogalerii se Saganova dne v Bratislavě si můžete prohlédnout ZDE:

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.