SuperCycling.cz

Matěj Bechyně: talent, jemuž pomáhá i Štybar

17. 1. 2015, 15:07

Než byl potvrzen jako jedna z nových tváří stáje AWT-GreenWay pro sezónu 2015, jeho jméno českým fanouškům asi moc neřeklo. Osmnáctiletý Matěj Bechyně by však mohl být velkým příslibem české cyklistiky do budoucna. Vloni závodil v Belgii, kam mu pomohl slavnější krajan Zdeněk Štybar. Teď chce Matěj růst v elitním českém týmu.

bechyne-nahoru

Jak se zrodilo tvoje angažmá v AWT-GreenWay?

Jezdil jsem v Belgii, kde jsem sbíral zkušenosti v jednom z nejlepších mládežnických týmů. Učil jsem se jiný styl závodění, taktiku a myslím, že mě to hodně posunulo. Na konci sezóny se mi ozval sportovní ředitel AWT-GreenWayRené Andrle, jestli bych to nechtěl zkusit tady. Moc dlouho jsem neváhal, je to další významný krok vpřed v mojí kariéře.

Jak se nadějný mladý závodník dostane do Belgie?

Působil jsem v týmu Kovo Praha. S cyklistikou jsem začal relativně pozdě, až někdy ve čtrnácti letech. Můj taťka před minulou sezónou oslovil Zdeňka Štybara, protože se spolu znají. Když jsme se potkali, říkal mi, že je tady možnost zkusit cyklistiku v Belgii, že by to byl posun nejen po cyklistické stránce, ale i lidské. Hrozně mě lákalo to zkusit. I kvůli tomu, abych zlepšil angličtinu. Tak jsem do toho šel.

bechyne s kolem

Najednou jsi byl sám bez rodiny a kamarádů v cizí zemi...

Je pravda, že hlavně ze začátku to nebylo lehké. Ale dostal jsem se k výborné rodině, která mi moc pomáhala. Cítil jsem se u nich jako doma. Navíc jsem většinou jednou za měsíc cestoval do Čech kvůli škole, abych dodělal zkoušky, a pak jsem se zase vracel do Belgie na závody. Studuji třetím rokem gymnázium a díky individuálnímu plánu se to zvládat dá.

Můžeš přiblížit, jaké závody jste jezdili?

V Belgii jsou dva typy závodů: jedněm říkají kolem kostela, to je něco jako u nás kritérium. Jeden okruh a jede se několikrát. Pak jsou klasické jednorázovky z bodu A do bodu B. Třeba ve Flandrech. Tam už nemůže startovat každý, ale týmy dělají nominaci.

Byl jsi vytížen víc, než kdybys zůstal v Česku?

To se vůbec nedá srovnávat. Belgie je na rozvoj pro mladé super, dá se závodit od března do září. Byli jsme i na závodech ve Španělsku, jeli jsme juniorské Flandry. Měl jsem pár slušných výsledků, ale prvním rokem jsem hlavně sbíral zkušenosti a taky jsem dost pomáhal, protože lídr byl většinou Belgičan.

bjechyne new

Co by mělo patřit k tvým nejsilnějším stránkám?

S mou postavou bych se chtěl soustředit na kopce, ale jsem prvním rokem ve třiadvacítce, tak se budu hlavně učit. Je to přece jen velký skok. Hlavně chci být co nejvíc platný pro tým, kde máme skvělou partu a už se moc těším na sezónu.

Máš nějaké cyklistické vzory?

Samozřejmě Zdeňka Štybara, který má obrovský charakter, ze světového pelotonu se mi líbí hlavně vrchaři: Contador, Quintana nebo Aru.

A co Marcel Kittel? Vizáží ho docela připomínáš...

Rozhodně jeho účes nekopíruju :-) Ale snažím se brát něco od každého úspěšného závodníka, takže sleduju všechny.

Na soustředění v Calpe jsi byl v jednom hotelu se Štybarem, Kwiatkowskim, Cavendishem, Boonenem a dalšími. To taky šlo, ne? :-)

To byla velká pocta, když někoho takového potkáte na večeři a můžete mu kouknout do talíře, co bude zrovna jíst. Je to prospěšné. Vidíme, co jedí, jak se chystají na trénink, je to super škola.

Když tě Zdeněk Štybar dostal do Belgie, jsi s ním v kontaktu častěji?

Spoustu věcí s ním konzultuju, můžu se ho zeptat na cokoliv. Je to velký závodník.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.