SuperCycling.cz

Lukasz Wisniowski z Etixxu: Kwiatkowski je můj učitel

17. 9. 2014, 13:21

Po Petru Vakočovi a Julianu Alaphilippovi, kteří z Etixxu odešli po minulé sezóně, se stal polský cyklista Lukasz Wisniowski (22) třetím závodníkem české stáje, jenž rozšíří řady Omega Pharma-Quick Step. „Splnil se mi sen,“ říká Lukasz, který se v týmu sejde se svými krajany a velkými kamarády Michalem Kwiatkowskim a Michalem Golasem.

Lukasz Wisniowski a Michal Kwiatkowski, dva nerozluční kamarádi.

Lukasz Wisniowski a Michal Kwiatkowski, dva nerozluční kamarádi.

Udělalo ti velkou radost, že budeš s kamarády zase po letech v jednom týmu?

Jsem moc šťastný a doufám, že kluci taky :-) Už jsme společně působili v mládežnickém týmu v Toruni. A teď se zase scházíme. Díky nim pro mě ze začátku bude daleko snazší usadit se. Vím, že tam mám dva velké kamarády, kteří mi ve všem pomohou.

Jsi velký kamarád s Michalem Kwiatkowskim, trávíte spolu spoustu času.

Byli jsme spolu dva roky v polském týmu jako junioři, něco jako sportovní škola. On pak podepsal jinam, ale přátelé jsme zůstali. Když jsem přestoupil do Etixxu, trávili jsme spolu ještě víc času než před tím díky společným soustředěním před sezónou. Michal mě vždycky podporoval, naučil mě, jak líp trénovat, jak být lepší. Je to velmi dobrý učitel a taky můj vzor.

luk 1

Co konkrétně tě naučil?

Třeba jak jezdit optimální tréninky: dělat přesně to, co potřebuju. Ani míň, ani víc. Když jedu na trénink s ním, tak je to velký motivátor.

Kolik času jste spolu třeba letos strávili?

Od začátku ledna jsme byli s Kwiatkowskim a Golasem na tři měsíce v Calpe. Udělali jsme skvělou práci, v jarních závodech jsem měl výbornou formu. Pak jsme do Calpe odjeli ještě na měsíc, s Kwiatkowskim jsme trénovali během roku i v Livignu. Když jsme v Polsku, trénujeme hlavně v Toruni nebo ve Szklarske Porebě, kde má Michal apartmán. Je tam víc hor, kolem Toruně je hlavně rovina.

Jste spolu v denním kontaktu?

Denně asi ne, ale třeba třikrát týdně. Je to velký kamarád.

lukasz a kwiato 2

Splnil se ti přestupem do WorldTour sen?

Byl to můj cíl pro letošní sezónu. Šel jsem do ní s tím, že si chci vybojovat kontrakt ve WorldTour. Že to vyšlo zrovna do Omegy, je fantastické. Chci poděkovat všem lidem z Etixxu, se kterými jsem měl možnost pracovat. Mají na mém růstu velkou zásluhu.

Co ti dvouleté angažmá v Etixxu dalo?

Hodně jsem se zlepšil v taktice. Daleko víc si věřím. Máme skvělé sportovní ředitele Reného (Andrleho) a Pavla (Padrnose). Od nich jsem se toho hodně naučil. Dávají nám spoustu užitečných rad a s jejich pomocí se závodí líp. Během závodu někdy nepřemýšlíme správně a oni nás dokážou usměrnit, případně udělat lepší rozhodnutí.

luk 2

Jak vidíš Etixx jako tým?

Je perfektně zorganizovaný, spolupráce mezi námi závodníky a realizačním týmem funguje výborně. Každý je kamarádský, hodně spolu mluvíme, máme nejlepší kola, skvělé zázemí. Všude létáme, nemusíme se zdržovat zdlouhavým cestováním. Můžeme jen trénovat a dělat dobré výsledky v závodech.

Na jaké závody ve WorldTour se nejvíc těšíš?

Asi jako každý sním o Tour de France. Ale jarní klasiky v Belgii a Nizozemsku by mi taky měly hodně sedět. A jako polský cyklista je pro mě hodně prestižní závod Kolem Polska.

Sezóna se pomalu chýlí k závěru. Jaká byla?

Výborná. Hlavně jaro, kdy jsem měl opravdu dobrou formu a předvedl jsem dobré výsledky na několika závodech: Circuit des Ardennes, Kolem Normandie nebo Kattekoers v Belgii.

lukasz s jetixem

V příštím týdnu tě čeká start na mistrovství světa v Ponferradě v silničním závodě jednotlivců. Je to velká výzva?

Byl jsem v širším výběru osmnácti závodníků a mám velkou radost, že jsem se vešel do finální devítičlenné nominace. V  závodě udělám všechno pro našeho lídra Michala Kwiatkowskiho.

Cítíš už únavu? Těšíš se na volno?

Docela ano. Měl jsem spoustu závodů, hodně cestování. Dám si měsíc pauzu, volno strávím s rodinou a přáteli, protože během sezóny na ně nemám tolik času. 

Očima René Andrleho, sportovního ředitele Etixxu

Lukasz je závodník, který měl z našeho týmu nejvyšší předpoklady k odchodu do WorldTour. Do Omegy jsem ho doporučoval už vloni. Je to výborný tempař, který dokáže dobře reagovat na dění v závodě a má skvělý pohyb v pelotonu. Jeho doménou jsou závody ve zvlněném terénu, dobře zvládne i kopce do pěti kilometrů. Je to takový druhý Cancellara. Letos udělal obrovský pokrok v taktice. Na jaře patřil k nejlepším závodníkům v naší kategorii. Už samotnou přípravu bral velmi vážně, strávil celou zimu v Calpe a během sezóny se na důležité závody chystal v Livignu nebo v Karpaczi. Hodně tréninků absolvoval s Michalem Kwiatkowskim, což mu určitě pomohlo. Od loňského roku, kdy k nám přišel, tvrdě pracoval na splnění svého snu a dostal se do nejlepšího týmu na světě. Nepochyboval jsem o něm.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.