SuperCycling.cz

König: Konečně jsem v pořádku! Bude to restart kariéry

14. 11. 2017, 10:55

Má za sebou rok, který by nejradši vymazal z kalendáře. Leopold König skoro celou sezónu musel odpískat kvůli přetrvávajícím problémům s koleny a zády. „Byl jsem hodně na dně, ale ani jednou mě nepřepadly ty nejhorší myšlenky na konec,“ říká závodník stáje Bora-Hansgrohe.

leokambek1

Dokončil až poslední dva etapové závody sezóny: Kolem Turecka a Tour of Guangxi v Číně. „Jiní sezónu končili, já ji začal. Konečně jsem v pořádku a můžu se těšit na nové výzvy v příštím roce,“ přiznal Leo, který s týmem spřádá plány na Giro i Tour.

Jak se momentálně cítíš?

Jsem naprosto v pořádku, stoprocentně fit. Dostávám se zpátky do tréninku a zdraví slouží. To je to nejlepší zjištění.

Přišli jste na to, z čeho ty problémy pramenily?

Byl to problém obou kolen a několika různých úponů. Asi jsme ten návrat taky pokaždé uspěchali, protože jsem se vracel čtyřikrát a ani jednou se to nepovedlo. Přišli jsme na to, že ty problémy asi pramenily ze zad, čemuž jsme nevěnovali takovou pozornost, protože se to projevovalo jinou bolestí. To bylo několik desítek procent příčiny potíží s koleny. No a pak samozřejmě změna materiálu: kola, sedla, treter, posedu. Je to hodně citlivá věc a já z toho bohužel vypadl na celou sezónu.

leoakoleno45

Jak ses s  nucenými výpadky pral?

Lehké to nebylo. Vracel jsem se čtyřikrát a čtyřikrát jsem musel úplně vysadit. Proto jsem strašně rád za ty poslední dva závody. Kdybych je nezvládl, vůbec nevím, co by bylo dál s kariérou. Bylo to pro mě strašně důležité.

Byl jsi během roku psychicky na dně?

Já si těžkými obdobími prošel už několikrát a vím, jaké to je, když je člověk tři měsíce zraněný. Ale tohle byl rok. Začal jsem se cítit dobře a při prvním těžkém tréninku nebo závodě se mi všechno vrátilo. Nezažil jsem, že by se to někdy takhle opakovalo.

Nepřepadly tě i ty nejčernější myšlenky, že by to mohl být konec kariéry?

Ani na chvíli jsem na to nepomyslel. Jsem dost silnej a otrkanej. Ale lehké to nebylo. Kdybych se na poslední závody nevrátil, tak by zima byla mnohem těžší. Jako sportovce i člověka mě to všechno posunulo úplně jinam. Teď si prostě vážím jen toho, že můžu vyjet na trénink a dát tři hodiny bez bolesti. Být zase venku na kole, dostat do sebe ty endorfiny. Jsem teď nejvíc hladovej do trénování i závodění v celé své kariéře. Začínám v podstatě od začátku, je to restart mojí kariéry.

leokambek2

Podržel tě v těch těžkých chvílích hodně tým?

Jejich důvěra a podpora byla neuvěřitelná a strašně moc za to všem děkuju. I to je jedna z věcí, které mě motivujou, abych se vrátil na ještě vyšší level, protože chci tomu týmu všechno oplatit. Před sezónou do mě vložili velkou důvěru a pro mě bylo hrozně frustrující, že jim to nemůžu vrátit.

Stáli za tebou i kolegové z týmu? Mluvili jste spolu hodně?

Musím přiznat, že jsem s nimi přestal komunikovat, protože bylo strašně těžké se koukat, jak závodí, vyhrávají, prohrávají, zažívají emoce. Spíš jsem se držel stranou a kluci to chápali. Bylo to pro mě těžké.

Byl jsi schopen sledovat závody alespoň v televizi?

To mě právě kupodivu lákalo. Viděl jsem Grand Tours, mistrovství světa, klasiky. Člověka to víc udržovalo v pozoru. Akorát jsem si říkal: Před rokem jsi tam byl, jel jsi o top 5 a najednou jsi v posteli a nevíš, co bude… Ale i tak mě sledování závodů hnalo dopředu.

Co jsi říkal na výsledky Bory v sezóně 2017?

Měli jsme obrovskou smůlu, protože jsme měli zraněné kluky, pak přišla diskvalifikace Petera na Tour. Ale byly tam satisfakce v podobě triumfu Peťa Sagana na mistrovství světa a vítězství Rafala Majky v těžké etapě na Vueltě. Ale upřímně: z celkového týmového pohledu byla sezóna těžce nepovedená. Doufejme, že se to otočí, protože ve sportu jste jednou dole a jednou nahoře. A věřím, že k tomu pomůžu i já.

Už jste se bavili o programu pro rok 2018?

Zjistili jsme, že ten nucený výpadek může být k něčemu dobrý, protože si moje tělo po 15 letech pořádně odpočinulo. Chceme toho využít, abych mohl mít relativně těžký program z hlediska Grand Tours. Je otázka, jak na to tělo po takovém výpadku zareaguje, ale doufám, že se přes zimu dokáže nachystat na Giro i Tour.

leojenatiskkkk

Cítíš se na dvě Grand Tours v tak krátkém časovém úseku?

Giro by vzhledem k profilu byla škoda vynechat. A Tour? Poslední dvě jsem vynechal a nedokážu si představit, že bych nejel ani tu příští. Myslím, že to do sebe dobře zapadá. Bavili jsme se, že příští rok pojedeme každou Grand Tour s dvěma lídry, takže tam pro mě i Majku bude spousta prostoru. Já bych rád týmu ukázal, že se mnou mají počítat, že se o mě mohou opřít. Teď je těžké bavit se o nějaké mojí pozici, ale když se brzy povede nějaký super výsledek, budou všechny ty těžkosti zapomenuty.

Co tě čeká v nejbližších dnech?

Trénoval jsem chvíli doma, pak jsem se přesunul do svého druhého domova ve Francii, abych trénoval v teple. Chci jezdit i nějaké kopce, tady už to moc nejde. Od 4. do 8. prosince máme týmové aktivity v Německu a hned poté odlétáme na Mallorku. Domů se dostanu na pár dní na Vánoce a po nich poletím zase do Nice.

Už tušíš, kde bys sezónu začínal?

Nejspíš na Mallorce. Chtěl jsem původně odletět trénovat do Kolumbie. V Evropě se přes zimu moc dobře nedá trénovat ve výšce, tam to jde. Bavil jsem se o tom se Sergiem Henaem ze Sky i s Pantanem z Treku. Sezónu bych pak asi začal v Argentině.  Ale po konzultaci s týmem jsme to přehodnotili. Takže začnu zřejmě na Mallorce, pak bych jel někam na vysokohorské soustředění, nejspíš do Sierra Nevady. A ostrý start by byl na Tirrenu.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.