SuperCycling.cz

Josef Černý: Přestup je velký skok. Musím dál makat

23. 8. 2018, 23:27

Josef Černý si přestupem do WorldTour splnil dětský sen. Úřadující mistr republiky v silničním závodě i časovce skončí po sezóně angažmá v Elkov Author a zamíří do BMC, který bude fungovat pod jiným názvem. Bude závodit mj. po boku Grega van Avermaeta, zatím největší hvězdy stáje sponzorované firmou CCC.

peparozh23

„Je to velký skok po všech stránkách, ale zatím to nějak extra nevnímám, protože je to jen napsané na papíře a s novým týmem jsem ještě nic nezažil. V tuhle chvíli je to krásná zpráva a asi si to naplno uvědomím, až absolvuju nějaké soustředění a pojedu první závody. Vím, že mě čeká spousta práce,“ říká 25letý závodník v rozhovoru pro náš web.

Co pro tebe přestup do WorldTour vlastně znamená?

Splnění velkého snu. Je to něco jako pro hokejistu NHL a pak třeba vítězství ve Stanley Cupu. Jdu do WorldTour, ale rád bych tam něco ukázal a udržel se. Nejen po dobu smlouvy. Chtěl bych se tam zabydlet třeba jako Roman Kreuziger nebo Zdeněk Štybar, ukázal, co umím a neustále se zlepšoval.

pepadalsi789

Můžeš prozradit, jak se angažmá zrodilo?

Když jsem vyhrál mistráky, kontaktovalo mě hodně lidí i manažerů. Ale moc jsem nebyl schopen si vybrat. Chtěl jsem někoho, kdo se o mě postará, i když se třeba nebude dařit - člověka, který se závodníkům opravdu věnuje. Nakonec se ozval Belgičan Dries Smets, který zastupuje Štybyho, Grega van Avermaeta nebo třeba Adama Hansena. Řekl, že mi může sehnat angažmá v BMC za velmi dobrých podmínek. Tak jsme se dohodli.

A jsou podmínky opravdu velmi dobré, jak sliboval?

I po finanční stránce je to velký skok. Lidi, kteří se pohybují kolem mě, mi říkají, abych neblbnul, zbytečně neutrácel a spíš investoval do sebe. To já už dělám a budu v tom pokračovat. Rád bych i něco ušetřil na dobu po skončení kariéry.

peparozho45

Jak do sebe investuješ?

Třeba tak, že zimu trávím ve Španělsku. Před touhle sezónou jsem tam byl pět měsíců. Pronajal jsem si apartmán v Denii, kam jezdí hodně týmů na soustředění. Pomohli mi hodně lidi kolem mě i můj tým Elkov Author, kde mi vyšli maximálně vstříc. Myslím, že se ta investice vyplatila. Dřel jsem tam poctivě, abych byl na sezónu dobře připraven. Chtěl bych to tak dělat i dál.

Na co se v novém týmu nejvíc těšíš?

Na všechno. Oni vždycky měli perfektní časovky a rád bych ty svoje časovkářské schopnosti pod jejich dohledem ještě vypiloval. Těším se na klasiky s van Avermaetem. Přichází tam i Ten Dam. Já se vždycky rád učil od těch zkušených borců. V CCC jsem byl s Rebellinem nebo Schumacherem, to byla velká škola. Snažil jsem se dívat, jak trénují, co jedí, jak se chovají. Dost mi to dalo a věřím, že v novém týmu získám spoustu dalších zkušeností.

papacasovkay8

Jaké závody bys chtěl jet?

Jednou už jsem jel s CCC Flandry, rád bych zkusil tyhle slavné klasiky včetně Roubaix. To jsem jel jen juniorské. A doufám, že se dostanu na nějakou Grand Tour. To mě láká hodně, abych si okusil, jak funguje tělo během těch 21 dní.

Pomohl tvému angažmá v novém týmu i příchod sponzora CCC?

S Piotrem Wadeckim, který bude jedním ze sportovních ředitelů, jsem byl v kontaktu pořád, ale myslím, že za mě spíš mluvily výsledky. Nejvíc práce v tom přestupu udělal můj manažer, který mi vyjednal skvělou smlouvu.

peparh78

Jak reagovali na tvůj odchod kolegové z Elkov Author?

Kluci mi to přáli. I vedení týmu. Rád bych jim za všechno moc poděkoval. Elkov mi dal šanci, ukázali mi správný směr. Do CCC jsem odcházel mladý, o velké cyklistice jsem skoro nic nevěděl. Teď jsem se díky mému stávajícímu týmu dostal do WorldTour a doufám, že ten český mistrovský dres budu důstojně reprezentovat.

Změnil ses od působení v CCC jako cyklista hodně?

Změnil jsem pohled na cyklistiku. Teď už vím, že k úspěchu nevedou žádné zkratky. Člověk musí všechno odmakat na sto procent, žádné úlevy, vynechávání tréninků. Změnil jsem celkový přístup a vnímání profesionálního sportu. Poslední roky mi daly hodně. A moc za to děkuju i Elkov Author.

pepa6777

Co tě čeká v nejbližších dnech?

Teď kritérium a Český pohár ve Slatině. Snažím se víc trénovat směrem k mistrovství světa, takže to pojedu z plného tréninku. Pak mě čekají etapáky Okolo jižních Čech a Okolo Slovenska.

A po nich mistrovství světa v Innsbrucku. S jakými tam pojedeš ambicemi?

Bavil jsem se s trenérem Otou Fialou, jestli bychom nemohli trochu zaexperimentovat. Kdybych dal dolů 3-4 kila ze své závodní váhy, třeba bych v těch kopcích byl schopen s nejlepšími vrchaři uviset. Ale čeká mě tam i týmová časovka a časovka jednotlivců a Ota říkal, že by mi pak chyběla na rovině síla a ztrácel bych. Spíš jsem se proto přiklonil k tomu, abych zajel co nejlepší časovky a v silničním závodě byl co nejvíc platný pro Romana Kreuzigera s Honzou Hirtem.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.