SuperCycling.cz

Jan Hirt: Věřím, že dvacítka je na Giru reálná

3. 5. 2017, 07:02

Čeká ho velká premiéra. Jan Hirt jede v oranžovém dresu týmu CCC Sprandi Polkowice svou první Grand Tour v životě. Šestadvacetiletý Čech se v pátek postaví na start první etapy stého ročníku Giro d´Italia jako lídr polské formace.

pirthorni87

Váš tým ústy sportovního ředitele Wadeckého prohlásil, že se zaměříte spíš na etapové vítězství než na celkové pořadí.

Myslím, že je to celkem rozumné. Budeme to zkoušet na nějaké etapové vítězství. Tým máme dobře poskládaný a jsou tam lidi skoro na všechny typy etap.

Wadecki ale zároveň řekl, že je v tvých silách skončit v top 20 celkového pořadí.

Věřím, že když nebudu výrazně ztrácet na rovinách, tak se do té dvacítky dá dostat. Pokud se mi vyhne nějaká krize, tak v horách bych na ty nejlepší snad tolik ztrácet neměl.

Tým vyhlásil, že na tebe nechce kvůli celkovému pořadí stavět nějaký zbytečný tlak.

Za to jsem taky rád, je to všechno nastavené rozumně. Ve stresu rozhodně nejsem. Věřím, že to bude dobré.

pirtdviujke

Už jsi zmínil vyvážený tým. Na co podle tebe reálně máte?

Vzali to nejlepší, co podle aktuální výkonnosti vzít mohli. Byl to opravdu spravedlivý výběr. Co se týče ambicí, nejsme Sky, abychom tvořili závod. Nikdo od nás nic velkého nečeká, což je možná výhoda. Máme tam dobré lidi na úniky, těžší spurty trochu do kopce nebo z menší skupiny umí Tratnik, Ponzi nebo Paterski. Na časovku je hodně dobrý Bialoblocki, v horách bychom měli jezdit nejlépe já s Michalem Schlegelem a Felixem Grosschartnerem.

Budeš mít jako lídr stoprocentní týmovou ochranu?

To asi vyloženě ne. Spíš to bude tak, že v těch rovinatějších etapách nebudu muset chodit do úniků. Tým startuje na divokou kartu a úniky pro nás budou důležité. Budeme chtít být vidět a třeba z nějakého bude větší šance na to etapové vítězství.

Jsi rád, že na Giro jede po tvém boku v jednom týmu i Michal Schlegel, kterého čeká velká premiéra už v jednadvaceti letech?

Je to super hlavně pro Michala. Čím dřív se na takový závod dostane, tím líp pro něj. Nikdo od něj nebude nic přehnaného čekat a může jen překvapit. Ostatní ho uvidí v akci a může z toho vytěžit i pro svou budoucnost.

pirttrujke

Tebe ovšem čeká také velká premiéra na Grand Tour.

A i pro mě to bude neznámá. Nikdy jsem tak dlouhý závod nejel, takže k němu mám respekt. Ale nebojím se. Věřím, že jsme formu dobře načasovali a pokud budu zdravý, zvládnu to.

Vyptával ses na Grand Tours někoho z kolegů nebo kamarádů, kteří s těmito závody mají zkušenosti?

Nedávno jsem se o tom bavil s Andym (René Andrle) a taky s bývalým týmovým kolegou Szmydem, který jel přes 20 Grand Tours. Jsme spolu hodně v kontaktu, i když už skončil. Řešil jsem to i s trenérem Karlem Martinkem, který spolupracoval třeba s Frantou Raboněm, takže o těchto závodech ví dost.

Dávali ti nějaké rady?

Spíš, že nemám hned myslet na celkové pořadí a zkusit nějaké ty etapy. Říkali, abych byl co nejvíc odpočatý a ať radši na začátku trpím, aby nejlepší forma přišla na druhou půlku, kdy se bude lámat chleba.

pirtctyke

Na Grand Tour může všechno změnit jeden vyloženě slabý den. Nemáš z toho strach?

Na těch kratších závodech jsem ho nemíval. Vím, že tohle přijít může na každého a já nemám moc zkušeností, jak se toho vyvarovat. Ale věřím si a pomohlo mi, když tým oznámil, že na mě nebude vyvíjet nějaký velký tlak. Rád bych byl ve hře až do konce. I kvůli rodině a kamarádům, kteří se na mě přijedou podívat na poslední těžký týden do hor.

Koho považuješ za největšího favorita?

Pro mě je to jednoznačně Quintana. V kopcích nemá konkurenci. Favorizuju ho víc než Nibaliho. A to, že Quintana pojede i Tour, podle mě nic neznamená. Když jede na Giro, určitě ho nebude brát jako přípravu.

pirtpjontke

Giro slaví magickou stovku. Jsi rád, že u toho budeš?

Hodně si toho vážím. Pro mě je Giro závodem číslo jedna. Vím, že Tour je z celkového pohledu asi ještě sledovanější, ale já mám už delší dobu rád Itálii. Dva roky jsem tu závodil v amatérech. Naučil jsem se řeč, sedl mi jejich životní styl, mám rád italské jídlo. Vím, jak moc je tady cyklistika populární a jsem strašně rád, že jedu právě Giro.

Bereš Giro i jako příležitost ukázat se? Po sezóně ti v CCC končí smlouva.

Samozřejmě nad tím trošku přemýšlím i z téhle stránky. Letos už jsem něco zajel, nějak jsem tu sezónu slušně začal a rád bych to tady ještě trochu vylepšil. Moc bych si přál, aby se povedl nějaký výsledek.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.