SuperCycling.cz

Jan Hirt: Na Giru chci Lópezovi pomoci na pódium

24. 4. 2018, 07:16

Má za sebou vydařenou generálku na závodě Tour of the Alps. Jan Hirt tam skončil celkově desátý a v poslední etapě bral třetí místo. Držel krok s nejlepšími vrchaři světa a před Girem, kde v dresu Astany nebude chybět, ukázal skvělou formu. „Doufám, že to ještě bude gradovat,“ říká Honza v rozhovoru pro Supercycling.cz.

hirtkgiru1

Co ti ukázaly poslední závody?

Výkonnostně jsem se necítil špatně. Byla to v první řadě příprava. Nejeli jsme tam s cílem bojovat o celkové pořadí, ale spíš zkusit něco v etapách. Hlavní cíl byl, abychom se tam sehráli jako tým směrem k Giru a ještě více se stmelili.

Vyhráli jste tam hned tři etapy, López byl navíc třetí v celkovém pořadí.

Předvedli jsme hodně dobrý výkon. Měli jsme dlouhou přípravu a ukázalo se, že jsme udělali velký kus práce, že ty soustředění k něčemu byly. Připraveni jsme dobře a všichni věříme, že nám forma na Giro vydrží a ještě půjde nahoru.

Kolik těch soustředění bylo?

Já byl dvakrát v Calpe, pak dvakrát na Teide na Tenerife a teď jsem do neděle na krátkém vysokohorském soustředění v Sestriere. To už je spíš jen kvůli tomu, aby se člověk zase rozvzpomněl, jaké to je trénovat ve výšce :-) Jsou tady se mnou jen López a Zeits.

hirtkgiru2

Letos jsi zvolil trochu jiný model přípravy. Více času jsi trávil na soustředěních a před Tour of the Alps jsi závodil jen v Ománu a Katalánsku. Vyhovuje ti to takhle víc?

To se nedá říci. Vloni jsem byl ve výšce jen jednou, jel jsem víc závodů a na Giru mi to taky šlo. Ale Astana to má takhle nastavené a dohodli jsme se na tom se sportovními řediteli už v lednu. Já s tím neměl problém. Jsem tu první rok a chtěl jsem zkusit něco nového, jestli mě to ještě posune. Zatím to vypadá dobře. Ale hodnotit můžeme až po Giru.

S jakými ambicemi tam Astana jede? Tým už dříve vyhlásil, že lídrem bude mladý Kolumbijec Miguel Ángel López.

Je to tak. Myslím, že v jeho silách je minimálně bojovat o pódium, pokud neuděláme nějakou chybu, nebo nepřijde nějaký pád. Musíme to pohlídat a co nejvíce mu pomoci.

Jak se ti s Lópezem pracuje?

Bez problémů. Už teď v Alpách ukazoval, jak moc je silný. Má neskutečnou výkonnost. Pro takové lidi se pak pracuje dobře, když vidíte, že to má smysl. Navíc je v pohodě i lidsky, není to rozhodně žádný frajer.

Jaká by měla být tvoje role? Superdomestik Lópeze do hor?

Zatím to ještě nějak striktně rozdělené nemáme. Jsme tam skoro samí vrchaři, takže se podle potřeby budeme moci vystřídat. Asi to vždy budeme řešit den ode dne. Ale určitě nebudeme jen schovaní, chceme taky tvořit závod. Já osobně bych rád s Lópezem v těch nejtěžších etapách zůstával až do konce. Abych mu co nejvíc pomohl.

lopezkgiruuu

Miguel Ángel López bude lídrem Astany na Giru.

Myslíš taky na pořadí?

Zatím ne. Počítám s tím, že lídrem je López a ambice na celkové pořadí obětuju. Spíš bych to viděl na nějakou etapu. Šance určitě bude.

Oproti minulému roku v CCC to bude změna.

Měl jsem víc volnou ruku, ale že bych byl jasný lídr a na Giru na mě všichni od začátku jeli, tak to taky nebylo. Tohle bude něco nového, ale nemám s tím problém a těším se na to, protože López může být opravdu hodně vysoko.

hirtjestcccgiro

Jan Hirt na loňském Giru ještě v dresu CCC.

Jak zatím hodnotíš změnu týmu?

Všechno funguje skvěle. Je mi tu příjemně, užívám si to. Máme dobrou partu, výborné závodníky a odráží se to i na letošních výsledcích. Když odešel Aru, všichni říkali, že tu nemáme úplně velká jména a bude to znát. Ale zatím to nijak znát není a výsledky máme skvělé. První část sezóny byla úplně neskutečná.

S kým si nejvíc rozumíš?

Nejvíc času jsem trávil s Lucenkem. Bydleli jsme spolu už na soustředění v Calpe, pak jsme byli jen ve dvou tři týdny na Teide. A všechno bylo v pohodě. Sedli jsme si, domluvíme se spolu italsky. S italštinou si v Astaně vystačím, ovládají ji skoro všichni. V týmu vycházím v pohodě se všemi. Myslím, že jsem zapadl dobře.

Před nedávnem se v médiích objevily zprávy, že má Astana finanční problémy a na chodu týmu se to může projevit. Byla to pravda?

Kdyby nám tým neposlal mail, že se tahle zpráva objeví, tak bych nic nepoznal. Všechno fungovalo v pohodě. Jezdili jsme na soustředění, nikde se nijak nešetřilo, výplaty chodily v termínu. Nikdo nic nepocítil. Nic bližšího o tom nevím.

Bavili jste se s týmem už o programu na další část sezóny nebo je to nastavené jen do Gira?

Zatím do Gira, dál uvidíme. Bude záležet, jak se budu cítit. Asi bude potřeba pak trošku zvolnit. Všechno se ukáže. Teď říkám, že bych jel třeba rád ještě Vueltu, ale může se stát, že po Giru na to budu mít jiný názor :-)

Letos by tě mohlo zajímat i mistrovství světa, které se jede v Innsbrucku na trati šité na míru vrchařům. Část trasy jsi mohl poznat i v poslední etapě Tour of the Alps...

Pravda je, že jestli by mi měla nějaká trať sedět, tak tahle. Dalších 15 let třeba taková nebude. Ale uvidíme, jestli budu vybraný. Seniorské mistrovství světa jsem nikdy nejel a letos bych se tomu, když bude forma, rozhodně nebránil. Sice nejsem typ úplně na jednorázovky, ale tahle trať mi bude hodně vyhovovat.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.