SuperCycling.cz

Jan Hirt: Ambice na Giru? Zatím ho nemám jisté

26. 4. 2017, 11:31

Jan Hirt patří mezi nejlepší české cyklisty. Výborný vrchař už několikrát zazářil v nejtěžších etapách na velkých závodech. Formu naposledy ukázal třetím místě na etapovém závodě Kolem Chorvatska, kde v kopcích dokázal držet krok s Nibalim.

hiiir2

Honzo, byl tento závod dobrý z hlediska sebevědomí pro Giro?

Já bych na to moc rád odpověděl, ale zatím nemůžu. Nominace hotová není, a dokud to tým neoznámí, tak jistotu nemá nikdo. Může do toho zasáhnout řada věcí. Samozřejmě, že jsem s Girem vnitřně počítal od chvíle, kdy bylo jasné, že ho pojedeme. Snažil jsem se na něj ladit formu. Kdyby to nakonec nedopadlo, byl bych zklamaný.

Studoval jsi dopředu trasu stého ročníku Gira?

Abych se přiznal, tak nějak detailně ne. Vím, že je tam poslední opravdu těžký týden a hned na začátku etapa na Etnu.

A taky dvě individuální časovky. Jak jsi letos v časovkách silný?

Těžko říct. Já za poslední roky pořádně na etapáku nejel časovku, na kterou bych se speciálně chystal a snažil se o totální výsledek. Většinou jsem se zaměřoval na etapy. Letos jsme měli spíš týmové časovky, což je teď zase na těch etapácích móda. Nebyl jsem špatný časovkář, ale určitě to není disciplína, kde bych měl na ostatní získávat. Spíš jde o to moc neztratit.

hiiirhlavni

Před závodem Kolem Chorvatska jsi byl na vysokohorském soustředění v Sierra Nevadě. Dalo ti to hodně?

Pro mě to byl vlastně první systematičtější vysokohorský kemp. Proto jsem nevěděl, jak tělo zareaguje po „sestupu dolů“. Měli jsme jen čtyři dny mezi koncem kempu a začátkem závodu. Ale v Chorvatsku se mi jezdilo dobře. Akorát bych přivítal prudší kopce, kde by se dala forma ještě víc otestovat. Ale i takhle to bylo dobré.

V nejtěžších etapách jsi dokázal vyrovnaně jezdit s Nibalim. To potěší, ne?

V těch kopcích zas takové rozestupy nebyly, ale neříkám, že mi to neudělalo radost, když jsem jezdil až nahoru s Nibalim. Utvrdil jsem se v tom, že forma je dobrá.

Závod vám vyšel skvěle i jako týmu. Panovala v tomhle směru spokojenost?

Velká. Vyhráli jsme soutěž týmů, měli jsme v celkovém pořadí tři lidi v top 7 a Michal Schlegel navíc získal dres pro nejlepšího mladého závodníka. Dopadlo to výborně, ale zas tam nebyla úplně top konkurence. To je třeba si přiznat. Těžko si teď můžeme myslet, že takhle budeme jezdit i na Giru. Ale určitě to byl dobrý signál, že se kemp ve vysoké výšce povedl.

hiii1

Kolik vás v Sierra Nevadě bylo?

Šest lidí, kteří figurovali v širší nominaci na Giro. Byl tam i Michal Schlegel. Jeli jsme tam hned po Katalánsku. Pár dní jsme měli volnějších, abychom si zvykali na tu výšku. Celkem jsme tam strávili 18 dní. Bylo tam i dost závodníků z jiných týmů, třeba Astana nebo Kaťuša.

Uplynulé dny se nesly ve znamení tragické nehody Michele Scarponiho, který v sobotu zahynul po srážce s náklaďákem. V Chorvatsku s tebou závodil jeho velký kamarád Nibali. Byla ta tragédie v pelotonu znát?

Samozřejmě, ta zpráva zasáhla celý peloton a mě osobně taky. On byl člověk, který se pořád smál. Takového závodníka jsem snad nikdy neviděl. Byl neustále dobře naladěný a je prostě hrozně podivné, že tu najednou není.

hirttttt45

Měl jsi s ním sám nějakou osobní zkušenost?

Právě, že měl. Byl s námi v Sierra Nevadě. Tam kromě tréninku není moc co dělat, všichni bydlí v takové tréninkovém centru. Hráli jsme proti sobě ping pong. Měl jsem možnosti si s ním i povídat. Proto mě jeho smrt zasáhla moc. Určitě jsem nebyl jeho nejlepší kámoš, ale bylo příjemné s ním mluvit. Byl hrozně fajn, rozhodně ne žádná hvězda s nosem nahoru. Jeho smrt je obrovskou tragédií.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.