SuperCycling.cz

Ivan Langer: Věřím, že König na Czech Tour přijede

4. 3. 2015, 08:31

Řada lidí ho má zafixovaného jen jako politika. Ivan Langer (48) byl místopředsedou ODS, ministrem vnitra, místopředsedou Poslanecké sněmovny. Dnes se živí převážně advokacií, poradenskou činností a je jedním ze zakladatelů a předsedou správní rady soukromé vysoké školy Cevro Institut. Ovšem kromě toho je to taky velký milovník cyklistiky, sám a aktivní cyklista a prezident Czech Cycling Tour.

Prezident Czech Cycling Tour Ivan Langer.

Prezident Czech Cycling Tour Ivan Langer.

Web Supercycling.cz se od letošního roku stává mediálním partnerem závodů pořádaných společností TTV Sport Group včetně toho největšího, Czech Cycling Tour. A právě při této příležitosti jsme se rozhodli vyzpovídat Ivana Langra, jehož jméno je se závodem spojeno s Czech Tour od samého začátku. Spolu s organizátory letos pořádají už 7. ročník, a sice v novém termínu od 13. do 16. srpna.

Můžete mi prozradit, jak se úspěšný politik dostane k cyklistice?

Kolo mě baví, jezdím na biku i na silničce. Ale ta naše spolupráce nezačala díky lásce k cyklistice, ale díky patriotismu, který ve mně je. Ten projekt se mi zalíbil hlavně proto, že se koná na území Olomouckého kraje. Proto jsem do toho šel.

Těší vás práce kolem Czech Cycling Tour?

Mám z toho velkou radost. Nerad soudím sám sebe, ale na základě zpětných vazeb od týmů si troufám tvrdit, že každoročně kvalita a prestiž tohoto závodu stoupá.

Co vaše funkce prezidenta závodu obnáší?

Naše role jsou rozděleny velmi efektivně. Organizátor se vším všudy je pan Vašíček, Janko Svorada zase ten cyklistický diplomat, kterého takovýto závod potřebuje. Jeho jméno má pořád velký zvuk v zahraničí a zná spoustu lidí ze světa cyklistiky. Bez těchto kontaktů to nejde. Mým úkolem bylo a je oslovování partnerů a přesvědčování, že spojení jejich jména a značky s takovýmto závodem je pro ně užitečné, respektive přináší úspěch všem.

langer dvojke

Czech Cycling Tour se rozšiřuje, letos povýšila do kategorie 2.1, což obnáší i nárůst financí. Daří se vám pokrývat rozpočet bez problémů?

Je to těžší a těžší, ale s těmi partnery se mi jedná líp, když jim říkám: Podívejte se na mě, já sám tomu závodu věřím, dávám do něj taky své peníze a ne malé. Budiž vám toto důkazem, že za vámi nejdu jen proto, abych z vás vytáhl peníze. Ne všude se to daří, někde stále ještě narážíte na hranici nepochopení a neuvědomění si, jaký prospěch konání takového závodu v té dané lokalitě může mít a má. To mě mrzí. Viz čerstvý příklad z olomoucké radnice: na místo slíbených 350 tisíc na nejvýznamnější závod v ČR se rada usnesla na 40 tisících...

Takže všichni vám nejdou na ruku, jak byste si přál.

Nejsem šedá myš, nejsem z kategorie úplně neznámých lidí a své drahé kolegy, pány Vašíčka a Svoradu, jsem už na začátku upozorňoval, že někdo mě má radši, někdo méně radši a někdo vůbec. Že nesou jistou míru rizika, protože mé jméno někde může pomoci, ale jinde ne.

Jméno Ivan Langer tedy dveře u sponzorů automaticky neotvírá?

Někdy ano, někdy ne. O to víc si vážím příběhů, kdy partnerem je třeba člověk ve veřejném sektoru, který se se mnou hodnotově a ideově neshodne. Pokud k sobě najdeme bez ohledu na stranickou příslušnost cestu díky projektu, který máme rádi, nesmírně mě to těší.

V jakých cifrách se dnes Czech Cycling Tour pohybuje?

V řádech jednotek miliónů korun. Pokud bychom k tomu přistupovali podle vzorce cena-výkon, tak jsem přesvědčen, že za cenu moravskou podáváme výkon celoevropský, což je dáno obrovským entuziasmem celého toho týmu.

Máte už rozpočet závodu na rok 2015 pokrytý?

Stále se na tom pracuje, ještě před sebou máme několik jednání a věřím, že budou úspěšná a dílčí neúspěch z Olomouce nahradíme něčím jiným. Když bude nejhůř, budeme muset rozbít prasátka a sáhnout do svého, protože by byla obrovská škoda, kdyby závod neudržel svou stoupající tendenci a kvalitu.

Letos se závod podařilo dostat do vyšší kategorie a je tu téměř jistá účast nějakého týmu WorldTour. Koho byste si přál vidět na startu nejvíc vy?

Byl bych nadšený mít tady jednou někoho, kdo vystoupil na nejvyšší stupeň na nějaké Grand Tour, ale teď budu strašně rád, když se u nás opět objeví opět jeden z  minulých vítězů Czech Tour, který za loňský rok udělal obrovský skok a je teď v jednom z nejlepších týmů: Leopold König.

langer trojke

Věříte, že König pojede?

Věřím. Ať už v dresu svého týmu Sky nebo v triku české reprezentace. Obrovsky na sobě zapracoval a jsem strašně rád, že jsem ho mohl poznat už v době, kdy se o něm ještě moc nevědělo. Měl by startovat i tým Etixx-Quick Step a bylo by krásné, kdyby se nám sem podařilo dostat Štybyho nebo Cavendishe. Přál bych si, aby se k tomuto týmu WorldTour přidal ještě jeden nebo dva z té nejvyšší kategorie, čímž by se potvrdil kvalitativní vzestup celého závodu.

Máte s Czech Tour do budoucna ještě větší plány?

Teď se nám termínově podařila dostat mezi dva velké závody, což je strašně důležité. Snad se nám letos potvrdí, že jsme to trefili dobře. Dál budeme promýšlet, zda závod ještě o den neprodloužíme, zda ho třeba neuděláme ještě těžší, aby si týmy, které se chystají na Vueltu, vybraly Českou republiku, Olomoucko a Jeseníky, jako místo ideální přípravy.

Na začátku rozhovoru jste zmiňoval svou lásku ke kolu. Jaký jste cyklista?

Láska ke kolu u mě roste s dobou, co jsem prezidentem Czech Cycling Tour. I dávky kilometrů. Předtím jsem spíš holdoval biku. Lákalo mě utéct od lidí z politiky do přírody, být sám a ten adrenalin ze sebe vybít v nějakém sjezdu mezi stromy. S postupem času mě ale čím dál tím víc přitahuje silniční kolo. Člověk si nastaví nějaké tempo a dává si to... Ten pocit, když přijedete vyšťavenej, to je paráda. Jednou jsem zažil i to, že jsem přecenil své síly a dostal jsem takové křeče, že jsem se rozbrečel a málem jsem se i něco víc :-) To má svoje kouzlo. Já jsem tělem i duší sportovec, který se dřív věnoval míčovým sportům, ale potřebuju pro svůj život tu svalovou únavu, pach potu, protože pak mu správně chutná to správné zavodnění :-)

Jaká kola máte?

Jezdím na silničce Author a teď jsem si udělal radost a na krátké pojíždění mám takové příměstské kolo Colnago. Přemýšlím, že na letošní sezónu přezbrojím i tu silničku. Buď to bude Merida, nebo zůstanu věrný Colnagu. Bika mám od Specialized.

Jste fajnšmekr? Sledujete technické novinky?

K technologickému vývoji jsem se vždycky stavěl trochu s despektem. Říkal jsem si, že buď to v člověku je, nebo není. Jsem původem házenkář a tam nic moc nového není. Hřiště je stejné, míč plus minus taky, možná jsou jen lepší boty, než bývávaly. Ale v té cyklistice je to strašně poznat. Když si vzpomenu, na čem jsem jezdil před pěti lety a co mám teď doma... Předtím to kolo bylo v garáži, teď je v obýváku. To mluví za vše. Je tak nádherné... Prostě umělecké dílo. Srdce mi plesá radostí, když se na něj můžu podívat.

langer ctyke

Kolikrát za týden se na kolo dostanete?

U mě je to rozdílné během roku a přes prázdniny. Snažím se totiž prázdniny i pracovně trávit tak, abych byl co nejvíce doma s dětmi, takže jdu na kolo klidně každý den. Je to jen o dávkách a o čase. Jednu stinnou stránku láska ke kolu má: že to není vyběhnout si někam na půl hodinky a jste zpátky. Zvlášť na silničním kole jsou to dvě, tři nebo čtyři hodiny, a to je čas, který kradete své rodině. Tak se snažím pečlivě balancovat, aby vše bylo vyvážené. Přes prázdniny jezdím téměř každý den, ale jsou to spíš menší dávky. Třeba 30-40 kilometrů. Ale jsou dny, kdy si bouchnu stovečku a to už je potom cítit :-)

Jaký máte rekord?

To bylo 135 kilometrů a omylem... Špatně jsem odbočil a najednou jsem se ocitl ve vojenském prostoru Libavá. Už se nedalo jinak, než že jsem si k původně plánované stovce přidal neplánovaně skoro dalších čtyřicet kilometrů a to už bylo znát :-)

Stíháte sledovat cyklistiku v televizi?

Když to jde, tak ano. Nejsem jen olomoucký, moravský, český, ale i evropský patriot. A když se dívám na některé závody z Číny nebo arabského poloostrova, kde kromě velbloudů a písečných dun neuvidíte během závodu podlé trati skoro živého tvora, tak atmosféra všech evropských závodů je nesrovnatelná. Zvlášť těch tří největších.

Má sport i místo ve vašich aktivitách mimo Czech Tour?

Primárně se živím advokacií a poradenstvím, ale před osmi lety jsem založil soukromou vysokou školu a snažíme se i tu mou lásku ke sportu promítnout do studijních programů. Kromě toho, že jsme na půdě Cevro Institutu pořádali Krále cyklistiky, jsme nyní vytvořili nový studijní program, postgraduál sportovní management. Velmi si přeji, aby byl úspěšný, protože sport je obrovský fenomén, točí se tam velké peníze, ale často v něm rozhodují lidé, kteří se chovají spíš intuitivně než odborně. Tímto se propojuje moje láska k akademickému světu a sportu dohromady.

Co vás po odchodu z velké politiky nejvíc naplňuje?

Svoboda. Člověk se může potkávat s lidmi, s nimiž se potkávat chce, dělat věci, které chce a nemusí dělat, co se mu nelíbí. Mě naplňuje, když můžu dělat to, co mi dává chléb, přináší radost a zanechává stopu. Pracovat člověk musí a já mám možnost si na ten chléb vydělávat ve společenství lidí a způsobem, který mi dává radost. Navíc jsem si vždycky zakládal na tom, aby moje aktivity měly i nějakou nadčasovost. Proto jsem velmi aktivní i v neziskovém sektoru, jsem spoluzakladatelem a ve statutárních orgánech mnoha nadací. Věřím, že ty dva faktory, radost a nadčasovost, se budou naplňovat i při Czech Cycling Tour. Doufám, že se náš závod dožije dvouciferného výročí a neskončí tak, aby první číslo byla jen jednička.

Nejvíce vás tedy pohlcuje advokacie a škola?

Ano. Na škole máme skoro 900 studentů, to už je velká odpovědnost. Zařekli jsme se, že nikdy nebudeme továrnou na tituly a tiskárnou na diplomy. Zakládáme si na kvalitě, takže je to velmi náročné.

A co vaše další aktivity?

Pokud mám pokračovat, tak před dvaceti lety jsem založil nadaci Bezpečná Olomouc, před patnácti pravicový think-tank Cevro, před pěti lety jsme založili občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti, kdy rekonstruujeme část barokního opevnění Olomouc, tzv. Korunní pevnůstku. No a před rokem jsem se stal členem sportovního spolku Véska a pomáháme rozvíjet sportovní areál, kolem kterého se mimochodem jezdí i jedna etapa Czech Cycling Tour. Je to bývalý areál zdevastovaného zemědělského družstva prosyceného všemi možnými chemikáliemi. Bylo to léta opuštěné, zdevastované a plného chemického bordelu po všech těch s odpuštěním prasatech a hovadech, co tam byli.

langer ptke

Zmínil jste, že jste v mládí hrával házenou. Proč jste s ní skončil?

Bylo to v době, kdy jsem musel učinit rozhodnutí, co bude mít přednost, zda škola či sport. Naštěstí jsem byl dostatečně pokorný a řekl si, že na to, abych dělal házenou na vrcholové úrovni a živil se jí, nemám. Takže v souboji s házenou tehdy zvítězila medicína.

Vystudoval jste medicínu i práva. Vás nelákalo stát se lékařem?

Mám za sebou několik zákroků první pomoci, ale medicínu člověk, pokud v ní chce být dobrý, musí dělat na tisíc procent a skoro vám nezbývá čas na nic jiného. Já vidím ten svět podstatně pestrobarevněji, proto jsem rád, že jsem nakonec skončil jako advokát a ne jako lékař.

Kdy jste se rozhodl, že budete studovat ještě práva?

V posledním ročníku medicíny jsem projevil vysokou míru masochismu, když jsem vedle toho začal studovat ještě prvním ročníkem práva. A po medicíně jsem pokračoval jen na právech. I když už jsem tehdy měl jako lékař vybráno místo a dělal jsem odbornou vědeckou práci jako budoucí sekundář interního oddělení nemocnice ve Šternberku. Nakonec zvítězila práva a myslím, že pro lidstvo je to možná lepší.

Angažujete se dnes ještě nějak politicky?

Jsem bývalý hráč, ale o to aktivnější člen fan klubu. Nejsem politik, ale člověk politický. Zajímá mě, jak se politika vyvíjí. Musím říci, že jak mě všechno ostatní, o čem jsme si dosud povídali, naplňuje občas starostí, ale ve svém důsledku radostí, tak jestli někde vidím těžké temné mraky, je to česká politika.

Co vás baví kromě práce a rodiny? Máte čas na nějaké koníčky?

Docela rád dělám automatickou kresbu, kdy podvědomě ruka vede tužku po papíře nebo štětec po plátně, pak odstoupíte a zamyslíte se, co vám to připomíná a následně to doplníte. Díky tomu, že jsem dlouho působil v politice, tak byly doby, kdy jsem se při jednáních vyloženě nudil a z té doby vznikla série kresbiček, které připomínají tu či onu významnou politickou událost či nějakého politika :-) 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.