SuperCycling.cz

Paďour jede poprvé Flandry a říká: Hlavně chci dokončit

4. 4. 2015, 16:55

Nejen Zdeněk Štybar, který patří k top favoritům, bude coby zástupce české cyklistiky na startu 99. ročníku Kolem Flander. V dresu italské druhodivizní stáje Androni Giocattoli jede poprvé v kariéře slavnou klasiku i František Paďour. „Česká republika má největšího favorita a také největšího outsidera. Hádejte koho,“ napsal dnes se smajlíkem na Facebook Paďour. Více v rozhovoru s 27letým českým cyklistou.

padour-flandry-1

Co se ti honí hlavou před prvními Flandry?

Hodně se těším, ale taky mám trochu strach. Není to úplně závod pro mě, nějak extrémně mi rozhodně sedět nebude. Ale je to jeden z největších závodů na světě a strašně se těším na tu atmosféru. Je to svátek, cyklistika je tady v Belgii strašně populární.

Máš respekt z  kostek?

Nevím, co to se mnou udělá. Na takový závod je vždycky lepší, když je člověk trochu těžší. Já mám 60 kilo, jsem vrchař a tak těžké klasiky pro takové typy závodníků moc nejsou.

Ale 265 kilometrů by tě rozhodit nemělo, když už jsi jel vloni Lutych.

To je pravda, zkušenosti s tou délkou mám, ale Lutych je spíš závod pro vrchaře, ten mi docela seděl. Tohle je masakr. Ale délka je v pohodě. Teď jsem jel etapák Tři dny De Panne-Koksijde a první dvě etapy byly dost přes 200 kilometrů. Byla to dobrá příprava.

padour flandry 2

Byli jste projíždět klíčové úseky Flander?

Až dnes, dřív nebyl čas. Přijeli jsme z Coppi e Bartali a hned jsme šli na start De Panne. To projíždění trasy má hlavně cenu pro lidi, kteří se na tyhle závody vyloženě soustředí. Favoriti znají každou zatáčku, každý kopec. Jeli to několikrát a stejně to ještě projíždějí.

Váš tým jde na start bez ambic?

Máme tu Oscara Gatta, který Flandry umí, na kostkách je poměrně dobrý. Předloni byl patnáctý a vloni byl jediný ze sestavy Cannondale, kdo tam v závěru Saganovi dokázal pomoci. On je hodně namotivovaný, stejně jako Marco Bandiera. Pro ně je to takový první vrchol sezóny.

A jaké cíle máš ty?

My ostatní se budeme pokoušet skočit do úniku, na který určitě dojde. Doufám, že tam aspoň jednoho člověka mít budeme a ti další budou pomáhat dvěma lídrům. Já bych byl šťastný, kdyby se mi povedlo dostat do toho úniku. I kvůli prezentování týmu. Na velkých závodech se o to druhodivizní stáje vždycky snaží, aby se zviditelnily tímhle způsobem, protože většinou nemají šanci na výsledek v top 5.

Dostane se váš tým i na Roubaix?

Ne, jedeme jen Flandry a po nich ještě ve středu klasiku Scheldeprijs. Doufám, že Flandry ve zdraví přežijeme. Pro mě osobně bude dobré, když to vůbec dokončím, protože tyhle nejtěžší klasiky spousta lidí nedojíždí.

padour flandry 3

V dresu české reprezentace.

Nejsi zbytečně skromný?

Motivaci mám obrovskou, ale jsem realista a vím, jaké jsou v takovém závodě moje možnosti. Bude to největší závod mojí kariéry, protože Lutych je přece jen o trošku níž.

Byl ve vašem týmu o nominaci na Flandry boj?

Moc ne. Řada Italů se snaží Belgii vyhýbat, neradi jezdí ve špatném počasí. To, že pojedu Flandry, jsem věděl asi měsíc. My nemáme program daný nějak dlouho dopředu. I kvůli tomu, že třeba ještě nevíme, na jaké závody WorldTour nás pozvou.

Co tě tedy čeká po klasikách?

Až se vrátíme s Belgie, měl bych mít dva týdny volnější, budu jen trénovat. Potom pojede jedna půlka Trentino a druhá Kolem Turecka. Já budu v Turecku, kde jsou dvě horské etapy a mohlo by mi to sedět. Mám tam větší šanci na nějaký slušný výsledek, protože z našeho týmu budu jediný vrchař. Trentino chtějí jet většinou Italové a kdybych se tam dostal i já, stejně bych jen pomáhal.

Jak se zatím díváš na svou sezónu?

Jel jsem Tour de Langkawi v Malajsii, kde bylo děsné horko, ale docela mi to v kopcích šlo. Když jsem se vrátil, onemocněl jsem a dvakrát po sobě jsem měl antibiotika. Po nemoci jsem jel jednorázovky ve Francii a Coppi e Bartali, ale nebylo to ono. Na De Panne-Koksijde už jsem se cítil líp.

padour flandry 4

Ale do závěrečné časovky jsi nenastoupil. Proč?

Oni brali na start jen prvních sto lidí z pořadí. Takže od nás to jel jen jeden člověk vyloženě tréninkově a skončil poslední. My ostatní už jsme se přesunuli do Gentu.

V minulé sezóně jsi působil s Königem a Bártou v NetAppu. Jak ses vlastně ocitl v Androni Giocattoli?

Dlouho jsem hledal tým. Zkoušel jsem všechno možné. Oslovil jsem i Pavla Padrnose a díky němu jsem se dostal na jednoho italského manažera. Bavili jsme se o nějakých možnostech a v prosinci mi zavolal, že v Androni Giocattoli mají ještě jedno volné místo. Narychlo jsme to dali dohromady a dohodli jsme se hned.

Jsi spokojen se zajištěním týmu a podmínkami?

Maximálně. Všechno je v pohodě, je to na podobné úrovni, jako v NetAppu. Zajištění je výborné, závodníci nejsou pod nějakým obrovským tlakem. Panuje tu přátelská atmosféra.

Kdy tě uvidíme na závodech v Česku?

Určitě na mistráku, a když to půjde, jel bych třeba za reprezentaci i nějaké ty mezinárodní závody. S celým týmem bychom navíc mohli jet na Czech Tour.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.