SuperCycling.cz

Dan Turek: Start na Giru by byl splněným snem

21. 12. 2017, 07:08

Už čtvrtou sezónu bude Dan Turek věrný barvám izraelské stáje Israel Cycling Academy. V týmu se statutem druhé divize bude mít v roce 2018 šanci, že se poprvé v kariéře podívá na Grand Tour, konkrétně na Giro d´Italia. Jeho stáj je totiž horkým kandidátem na udělení divoké karty. I kvůli startu Gira v Izraeli.

Dane, jak moc je start na Giru reálný?

Definitivně se to dozvíme v lednu, takže zatím musíme doufat. Zákulisní informace jsou různé, ale všichni si přejeme, aby to vyšlo. I proto jsme byli tak aktivní na přestupovém trhu. Přišli Hermans z BMC, Plaza z Oriky, Ital Sbaragli z Dimension Data, dva Norové.

Je velká šance na udělení divoké karty pro váš tým kvůli startu Gira v Izraeli?

To hraje velkou roli. Celou zemi to stojí nemalé množství peněz, ale dělají to kvůli ještě většímu rozmachu turismu. Giro tomu může hodně pomoci. Když se řekne Izrael, spousta lidí si představí jen vojáky, ale to je samozřejmě hloupost. Byl jsem v Izraeli několikrát a ta země je opravdu nádherná. Tím, že jsme tým registrovaný v Izraeli, tak je šance na udělení divoké karty větší.

danttttt1

Když Giro vyjde, je reálné, že na něj v dresu Cycling Academy pojedeš?

Byl by to splněný sen. Šance určitě je. Tým už musí být připraven na variantu, že na Giro pojedeme, takže sportovní ředitelé mají nějaké představy. Šanci má každý a vím, že by záleželo jen na mně, jak mi to v úvodu sezóny půjde.

Předpokládám, že Hermanse s Plazou bral tým jako lídry.

Přesně tak. Hermans by měl být hlavní lídr, Plaza má taky pořád tyhle předpoklady, i když mu už bude 38 let. Musím říct, že výkonnost má pořád skvělou. Ale přichází i kvůli obrovským zkušenostem, které má. Vždyť jel řadu Grand Tours a pro nás mladší by měl být při závodech i tréninku takovým taťkou i učitelem. Už s námi oba byli na soustředění ve Španělsku a oba jsou úplně v pohodě. Plaza říkal, že už má vyhrané etapy na Tour i Vueltě a rád by k tomu přidal ještě jednu Gira... Tak třeba se mu to splní.

dantttt2

Už víš, jak by měl vypadat tvůj kalendář v úvodu nové sezóny?

Začnu dvěma nebo třemi jednorázovkami na Mallorce, pak bych měl jet Valencii a Andalusii. Dál se uvidí, jak mi to půjde. Na Evropu je tohle nejlepší možný program. Jedna část týmu jede do Argentiny, druhá do Austrálie a já začnu v Evropě. Měli by to tak mít i Hermans a Plaza.

Když se ohlédneš za rokem 2017. Jaký pro tebe byl?

Celkově jsem spokojený. Poprvé jsem jezdil ve druhé divizi, dostal jsem se na první závody WorldTour. Jel jsem Dwars Door Vlaanderen a Gent a oba ty závody byly docela lekce... Je strašně těžké se tam dostat do úniku, a když se začalo jet fakt naplno, tak byl člověk rád, že visel za zadním kolem borce před sebou. Ale beru to jako dobrou školu, hodně mi to dalo.

danttttt3

V pelotonu máš pověst aktivního závodníka, který často těží právě z úniků.

Všichni vědí, že to umím. Ale k tomu dokážu přejet i kopce. Třeba letos na Fjordech v Norsku mi to v první etapě vydrželo až do cíle, skončil jsem druhý a další den jsem jel ve žluťáku. Bohužel jsme tam neměli tak silný tým, abychom to udrželi. Jsem přesvědčen, že se sestavou, jakou máme na příští rok, by se to nestalo. Těch úniků bylo v sezóně samozřejmě víc. Na jednorázovce v Luganu jsem skončil čtvrtý a byl jsem strašně naštvaný, protože jsem mohl vyhrát. Dařilo se mi i v závěru sezóny třeba na závodě Tre Valli, kde jsem byl v úniku ještě 9 kilometrů před cílem a pro tým to byla skvělá reklama.

Cítíš, že jsi v týmu Cycling Academy hodně vyzrál?

Určitě se zlepšuju, dostávám se na lepší závody. A získávám hodně životních zkušeností. Učím se španělsky, protože ve Španělsku trávím vekou část roku.

danttt4

Přestěhoval ses tam?

Tým chce, abychom tam bydleli. I kvůli cestování na závody. Jsem přímo v Gironě, kde žije řada cyklistů. Barcelona je hodina a půl autem. Letos jsem byl v Česku asi jen čtyři měsíce. Bydlel jsem v Gironě v bytě s dalšími dvěma týmovými kolegy, Španělem a Lotyšem, teď se mnou bude bydlet Kolumbijec a Turek. Takže budeme dva Turci, ale jen jeden z Turecka :-)

Do vašeho týmu přišel i sportovní ředitel René Andrle. Jsi rád, že tam budeš mít alespoň jednoho krajana?

On tu není jediný, protože přišel ještě mechanik Honza Friede. Je to skvělé. Andy je jedním z pěti sportovních ředitelů, každý má na starost 5 závodníků. Dali mě do té jeho skupinky, takže budeme hodně v kontaktu. Ale na začátku sezóny by měl jet z částí týmu do Argentiny a Kolumbie.

Co máte už před novou sezónou za sebou?

První soustředění ve Španělsku, kde bylo 25 závodníků i celý realizační tým. Po něm jsem se přesunul do Girony a trénoval jsem tam. Teď odlétám na Vánoce na pár dní domů a po Novém roce se zase vracím do Španělska.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.