SuperCycling.cz

Bauke Mollema: Contador končí na vrcholu jako král

3. 10. 2017, 06:57

Na Grand Tour byl už pětkrát v top 10, jeho nejlepším výsledkem je 4. místo z Vuelty 2011. Nizozemec Bauke Mollema byl letos sedmý na Giru, vyhrál etapu na Tour, závod Vuelta de San Juan v Argentině a má za sebou velmi úspěšnou sezónu v dresu stáje Trek-Segafredo.

baukerot1

V ní jezdil po boku španělské hvězdy Alberta Contadora. Absolvovali spolu Tour de France, na Vueltě se jeden z nejlepších cyklistů všech dob rozloučil s kariérou.

„Je to skvělý závodník, cyklistice určitě bude chybět, ale končí na vrcholu jako král. Ne všichni tohle dokážou,“ řekl Mollema v exkluzivním rozhovoru pro Supercycling, který proběhl při celosvětové prezentaci kol Trek 2018 v Mikulově. Za zprostředkování děkujeme českému zastoupení americké značky, firmě Bretton Sport.

Máte za sebou jednu z nejlepších sezón v kariéře?

Každá sezóna má svoje plusy a minusy a i letos to tak je. Něco se povedlo dobře, něco hůř, ale celkově to je určitě jedna z mých lepších sezón.

baukerzoh2

Čeho si ceníte víc: sedmého místa na Giru nebo etapového vítězství na Tour?

Vyhraná etapa na Tour je pro mě daleko víc. Jsem závodník na celkové pořadí na Grand Tours, takže sedmé místo je dobré, ale já už několikrát v top 10 byl. Vyhrát poprvé etapu na Tour, to je pro mě něco neskutečného.

Giro a Tour jste jel během jedné sezóny poprvé v kariéře. Jak se vám tato kombinace osvědčila?

Giro jsem jel podruhé, ale poprvé spolu s Tour. Zvládl jsem to dobře, ale není snadné tyhle dvě Grand Tours objet. Giro jsem jel na pořadí, Tour jsem vzal první týden trochu volněji a v posledním týdnu jsem se cítil daleko lépe. Byla pro mě změna, že jsem nejel Tour na pořadí, ale vyhrál jsem etapu a můžu být maximálně spokojený.

baukerzoh3

Byl jste po Tour hodně unavený?

Měl jsem hned po ní dost závodů: nějaká kritéria, San Sebastian. Ale pak jsem si dal pauzu a trochu si odpočinul. Na další závody už to bylo v pohodě.

Letos jste jezdil v týmu po boku Alberta Contadora. Jaký na vás zanechal dojem?

Byl to velký lídr, jeden z nejlepších závodníků na Grand Tours za posledních deset let. Hodně jsem se toho od něj naučil. Jsem rád, že jsem s ním mohl jet jeho poslední Tour de France.

Překvapilo vás, že končí?

Už na Tour jsem o tom slyšel. Asi se to dalo trochu čekat, když podepsal jen na jeden rok. Ale měl skvělou sezónu. Od začátku roku jezdil výborně: Kolem Andalusie, Paříž-Nice, Katalánsko, Baskicko. Všude dokázal zajet. Na Tour měl smůlu, ale i tak ukázal bojovného ducha. A na Vueltě vyhrál královskou etapu, takže mu to loučení vyšlo.

baukerzo4

Je pro cyklistiku velká škoda, že Contador ukončil kariéru?

Škoda je to velká, ale je to rozhodnutí Alberta, které musíme respektovat. Vyhrál spoustu závodů včetně Grand Tours. Chtěl skončit na vrcholu. Tak, jak to třeba udělal vloni Cancellara. Je to nejlepší způsob, jak skončit. Odchází jako šampión. Někteří závodníci si třeba kariéru prodlouží i s tím, že akceptují jinou roli, než na jakou byli zvyklí. Ale ne Alberto.

Jaký je jako člověk a jako závodník, když ho máte po boku?

Jako člověk hodně přátelský, snažil se pomáhat ostatním, dával rady. Byl to skutečný lídr, což souvisí i s tou rolí závodníka. Díky tomu, jak dlouho se pohyboval ve špičce a kolik vyhrál závodů, měl obrovské zkušenosti. A rád je předával.

baukerozh5

Bude teď vaše pozice v Trek-Segafredo po odchodu Contadora ještě lepší?

Záleží, jestli tým ještě někoho podepíše. Ale nějakou pozici tady mám, a když to vyjde, rád bych jel příští rok jako lídr na Tour.

Jak se vlastně cítíte v Treku?

Jsem šťastný, že můžu závodit právě v tomhle týmu. Cítím se tu jako doma, jde o jeden z nejsilnějších týmů na světě. Máme tu skvělou partu, moje pozice je taky dobrá. Jsem spokojený po všech stránkách.

baukerozh6

Nizozemská cyklistika měla letos hodně dobrou sezónu, protože Tom Dumoulin vyhrál Giro. Zvýšilo to popularitu cyklistiky u vás doma?

Cyklistika je v Holandsku dost populární. Fotbal je jinde, to je jasná jednička, pak je hodně populární atletika a s ní cyklistika. Dělí se o pozici 2-3. Ale ohlas mělo vítězství Toma veliký, vždyť byl po 37 letech prvním Holanďanem, který vyhrál Grand Tour. Myslím, že máme dobrou generaci závodníků. Jsou tu i Kruijswijk, Poels, Terpstra, van Baarle, Groenewegen a další. Je pravda, že po prvenství Toma na Giru se o cyklistiku začalo zajímat ještě více mladých lidí, což je jen dobře.

Když se vám naskytne chvíle, že jste doma a máte volno, jak nejlíp relaxujete?

Snažím se být co nejvíc času s rodinou. Mám dvě děti a spoustu dní z roku jsem pryč. Takže se jim ten čas snažím aspoň trochu vynahradit. Rád sáhnu po knížce, to je pro mě taky skvělý relax. Čtu poměrně hodně.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.