SuperCycling.cz

Největším přestupům vládne Sagan

12. 2. 2017, 20:58

Sezóna 2017 se rozjela. Máme za sebou první závody WorldTour v Austrálii, teď se naplno začíná závodit i v Evropě. Pojďme si v našem přehledu projít největší přesuny v profipelotonu. Vévodí jim příchod dvojnásobného mistra světa Petera Sagana do Bora-Hansgrohe, ale přestupovou politikou významně zahýbali i Češi.

jagonahorke

Leopold König se oklikou přes Sky vrátil po dvou letech do německé formace Bora-Hansgrohe. Když odcházel, byl tým ve druhé divizi jako NetApp-Endura, pro letošek povýšil do WorldTour a díky razantnějšímu vstupu německých sponzorů si mohl dovolit skutečné hvězdy.

König je jednou z nich, tým na něj sází jako na lídra pro Grand Tours. Pokud se nestane něco nečekávaného, pojede Giro a zřejmě i Vueltu. V týmu, kde se opět sejde s krajanem Janem Bártou, se dohodl na tříletém kontraktu.

Početná slovenská klika

Jak už bylo řečeno, Bora nakupovala ve velkém. Ale i díky Saganovi přišel do týmu Specialized a spekuluje se, že se významně podílí na roční mzdě 6 miliónů eur, kterou slovenská megastar údajně pobírá.

Navíc Peter Sagan rovná se početná slovenská ekipa. Přišel jeho bratr Juraj Sagan, další krajané Erik Baška, Michael Kolář, sportovní ředitel Ján Valach, slovenský mechanik i masér. Vedle Sagana a Königa je další hvězdou Polák Rafal Majka, jenž bude stejně jako staronová posila z Česka lídrem na Grand Tours. V jeho případě to letos bude Tour de France.

majkakpestuip

Z lídrů a velkých hvězd měnil dres i Alberto Contador. Španěl po neshodách v končícím týmu Tinkoff dostal dvouletý kontrakt v týmu Trek-Segafredo. S ním přišel i jeho dvorní domestik a velký kamarád Jesús Hernández a také sportovní ředitel Steven de Jongh. Ostrou premiéru v novém dresu si Contador odbude 15. února, kdy absolvuje svůj první závod v sezóně: etapák Kolem Andalusie ve Španělsku.

Vincenzo Nibali zase vyměnil barvy Astany za zbrusu nový tým Bahrain-Merida, kam s ním přišel i jeho daleko méně známý brácha Antonio, ale i zkušení borci kalibru Gasparotta, Viscontiho, Pelizottiho či Brajkoviče.

Zajímavé byly i transfery některých sprinterů. John Degenkolb opustil tým spojený s Giantem a podepsal do Trek-Segafredo, ale německá stáj letos působící pod názvem Team Sunweb, sehnala více než zdatnou náhradu: rovněž velmi dobrého klasikáře a sprintera Michaela Matthewse z Oriky.

České změny

Jak už bylo řečeno, přestupy se letos dost významně dotkly i Čechů. Leopold König se vrátil tam, odkud před dvěma lety odcházel do Sky. Jeho pozice bude hodně silná a Bora-Hansgrohe je pro něj určitě dobrou volbou. Jistotu role jasného lídra na Grand Tours by ve Sky měl hodně těžko, tady na něj tým v tomto směru spolu s Majkou vyloženě sází.

lijoupijou

Tým zatím neoznámil, na jakém závodě by měl v sezóně debutovat, ale směrem k Giru by určitě neměl chybět na Tirrenu.

Roman Kreuziger, pro někoho možná trochu překvapivě, podepsal po odchodu z končícího týmu Tinkoff do australské stáje Orica-Scott. Ale za nás je to skvělá volba. Orica angažovala ostříleného Čecha i kvůli tomu, aby do týmu vnesl zkušenosti zejména na Grand Tours, kde by měl být klíčovým mužem pro mladé lídry: ať už Chavese nebo bratry Yatesovi. Letos pojede určitě na Tour de France.

Kreuziger startoval na Tour už sedmkrát, nejlépe skončil 5. v roce 2013. „V týmu jsou výborní mladí kluci jako Yatesové nebo Chaves a měl bych jim pomoci, aby na Grand Tours bojovali o pódium. A taky jim předat nějaké zkušenosti. Kdyby se jim náhodou něco stalo nebo by to nešlo podle představ, měl bych být jako záloha,“ prozradil Kreuziger.

romktransfers

Kromě toho by měl mít dostatek prostoru k naplnění vlastních ambic. „V týmu věří, že mám pořád potenciál a jsem schopen zajet dobré závody i na sebe,“ přiznal po podpisu smlouvy. Zaměřovat se bude na oblíbené ardenské klasiky i vybrané etapové závody. Závodní premiéru v novém týmu absolvuje na závodě Abu Dhabi Tour od 23. do 26. února.

Cink z biků na silnici

Velmi nečekaný byl další vývoj kariéry Ondřeje Cinka. Tenhle excelentní biker přestoupil na silnici do týmu Bahrain-Merida. „Vždycky jsem snil o tom, že se jednou stanu součástí silničního WorldTour týmu a budu mít šanci dostat se na závody jako Tour de France, Giro nebo Vuelta,“ uvedl 25letý Cink. „Mám obrovskou motivaci, ale je mi jasné, že se v této sezóně budu hlavně učit. Přicházím z horských kol, chybí mi zkušenosti. Ale jsem připraven tvrdě pracovat,“ dodal krátce po oznámení přestupu.

cimbktransfers

Že je jeho silniční kariéra slibně rozjeta, ukázal hned na prvním závodě Tour Down Under v Austrálii. Obsadil velmi dobré 22. místo a velmi dobře si počínal zejména v etapách s dojezdem na kopec. „Překvapil jsem i sám sebe. Ale ještě je přede mnou spousta práce,“ přiznal. Ondru teď čeká Ruta Del Sol v Andalusii, pak Strade Bianche, Katalánsko, Baskicko, Romandie a Dauphiné.

Dresy měnili i další Češi mimo WorldTour. K Janu Hirtovi přišli do CCC Sprandi Polkowice Michal Schlegel a František Sisr z týmu Klein Constantia, který ukončil činnost.

Nejzajímavější přestupy

Peter Sagan                 Tinkoff                            Bora-Hansgrohe

Leopold König               Sky                               Bora-Hansgrohe

Roman Kreuziger           Tinkoff                             Orica-Scott

Ondřej Cink                  Multivan-Merida (MTB)        Bahrain Merida

Alberto Contador           Tinkoff                            Trek-Segafredo

Vincenzo Nibali               Astana                            Bahrain Merida

Michael Matthews           Orica                              Team Sunweb

John Degenkolb             Giant-Alpecin                    Trek-Segafredo

Tony Martin                   Quick-Step Floors               Kaťuša

Rafal Majka                  Tinkoff                            Bora-Hansgrohe

Sep Vanmarcke               LottoNL-Jumbo                 Cannondale-Drapac

Taylor Phinney               BMC                               Cannondale-Drapac

Lars Boom                    Astana                            LottoNL-Jumbo

Nicolas Roche                Sky                                BMC

Philippe Gilbert               BMC                               Quick-Step Floors

Daniele Bennati              Tinkoff                            Movistar

Stijn Vandenbergh            Etixx                              AG2R

Giovanni Visconti             Movistar                          Bahrain-Merida

Javier Moreno                 Movistar                          Bahrain-Merida

Ion Izagirre                     Movistar                          Bahrain-Merida

Wilco Kelderman             LottoNL-Jumbo                  Team Sunweb

Jurgen Van den Broeck      Kaťuša                              LottoNL-Jumbo

Ben Swift                       Sky                                 UAE Abu Dhabi

Diego Rosa                    Astana                              Sky

Konstantin Sivcov            Dimension Data                  Bahrain-Merida

Michal Schlegel               Klein Constantia                 CCC Sprandi Polkowice

František Sisr                  Klein Constantia                 CCC Sprandi Polkowice

 

Ukončili kariéru

Fabian Cancellara

Joaquim Rodríguez

Jean-Christophe Péraud

Gianni Meersman

Peter Velits

Johan Vansummeren

Lieuwe Westra

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.