Wiggins s Cavendishem jsou mistry světa v madisonu!

6. 3. 2016, 22:53

Bradley Wiggins a Mark Cavendish se na MS dráhařů na domácí půdě v Londýně dočkali vytouženého zlata. Vyhráli spolu bodovačku dvojic i díky povedenému úniku v závěru.

wigo-a-cav-horni-de

Pro Wigginse jde o sedmý titul mistra světa (a na 99 procent poslední, protože chce končit), Cavendish získal na dráze duhový dres potřetí (vždy v madisonu). Oba spolu vyhráli MS v této disciplíně v roce 2008 a jejich společný comeback na světovém šampionátu po osmi letech dopadl na jedničku.

wigo s cavem ruka v ruce

Oba si navíc spravili na závěr letošního MS chuť. Wiggins se ve stíhačce družstev musel s britským kvartetem spokojit se stříbrem, Cavendishovi nevyšlo podle představ omnium a skončil až šestý. Neděle však pro oba měla zlatou tečku.

„Byl to můj poslední závod na téhle dráze a jsem rád, že to takhle dopadlo,“ řekl Wiggins, který na velodromu Lee Valley Velo Park překonal vloni i světový rekord v hodinovce.

wiggo a cav dvujke

„Věděl jsem, že musíme mít co nejlepší nohy i na pozdější fázi závodu. Dopadlo to skvěle a jsme rádi, že se nám splnil cíl. My sem nepřijeli pro čtvrté místo,“ dodal zkušenější a starší z britské dvojice.

„Je to náš druhý společný titul a jsem strašně šťastný, že se nám ho podařilo získat. V Británii jsme spolu možná jeli naposledy, o to víc si toho vážím,“ uvedl Cavendish. „Já jel tuhle disciplínu poprvé v roce 1998 a teď naposledy. Líp to skončit nemohlo,“ přidal Wiggins.

I díky jejich příspěvku se Velká Británie stala nejúspěšnější zemí MS, když získala pět zlatých, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile.

Hačecký s Bláhou osmí

Češi Vojtěch Hačecký s Martinem Bláhou skončili v madisonu osmí, což pro vicemistry světa z roku 2014 bylo zklamání.  „Atmosféra byla neskutečná a dodrželi jsme, co jsme si s Martinem slíbili, že si závod užijeme a dáme do toho všechno. Ale na víc to bohužel nevyšlo,“ uvedl Hačecký pro Deník.

Celý závod na 200 kol se jel neuvěřitelným průměrem 57 km/hod. „Jednoznačně nejrychlejší průměr závodu, co jsem za kariéru absolvoval,“ přiznal Bláha. „Padesát kilometrů za dvaapadesát minut? To v tréninku jedeme za motorkou. Ve druhé polovině se závod zvrhl ve zvěrstvo,“ doplnil Hačecký.

„Výsledek mě štve o to víc, že šlo o moje poslední dvojice na mistrovství světa. Chtěl jsem se rozloučit medailí, jenže čtrnáct dní před šampionátem jsem onemocněl a výpadek byl hrozně znát,“ mrzelo Bláhu.

Kelemen pojistil Rio i v keirinu

Pavel Kelemen skončil v keirinu jedenáctý, což bylo méně, než čekal. Přesto si tímto výsledkem pojistil účast na olympiádě v Riu kromě sprintu i v této disciplíně. Co se týče Adama Ptáčníka, ten ve sprintu zůstává na hraně postupu a definitivní rozřešení poskytne až přepočet olympijského žebříčku.

kelous

Pavel Kelemen

„Nejelo se mi nejlíp, všechno tady bylo vydřené. Závodím v kuse od října, s Adamem objíždíme všechny svěťáky. Ale hlavní cíl byl vyjet Rio, což jsme splnili,“ řekl Kelemen.

V keirinu sice nedosáhl na postup v úvodním kole, ale ovládl opravnou jízdu, v níž byl jedním z jeho soupeřů i Ptáčník. Ten byl diskvalifikován. Ve druhém kole zůstal Kelemen daleko za postupem do finále a musel se spokojit s jízdou o 7. až 12. místo, v níž skončil předposlední.

Výsledky MS

Muži - keirin: 1. Eilers (Něm.), 2. Dawkins (N. Zél.), 3. Awang (Malaj.), ... 11. Kelemen, Ptáčník (oba ČR) diskvalifikován v 1. kole.

Bodovací závod dvojic (madison): 1. Wiggins, Cavendish (Brit.) 21 bodů, 2. Kneisky, Thomas (Fr.) 14, 3. Mora, Torres (Šp.) 12, ... 8. Bláha, Hačecký (ČR) 1/-1 kolo.

Omnium: 1. Gaviria (Kol.) 191, 2. Kluge (Něm.) 191, 3. O´Shea (Austr.) 191, 4. Viviani (It.) 189, 5. Hansen (Dán.) 181, 6. Cavendish (Brit.)161.

Sprint - finále: Kenn (Brit.) - Matthew (Austr.) 2:1, o 3. místo: Dmitrijev (Rus.) - Zielinski (Pol.) 2:0.

Ženy - omnium: 1. Trottová (Brit.) 201 bodů, 2. Berthonová (Francie) 183, 3. Hammerová (USA) 182. Sprint - finále: Čung Tchien-š' - Lin Ťün-chung (obě Čína) 2:0, o 3. místo: Vogelová (Něm.) - Mearesová (Austr.) 2:0.

Bodovací závod: 1. Pawlowská (Pol.) 15, 2. Glaesseová (Kan.) 14, 3. Candillaová (Kuba) 14, ... 9. Machačová (ČR) 5.