SuperCycling.cz

Australan Rohan Dennis z BMC chce rekord z hodinovky

18. 12. 2014, 07:54

Australský cyklista stáje BMC Rohan Dennis se 8. února pokusí překonat světový rekord v hodinovce, který drží Rakušan Matthias Brändle (IAM). Dnes to oznámil na týmovém soustředění ve španělské Denii.

Současný rekord má hodnotu 51,852 km a Brändle ho vytvořil 30. října na velodromu ve švýcarském Aigle. Jeho výkon je v silách Dennise určitě překonat. Vždyť má s dráhou bohaté zkušenosti, je výborným stíhačem.

Pojede ve švýcarském Grenchenu, kde svůj rekordní pokus absolvoval i Jens Voigt. Ten jako první stanovil rekordní hodnotu na 51,110 km poté, co UCI změnila pravidla a hodinovka se může jezdit na stíhačských speciálech.

Rohan Dennis, který na olympiádě v Londýně 2012 pomohl australskému kvartetu ke stříbru ve stíhačce družstev, bere hodinovku jako jednu z nových výzev. „Když se podívám na své zkušenosti z dráhy a čísla, tak vím, že je to na dosah,“ uvedl Dennis.

rohan dennis portret

Čtyřiadvacetiletý závodník, v roce 2014 mj. druhý na Kolem Kaliformie, do BMC přišel v srpnu na přestup uprostřed sezóny ze stáje Garmin-Sharp. Debut v novém dresu si odbyl na Eneco Tour, startoval na Vueltě a na mistrovství světa nejdřív barvám BMC pomohl ke zlatu v týmové časovce a v individuální časovce pak sám skončil pátý.

Dennis dobře ví, že vzhledem k jeho dráhovým kvalitám je rekord v hodinovce stoprocentně v jeho silách. Dva „noví“ rekordmani mu na dráze nesahají ani po kotníky. „Trénuju na to od pauzy po mistrovství světa a jsem rád, že mě tým v tomto projektu podpořil,“ uvedl Australan a bez váhání přiznal, že ho láká hranice 53 kilometrů. „Mám v hlavě nějaká čísla. Budu šťastný za 52,5, ale nejradši bych byl za výkon začínající číslem 53.“

Na rok 2015 vyhlásil pokus o světový rekord v hodinovce další Australan Jack Bobridge (dosud Belkin, od nové sezóny australský kontinentální tým Budget Forklifts), další skvělý dráhař, který byl s Dennisem členem stříbrného stíhacího kvarteta na OH v Londýně 2012 a v roce 2011 překonal 15 let starý světový rekord ve stíhačce jednotlivců. Přesné datum zatím neoznámil, ale měl by jet v první čtvrtině roku.

australani stihaci

Stříbrné stíhačské kvarteto Austrálie z OH v Londýně: zleva Jack Bobridge, Glenn O'Shea, Rohan Dennis a Michael Hepburn.

Stejně tak Brit Alex Dowsett z Movistaru, excelentní časovkář, nebo Nizozemec Thomas Dekker, ačkoliv je zatím bez angažmá poté, co skončil v Garminu. Mezi těmi, kdo avizovali překonání rekordu v hodinovce, je i světový rekordman podle „starých“ pravidel na klasickém kole, Čech Ondřej Sosenka.

Ten 19. července 2005 ujel na velodromu v Moskvě 49,700 kilometru. Ve spolupráci s firmou Festka vyhlásil pokus o rekord na jaro 2015 či dobu před Tour de France. Další podrobnosti však dosud neoznámil. Jisté naopak je, že v červnu na Mallorce uskuteční svůj pokus Brit Bradley Wiggins ze Sky. A po něm už to bude hodně těžké...

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.