SuperCycling.cz

Zkusme změnit svět, říká slovenský hrdina Sagan

29. 9. 2015, 09:22

Novopečený mistr světa, slovenský expres Peter Sagan, se po svém triumfu v Richmondu kromě emotivních vyjádření po závodě pustil i do současné situace v Evropě s uprchlíky. „I kvůli věcem, které se v Evropě dějí, jsem měl velkou motivaci. Lidé by se nad tím měli zamyslet. Zkusme společně změnit svět. Jinak to může špatně dopadnout,“ řekl Sagan.

mistr-hocni-uprvh

„Všechny tyhle věci jsou důležitější, než mistrovství světa a moje vítězství. Protože jestli se něco nestane, za pár roků tady nemusí být sport ani jeho hrdinové,“ překvapil Sagan slovy, která vyřkl v první reakci na titul mistra světa pár minut po svém vítězství.

Rozhodně to však nebyl z jeho strany nějaký momentální průchod emocí, podle všeho měl tohle téma v hlavě dlouho. „Přítelkyni Katce jsem už před závodem říkal, že kdybych náhodou získal duhový dres, tak to vyhlásím do světa,“ prozradil.

uprvhlici sagan 3

Kromě témat, která hýbou světem, však hovořil hlavně o cyklistice a svém parádním představení se zlatou tečkou. „Neměl jsem to takhle naplánované, prostě to vyplynulo ze situace. První kopec po kostkách jsem přejel na nějakém pátém místě a naštěstí jsem ještě měl síly na ten druhý,“ líčil.

„Říkal jsem si, že tam musím něco zkusit a uvidíme, co se stane. Najednou jsem byl vpředu sám a věděl jsem, že musím jet, co to dá, protože už nebudu mít síly na další atak ani na případný sprint. Vyšlo to super, pořád tomu nemůžu uvěřit,“ přiznal cyklista týmu Tinkoff-Saxo.

I když Slováci jeli jen ve třech, Sagan si pochvaloval pomoc svého bratra Juraje i Michaela Koláře. „Ve třech jsme nemohli dělat žádnou taktiku. Kluci byli co nejdéle se mnou. Naše doprovodné auto jelo hodně vzadu, tak jsme byli domluveni, že kdyby se mi v kopci něco stalo, dají mi svoje kolo, abych neztratil. Když jsem si nestihl vzít vodu, podali mi pití. A hlavně mě vždycky dovezli pod ty kopce na co nejlepší pozici. V závěru už tam nebyli, už v závodě nepokračovali. Svou práci odvedli a moc jim děkuju,“ dodal mistr světa.

Sám se mezi největší favority nepasoval. „Od pádu na Vueltě a odstoupení z ní jsem nezávodil. Myslel jsem si, že jen z tréninku bez závodu nemám nárok vyhrát mistrovství světa. Šel jsem do toho s tím, že co se má stát, to se stane, že to stejně neovlivním. Vyšlo to nad očekávání,“ řekl Peter Sagan.

uprvhlici sagan 2

A jak prožíval doma v Rusku závod majitel týmu Oleg Tinkov? „Slyšel jsem, že náš chlapec je mistrem světa. My v Rusku nemáme přenos ze šampionátu,“ napsal v žertu na Twitter bezprostředně po závodě a připojil společnou fotku se Saganem. Pak už vážně dodal: „Je to monstrum. Cyklista bez něj by byla úplně jiná...“

Zatímco v průběhu letošní sezóny veřejně prohlásil, že by mu kvůli nepříliš dobrým výsledkům nejraději sáhl na plat, který podle odhadů činí 4 milióny eur ročně, teď už to určitě říkat nebude. Mít v týmu mistra světa, to je velká prestiž. A s velkou pravděpodobností to znamená i příliv peněz, což Tinkov jako finančník jistě přivítá, 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.