SuperCycling.cz

Zdeněk Štybar: Člověk netuší, co může způsobit jeden pád

27. 9. 2014, 10:12

Do hotelu Tio Pepe v městečku Bembibre dorazil Zdeněk Štybar za výpravou české reprezentace na MS v Ponferradě v pátek večer. Sotva si stihl dát jídlo a přišel zpátky do hotelu, už tam na něj čekali kvůli odběrům dopingoví komisaři. Na odběry vzali Zdeňka a Honzu Bártu. „A to za mnou byli už tenhle týden na Mallorce, vzbudili mě v 6:18. Ale nedá se nic dělat, patří to k naší práci,“ řekl Štybar.

Zdeněk Štybar a jeho nová nucená image.

Zdeněk Štybar a jeho nová nucená image.

Po večeři si našel zhruba půl hodiny na rozhovor pro Supercycling.cz. Hovořil nejen o následcích pádu z Eneco Tour, který ho dodnes částečně limituje, ale i o ambicích na šampionátu, belgické svatbě i cyklokrosových plánech, které by měly vygradovat na mistrovství světa v Táboře.

Jak se cítíš?

Určitě líp, než před dvěma týdny, ale není to taková forma, jakou jsem měl před Eneco Tour. Takovou budu mít, doufám, příští rok, ale v téhle sezóně už těžko. Měl jsem ještě hodně dobrý týden na Mallorce, kde jsem trénoval vyloženě na sílu, protože vytrvalost mi úplně neodešla. Odpracoval jsem, co jsem chtěl a viděl jsem každý den zlepšení.

styby kj rozhovoru ms 1

Jsi schopen odhadnout, na co tady máš?

Vůbec nevím. Ještě na závodech v Kanadě to nebylo ono, teď jsem o čtrnáct dní dál a může to být úplně jiné. Může mi to sednout, můžu chytit nějakou dobrou skupinu, ale výsledek se odhadovat nedá. Kdyby to byl cyklokros, řeknu, že mám na desáté místo, ale na silnici fakt netuším.

Budeš lídrem tříčlenného českého týmu?

Myslím, že nemá smysl vůbec říkat, kdo bude lídrem. Petr Vakoč i Bártič mají výbornou formu, tak proč oni by měli jet na mě. Nebo obráceně, co já komu pomůžu... Stejně to bude v režii Španělů, Italů, Australanů nebo Belgičanů a my z toho musíme vytěžit co nejvíc.

Koho považuješ za favority?

Záleží, jak se závod bude vyvíjet. Lidi, co byli na Vueltě, tyhle kopce určitě přijedou. Mám na mysli třeba Degenkolba, Boonena nebo Gilberta. Černým koněm je pro mě van Avermaet, obrovský favorit je Gerrans, Sagan, Cancellara se na to chystá dlouho, Valverde určitě, Nibalimu na téhle trati moc nevěřím. Dobrých lidí je tu spousta.

styby k rozhovoru ms 2

Do jaké míry tě stále limituje pád a zranění z Eneco Tour?

V podstatě už nijak. Jen mě občas ještě bolí hlava. Mám nalepené umělé přední zuby, při tom pádu jsem si jich pět vyrazil. Budou mi je muset vyndat a dá tam implantáty.

Tržné rány se ti zahojily dobře?

To je v pohodě. Mel jsem velké štěstí na plastického chirurga, který mě operoval. Byl to největší odborník v Belgii. Měl jsem přetrhané nervy, včetně toho co hýbe horním rtem, nefungovala ani mimika svalů. Bylo to štěstí v neštěstí.

Že sis nechal narůst knírek a bradku, to souvisí se zraněním, nebo jde o změnu image?

Ne, je to jen kvůli tomu, aby sluníčko přímo nesvítilo na ty jizvy.

Co ti se zuby ještě budou dělat?

Po sezóně mi to hned vytrhají, pak se všechno musí dva měsíce hojit. Potom mi tam dají čepy a implantáty, to se musí hojit další tři měsíce. Pak dostanu provizorní zuby a až se všechno doladí, dají mi originály. Je to proces na delší dobu. Podle mě pojedu ještě Paříž-Roubaix s provizorními zuby...

styby k rozhovoru ms 3

Když ti po sezóně zbytky zubů vytrhají, jak to budeš řešit?

Nechám si udělat protézu, prostě vyndavací zuby. Jinak by to nešlo.

Člověk si ani neuvědomí, kolik může jeden pád způsobit komplikací.

Je to fakt. Stane se něco díky chybě jednoho závodníka a organizátorů a nikdo za to není potrestaný. Lehnul jsi a nic se neděje. Myslím, že by závodníci, kteří udělají chyby, měli být nějak potrestáni. Jeden závodník, kterého nechci jmenovat, udělal chybu a víc lidí včetně mě na to doplatilo. Tyhle věci by se měly nějak řešit.

Pořád se řeší i plůtky v cílovém prostoru. Při závodech v Kanadě jsi na tohle téma hovořil.

Myslím, že by se to změnit mělo. Spodek těch bariér čouhá 30 centimetrů do silnice, a když na to někdo najede předkem, letí. Přitom ty bariéry, co mají šikmé podpěry zahnuté směrem k divákům, jsou. I ve Stříbře na mistrovství republiky v krosu jsme je měli. Podle mě by mělo existovat pravidlo, že ty klasické zábrany nesmí být třeba posledních 5 kilometrů.

Jsi nějak pojištěný, aby se ti třeba vrátila část výdajů za nové zuby?

Nákladné to je hodně, ale naštěstí máme dobré pojištění od týmu. U nás platím celkem rakety za zdravotní a sociální pojištění, ale řekli mi, že dostanu příplatek 500 korun na jednu korunku. Ale ty náklady půjdou do statisíců... Naštěstí mi to zaplatí tým.

styby k rozhovoru ms 4

Bereš to tak, že letošní sezónu už dojedeš nějak setrvačností a začneš zbrojit na tu příští?

Ne, to vůbec. Právě se ještě snažím vymačkat z toho do konce sezóny co nejvíc. Chci závodit až do poslední chvíle, do svatby. Nechci v zimě začínat od totální nuly.

První část svatby už jste měli v červenci v Česku, kdy se uskuteční ta druhá v Belgii?

Bude to 18. října kousek od Essenu. Bude tam hrozně lidí, jen rodina od Ine představuje asi 120 lidí. Já zvu třeba celý náš tým. Posílali jsme necelých 400 pozvánek.

Jaká bude ta druhá část?

Máme to v kostele v Essenu, budeme si dávat prstýnky. V Česku jsme to jen podepsali, ale taky to bylo krásné. Obřad v Essenu proběhne ve vlámštině, kvůli našim tam bude překladatel. Po obřadu bude následovat hostina.

styby posledni fotka k ms

Jaké by to bylo získat tenhle dres i v neděli v Ponferradě, napsal Štyby k fotce v duhovém dresu krosového mistra světa z tohoto týdne, kterou uveřejnil na Instagramu.

Pojedete pak na svatební cestu?

Kvůli těm zubům asi nikam nepojedeme. Zůstaneme na Mallorce.

Jak dlouho bude odpočívat?

Tři týdny. A pak začnu klasicky trénovat.

Už víš, jak to bude s cyklokrosem?

Pokud se nestane něco neočekávaného, chtěl bych zvolit model jako v minulé sezóně. Jel bych vánoční turné a mistrovství světa v Táboře.

Je jisté, že tě diváci v Táboře uvidí?

Jisté není nikdy nic. Teď jsem si taky něco plánoval a jeden pád všechno změnil. Nevěděl jsem pořádně, co bude zítra, všechno se měnilo ze dne na den. Ale v Táboře bych moc rád jel. Je to dona. Tábor mi změnil kariéru, když jsem tam v roce 2010 vyhrál. Teď bych to tomu místu i všem lidem tam rád vrátil. Byl to pro mě nejhezčí závod kariéry.

Konečné rozhodnutí je na tobě nebo na týmu?

Musíme všechno skloubit. Nepřepokládám, že by to někomu v týmu vadilo, ale můžou říct, že mě chtějí na nějakých závodech, které nebudou pasovat do programu s krosem, a budu tam muset jet. Jsem placený na silnici.

styby hoogerheide foto

Zdeněk na krosovém MS v Hoogerheide 2014.

Co je tvojí prioritou?

Být co nejlepší na jarních klasikách. Chci startovat v Táboře, ale ne za cenu, že to ovlivní jarní klasiky. Minulé mistrovství světa v Hoogerheide bylo něco jiného. To jsem jel ještě v úterý šest hodin na Mallorce, ve středu jsem letěl do Belgie, ve čtvrtek jsem se projel na trati, v neděli jsem jel z domova na kole do Hoogerheide, vyhrál mistrovství světa a v úterý už jsem si projížděl trať Flander.

V čem je Tábor jiný?

Nemůžu tam přijet na výlet, ale na start půjdu s tím, že chci obhájit. Pro mě nemá cenu tam jet pro páté místo. Musím být perfektně připravený. Ta trať je pro mě dobrá, ale jsou tam schody, překážky. Je tam víc běhu, jiná zátěž... Na to je potřeba pořádně trénovat, ale chci tam startovat.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.