SuperCycling.cz

Týmová časovka potvrdila kvalitu borců Elkov Author

25. 9. 2018, 06:40

Prvních pět míst v nezvykle dlouhé týmové časovce (63km) si na letošním mistrovství světa v rakouském Innsbrucku rozdělili očekávaní favorité – Quick-Step, Sunweb, BMC, Sky a Mitchelton-Scott. Uvedená pětice týmových sestav se vešla do jedné minuty a za nimi s odstupem více než půl minuty dojel Movistar, a dále s více než minutou potom Trek a Bora.

hornielkovMS

Velmi dobře zajeli i naši borci z hradeckého týmu Elkov Author, kteří se vklínili mezi World Tour týmy na 12. pozici. Kde byla největší rezerva? Nikde, zajeli všechny části na hranici svých možností.

Úvodních 33 km v mírně klesavém profilu s větrem v zádech dalo pět nejlepších týmů velmi podobně, průměrem přes 62 km/h. O pár desítek vteřin odskočil pouze Quick-Step a právě zde si zřejmě vytvořil svůj vítězný náskok.

Česká šestice střídala poctivě, o něco větší díl v této půlhodince zřejmě plánovaně připadnul na bedra Vojty Hačeckého a Aloise Kaňkovského. Za týmy z TOP 5 v této části zaostali o minutku a půl.

1elkovMS

Typický normovaný Wattový průměr jezdců se první půlhodinu pohyboval okolo 350 W. Konkrétně Chad Haga z druhého Sunwebu se točil takto: 20 s špice 530 W, 14 vteřin přesun ze špice do závětří, na úrovni posledního muže přišlápnout na 660 W pro zařazení se na konec sestavy, poté 2:16 „odpočinek“ v závětří jízdou výkonem okolo 300 W (tepovka padá o 10 úderů) a poté znovu 20 s špice přes 500W.

Chad se tedy točil na špici stříbrného vláčku Sunwebu každé 2,5 minuty a tahal o něco delší špice než ostatní (cca o 5 s). Svoje účinkování v sestavě ukončil na 41. kilometru, v úvodu jediného, zato velmi selektivního stoupání.

Toto 6% stoupání dlouhé 4 km dělilo jezdce v týmech na ty, kteří vydrží tempo do cíle a ty, kteří si vystoupí (většinou plánovitě jako Chad). Úsek do kopce trval nejlepší pětce okolo 8:30 min. a jejich rychlostní průměr byl i zde více než 26 km/h. I tady mělo tedy smysl jet v dokonalé formaci.

2elkovMS

A Watty? Všichni jezdci z týmů z TOP 5 bez rozdílu dávali okolo 450 W. Neboli po půlhodinovém „rozjetí“ na 300 W si každý člen týmu střihnul téměř desetiminutovou špičku výrazně nad svým funkčním prahem. Závodníci Elkov Author se drželi, seč mohli a ztratili v tomto kopci na TOP 5 slabou minutku. Pro zajímavost - jeli ho na vteřinu stejně jako den předem při sobotní generálce.

I následný 8 kilometrový sjezd udělal rozdíly. Sky z Kwiatkowskim a BMC s Dennisem ho však zvládli na vteřinu stejně - oba týmy o 15 vteřin rychleji než Elkov-Author. Pokud se ale podíváme podrobněji, pak celý rozdíl byl vytvořen na prvních 4 km, kde sklon nebyl nijak výrazný a šlo o to se znovu dostat po kopci do správného rytmu.

Druhou polovinu sjezdu zajeli Češi prakticky stejně jako ti nejlepší – tedy těžko uvěřitelným průměrem 80 km/h (!) s maximálkou okolo 99k m/h (!). Naši zde ztratili pouhé 4 vteřiny.

Závěrečných 10km do cíle zvládli jezdci Sunwebu asi nejlépe o půlminutku rychleji než borci Elkov Author. Neboli stejně jako v úvodní části naši ztrácejí na nejlepší pouhou půlminutku na každých 10 km.

3elkovms

Závěrem nezbývá než pogratulovat každému z hradeckého týmu ke vzorně zajeté i odkoučované časovce. Všechny pasáže tohoto více než hodinového letu zvládli na jedničku a nepochybně podali 100% výkon na hranici svých možností. To není vůbec samozřejmé ani u profi týmů z WordTour. Pokud k tomu přičteme i jejich premiérovou účast na světovém šampionátu, klobouk dolů.

Odstup pouhých 20 s na každou půlhodinu jízdy na šestý Movistar je něco, co asi málokdo očekával, skalp LottoNL-Jumbo a AG2R budiž jenom potvrzením vynikající týmové souhry, výkonnosti a perfektní taktiky až do samého závěru této spanilé jízdy hradeckých.

 

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDweaponry.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.