SuperCycling.cz

Týmová časovka pohledem wattů: Bárta se činil

18. 9. 2017, 20:57

Malé překvapení hned na úvod. Titul v týmové časovce nezískalo BMC, ani Quick-Step, dokonce ani černý kůň Sky, ale Sunweb! Pojďme se na časovku mužských týmů podívat řečí čísel a wattů.

bartawattysass

Týmová časovka se většinou rozhoduje až na konci, kdy se po první půlhodině jízdy odděluje zrno od plev a týmová taktika stojí a padá s těmi, co dojedou až do konce.

Po první půlhodince už není moc borců, kteří by měli možnost dávat 600 W na špici, a v závětří výkonem těsně pod 400 W už málokdo regeneruje. Týmový expres tak musí většinou zákonitě zpomalit, aby se nerozpadl úplně.

Čím Sunweb vyhrál? Především týmovým pojetím, dokonalou sehraností až do konce a tempem, které šlo stupňovat až do finále. Jejich vítězství je o to zajímavější, že neměli informace o tom, jak pojedou jejich největší soupeři, takže se museli stoprocentně spolehnout na své wattmetry a cit pro týmovou jízdu.

Deset kilometrů před cílem čekalo jezdce tříkilometrové stoupání s 11% závěrem. Před jeho vrcholem, ve finálním 700m úseku, kde i ti nejrychlejší jeli 23 km/h, se poprvé rozhodovalo. V této rychlosti už není kam se schovat a všichni musí jet +/- stejných 500 W. I ti, kdo právě vystřídali a potřebovali by si aspoň trošku orazit. A to zabolí a poznamená všechny týmy.

Úsek nejrychleji za 2:04 zdolal Sunweb, BMC ztratilo 5 s, Sky 12 s a Bora téměř 20 s. Průměrné watty v týmu se prakticky nelišily - jezdci BMC, Sunweb i Sky lehce nad 500 W, ostatní lehce pod 500. Konkrétně Jan Bárta 486 W, Amador stejných 486 W.

Následujících 5 km mírně z kopce bez zatáček zajeli všichni podobně průměrem 70km/h a ten nic nerozhodnul.

Rozhodovalo se až v rovinatém úseku mezi 5-2,5km do cíle, kde Sunweb nadělil všem ostatním dalších 10 s. Finálních 2,5km pak prolétly týmy Sunweb, BMC, Quick Step, Sky ale i Bora v rozmezí 5 s průměrem 57 km/h - tedy opět velmi podobně.

Jan Bárta je profesionál každým coulem a navzdory tomu, že v týmu Bora-Hansgrohe končí a o nominaci se dozvěděl na poslední chvíli, odvedl v týmové časovce skvělou práci. Průměr 403 W je opravdu vynikající vizitka. Ještě v cílové rovince si střihnul úsek 12 s/600 W. Jeho průměrná kadence šlapání přes 100ot/min je rovněž na úrovni a svědčí o jeho formě i skvělé technice.

Pro srovnání: Alex Dowsett (Movistar), než odpadl na metě 22 km do cíle, měl průměr 375 W, stejně i Markus Burghardt (Bora), který odpadl na stejném místě jako Dowset s průměrem 355 W.

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDWEAPONRY

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.