SuperCycling.cz

Štybar: Top favorit nejsem, ale třeba to bude výhoda

22. 9. 2017, 23:02

V nedělním závodě mužské elity bude Zdeněk Štybar lídrem silné české šestičlenné sestavy. Okruh, na němž se v Bergenu bude bojovat o tituly, by mu měl hodně sedět. „Podle trati mám největší šanci na úspěch ze všech svých účastí na mistrovství světa. Největší favorit určitě nejsem, ale třeba mi to takhle bude vyhovovat,“ řekl Zdeněk v rozhovoru pro náš web.

stybybergen1

Jak se cítíš?

Dobře. Příprava probíhala, jak jsem chtěl. Z Británie jsem sice přijel trochu nastydlý, ale na Mallorce jsem se z toho rychle dostal. Cítím, že forma je dobrá, přijel jsem do Norska stoprocentně připraven, a uvidíme, na co to v neděli bude stačit.

Na Mallorce jste před odletem trénovali hned čtyři eliťáci společně. Jaké to bylo?

Domluvili jsme se, že to zkusíme a stoprocentně to splnilo účel. Udělali jsme dost práce, navíc jsme měli skvělou partu. Vždycky je dobré se před mistrovstvím světa ještě víc stmelit, protože jsme skoro všichni v jiných týmech. Byli jsme týden spolu každý den, objeli jsme kvalitní trénink y a hodně jsme spolu mluvili. Je to daleko lepší, než se sejít v dějišti v pátek před závody.

stybysbergen2

Nechtěli jste raději vyrazit dříve do Bergenu a trénovat společně tam?

Na Mallorce jsme měli větší klid a daleko lepší počasí. Podle mě to byla lepší volba, protože i na nedělní závod má být sucho.

O tobě je ale známo, že máš rád déšť. Nebral bys ho raději?

Tady ne. Závod bude tou délkou 270 kilometrů těžký sám o sobě. Na vodě by to v těch zatáčkách mohlo hodně padat. Déšť bych si radši schoval příští rok na Roubaix :-)

Řešili jste na Mallorce i taktiku a případné role v týmu během závodu?

Závod jsme nějak probírali. Trenér říkal, že by se mělo jet na mě, ale na Mallorce jsem viděl, že jsou na tom skvěle i další kluci: Roman, Vaky nebo třeba Polňa. Důležité je, že máme po delší době opravdu silný tým a musíme toho zkusit využít. Když odjede tři kola před cílem skupina, důležité bude, abychom tam někoho měli. A je celkem jedno, kdo to bude.

takergen33

Ale okruh by asi nejvíc měl sedět tobě, ne?

Možná jo, ale jak jsem říkal, záležet bude na vývoji závodu. Výhodou je, že máme víc variant, což je dobré. Bude to strašně natažené v jedné lajně, a kdo v klíčový moment zaspí, má smůlu.

Už jsi byl na okruhu?

Poprvé tam půjdu až v sobotu. V pátek jsem měl volnější den. Bohatě to stačí. Projedeme si ho v sobotu a pak ještě dostkrát při závodě...

Bereš to tak, že máš letos největší šanci uspět?

Je to tak. Taky jsem se na mistrák světa chystal od San Sebastianu. Byl jsem tři týdny v Livignu, týden tam byl i Roman. Celou dobu tam se mnou byli Kwiatkowski a Matthews. Jezdil jsem s nimi hodně tréninků, nejvíc s Kwiatem. Byli jsme spolu v jednom týmu, jsme kamarádi. On taky půlku sezóny směřoval k mistrovství světa. A to už měl první půlku fantastickou.

mensikbergenstyb

Kdo je podle tebe největší favorit?

Van Avermaet, Gilbert, Sagan, Kwiatkowski, Matthews, určitě Trentin, který na Vueltě doslova lítal a teď vyhrál ještě závod v Belgii. A musíme počítat s Boassonem Hagenem, který bude mít doma velkou motivaci.

Sebe do této skupiny řadíš taky?

Výsledky, které jsem v sezóně měl, mě mezi top favority nepasují. Ale možná to může být moje výhoda.

Jaký očekáváš vývoj závodu?

Může se klidně stát, že odjede silná skupina tři kola před cílem a bude se strašně špatně sjíždět. Když to bude odjíždět, tak tam nesmíme za žádnou cenu zaspat.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.