SuperCycling.cz

Skvělý Kreuziger šestý, mistrem světa je Valverde

30. 9. 2018, 17:30

Roman Kreuziger podal famózní výkon v pekelně těžkém závodě mužské elity na mistrovství světa v Innsbrucku. Obsadil šesté místo a vylepšil historicky nejlepší české maximum, které dosud držel současný reprezentační trenér Tomáš Konečný, jenž byl na MS v Lisabonu 2001 devátý. Titul vybojoval fenomenální Španěl Alejandro Valverde.

balamatitull

Španělský veterán Valverde se vysněného titulu dočkal až ve 38 letech. Ve své kariéře už na MS získal sedm medailí, ale do dnešního dne ani jednu zlatou. Čtyřikrát byl třetí, dvakrát druhý. „Je to největší vítězství mé kariéry. Jsem šťastný, že jsem se toho dočkal,“ říkal dojatý Valverde se slzami v očích.

Klíčový moment závodu se odehrál podle očekávání v závěrečné brutální stěně Höll. To už závodníci měli v nohách 250 km a na tříkilometrové śtojce na ně čekal místy až 28 procentní sklon.

hirtmakams

Tam z čelní skupiny vyrazili dopředu Valverde, Woods, Bardet a Moscon. Dojeli Dána Valgrena, který předvedl odvážný nástup a držel si zhruba půlminutový náskok. Ale tenhle kopec už byl nad jeho síly. Pak odpadl i Moscon a nahoře byla první trojice Valverde, Woods, Bardet.

Roman Kreuziger si jel v kopci svoje tempo a zvládl to bravurně. Ještě o něco lepší byl Tom Dumoulin, který předvedl fantazii. Měl v nohách už dvě časovky, přesto se ve sjezdu dokázal dotáhnout na vedoucí trio. Ale přece jen se vydal skoro ze všech sil.

ti nejjjjjjjzms

Nakonec došlo na spurt, v němž byl papírovým favoritem Valverde. Rozjel ho z první figury a nikdo ho nebyl schopen předjet. Stříbro bral nakonec Romain Bardet, senzační bronz získal pro Kanadu Michael Woods. Na Dumoulina zbyla čtvrtá příčka, ale i tak zaslouží velký potlesk.

Hník v úniku dne, Sagan nedojel

Stejně jako Roman Kreuziger, jenž potvrdil pozici lídra českého týmu a po výborném výkonu bral šestou příčku. Jan Hirt, který s ním vydržel do posledních chvil a odvedl pro něj spoustu práce, skončil 17. Další Češi už do cíle nedojeli.

Zdeněk Štybar, Josef Černý, Michael Kukrle i Karel Hník měli u svého jména DNF. Všichni hlavně v první polovině závodu pracovali pro Kreuzigera, Hník se zviditelnil v úniku dne. Brzy po startu odjelo 11 lidí a vytvořili si náskok až 17 minut. Hník se v této skupině držel statečně. Pak na čele zbyla jen dvojice - Dán Kasper Asgreen a Nor Vegard Stake Laengen. Dojeli je 23 km před cílem.

hnikunik

Dávno předtím skončily naděje některých favoritů. Obhájce titulu Peter Sagan, na něhož to bylo hodně těžké. Tempu nejlepších nestačil 90 km před cílem. Nestačili ani Dan Martin nebo Simon Yates.

Nakonec to byl vyloženě selektivní závěr a medaile brali ti nejsilnější. „Je to neuvěřitelné. Byl to tvrdý boj. Musím poděkovat týmu za fantastickou práci. Jeli jsme jako jeden muž,“ popsal nový mistr světa Valverde. „V závěru jsem se snažil pošetřit poslední zbytky sil na sprint a vyšlo to skvěle. Sen se stal skutečností,“ dodal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.