SuperCycling.cz

Skvělý Sagan obhájil titul, Češi neuspěli

16. 10. 2016, 17:11

Peter Sagan je znovu mistrem světa! Po heroickém výkonu dokázal v katarském Dohá obhájit loňský titul z Richmondu, když mazácky ovládl spurt vedoucí dvacetičlenné skupiny. Druhý skončil Brit Mark Cavendish, třetí belgický veterán Tom Boonen.

ti-z-kataaru

Češi hráli v závodě druhé, ale spíš třetí housle. Jediným, kdo dojel do cíle, byl ve druhé skupině Zdeněk Štybar, lídr české šestice. Byl klasifikován na 45. místě se ztrátou 5:26 min. Ostatní se nechali na větru utrhnout strašně brzy a postupně slezli z kola nebo byli staženi rozhodčími.

Dvakrát měl štěstí

„Jsem v šoku, nemůžu tomu uvěřit,“ kroutil hlavou dojatý Sagan v televizním rozhovoru po závodě. „Měl jsem i štěstí. Když se na větru dělil peloton, byl jsem snad poslední, kdo se dokázal dotáhnout do vedoucí skupiny. Podruhé jsem měl štěstí ve spurtu. Byl proti větru, tak jsem začal zezadu. Najel jsem na stranu a byla klika, že mě Nizzolo nezavřel. Jinak jsem se tam nedostal, protože bychom asi oba spadli. Je neuvěřitelné, jak to dopadlo,“ líčil slovenský mistr světa.

Stal se teprve šestým cyklistou v historii, který dokázal obhájit titul v silničním závodě. Před ním se to naposledy podařilo Italu Bettinimu v letech 2006 a 2007. „Musím poděkovat kolegům z týmu. Brácha se o mě perfektně staral a až v závěru, kdy mi ještě dovezl pití, propadl do druhé skupiny. Mišo Kolář pro mě udělal taky skvělou práci a vydržel vpředu až do úplného konce,“ chválil oba kolegy ve slovenském dresu.

Češi zůstali vzadu

Když porovnáte české vystoupení se Slováky, je to smutné zjištění. Naši sousedé startovali ve třech, Česko v šesti. Tak nějak se doufalo, že by Štybar mohl vydržet s nejlepšími až do finále. Ano, není to klasický sprinter, stejně by asi čelní příčky neatakoval, ale jeho kolegové ho nechali na holičkách.

Když se už 180 km před cílem nadělil na větru na silnici mezi pouští peloton a vpředu zůstalo 24 závodníků, byli mezi nimi všichni tři Slováci a žádný Čech! A to je hodně smutné zjištění. Alois Kaňkovský, Vojtěch Hačecký, František Sisr, Jiří Polnický ani Daniel Turek si tohle vystoupení za rámeček nedají.

Zdeněk Štybar měl asi vpředu být, vzhledem ke svým zkušenostem z těžkých jednorázových závodů na větru, ale byl jen ve druhé skupině. Vzadu zůstali např. i všichni Španělé nebo německá sprinterská esa, u nichž to byl daleko větší propadák než u české strany, protože třeba Greipel patřil k velkým favoritům na titul.

Problém byl v tom, že se v té druhé skupině nenašel nikdo, kdo by se složil a jel. Její ztráta postupně narůstala, i když se dlouho držela kolem minuty. „Teď už asi tuším, jak se člověk cítí v pekle,“ napsal Štybar po závodě za úmorného vedra na Twitter.

Belgický útok v poušti

Když 180 km před cílem rozjeli na silnici uprostřed pouště Belgičané terezín, peloton se bleskově rozdělil. V pravotočivé zatáčce zaútočili a najednou zůstalo vpředu 24 lidí. A Belgičanů hned šest! Z favoritů tam byli Cavendish, Matthews, Boonen, van Avermaet, Kristoff, Boasson Hagen, Viviani a další. Někteří, jako třeba Němci, nezachytili klíčový atak, Kolumbijce Gaviriu vyřadil ze hry pád.

S blížícím se cílem bylo skoro jisté, že dojde na spurt. Asi 2 km před cílem nečekaně atakoval Nizozemec Tom Leezer, ale nebylo mu souzeno. O prvenství si to rozdali sprinteři a na pásce zvedal nad hlavu ruce Sagan!

„Měl jsem tu manželku, přijel táta, byli tu kamarádi z mého rodného města. Od všech jsem měl skvělou podporu, tak kvůli nim jsem musel vyhrát,“ řekl s úsměvem Sagan.

Zklamaný Cavendish

Naopak zlostný výraz v obličeji druhého Cavendishe bezprostředně po projetí cílem hovořil za vše. „Jsem zklamaný. Chtěl jsem jet za zadním kolem Sagana, ale ten závěr nevyšel podle představ. Nechal jsem se hloupě zavřít. Možná jsme doplatili na to, že jsme kvůli defektu ztratili Luke Rowa, ale musím to brát, jak to je,“ uvedl Cavendish. „Vím, že bych měl být s druhým místem spokojený, ale já úplně nejsem, protože jsem mohl vyhrát,“ dodal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.