SAGAN MISTREM SVĚTA!!!

27. 9. 2015, 23:01

Den 27. září 2015 bude v dějinách Slovenska zapsán zlatým písmem. Zasloužil se o to Peter Sagan. Po fantastickém výkonu a drtivému ataku necelé 3 kilometry před cílem se stal v Richmondu mistrem světa!

new-ms-sag

Cílem 260 kilometrů dlouhého závodu mužské elitní kategorie projel sám s náskokem pár metrů před skupinou. Z ní vybojoval ve spurtu druhé místo Australan Michael Matthews, historickou medaili pro Litvu získal třetí Ramunas Navardauskas.

Čeští cyklisté podali velmi dobrý týmový výkon. Během závodu byli hodně vidět, ale na nejvyšší příčky nakonec nedosáhli. Nejlepší byl jednačtyřicátý Karel Hník, lídr sedmičlenné české sestavy Zdeněk Štybar dojel o dvě místa za ním.

Očima Tomáše Konečného, trenéra reprezentace

Klukům v podstatě nemám co vytknout. Plnili to, co jsme si řekli. Byli jsme vidět, závod jsme i tvořili, jen v tom úplném finále chybělo trochu víc štěstí. Zdeněk jako lídr týmu sám věřil v lepší výsledek, ale opravdu jsme byli kousek od medaile. Vydržel až do finále s těmi nejlepšími, nastoupil v prvním kopci a ještě na kiláku byl třetí. Nedá se nic dělat, je to sport. Obrovská gratulace Slovákům a doufám, že to třeba takhle někdy vyjde i nám. Musím pochválit celý tým. Roman Kreuziger odvedl spoustu práce a obětoval se pro Zdeňka, Karel Hník se Štybym vydržel až do konce. Jirka Polnický s Honzou Bártou odpadli až při nájezdu do posledního kola a dojeli to, Tomáš Bucháček pracoval hlavně na začátku závodu. Velkou smůlu měl Petr Vakoč. Jak se zapletl do toho pádu, musel měnit kolo, ale než nás k němu s autem pustili, ztratil spoustu času. Pokoušeli jsme se dostat ho zpátky, ale hodně se zrychlilo a bylo to bez šancí, tak po chvíli slezl. Je to škoda, protože na tom byl dobře a myslím, že by se Zdeňkem vydržel až do konce. Ale i tohle bohužel ke sportu patří. Tým chválím. Ukázali jsme, že se s námi musí počítat.

Klasifikováni byli ještě Jan Bárta (97.) a Jiří Polnický (98.). Roman Kreuziger předváděl famózní práci, byl neustále vidět na špici, zkoušel odjet, ale v závěru už mu logicky chyběly síly a nedokončil. Stejně jako Tomáš Bucháček a Petr Vakoč, jehož šance zhatil hromadný pád 55 km před cílem.

repre sedmicka cela MS

Sagan nebyl prakticky celý závod vidět. Jezdil chytře schovaný, ale 2,6 km před cílem vyrazil jako raketa dopředu. V předposledním stoupání. Urval van Avermaeta, na nic nečekal a mířil vstříc životnímu výsledku.

„Je to největší vítězství mojí kariéry,“ přiznal dojatý Sagan. „Musel jsem tomu obětovat spoustu věcí. Měl jsem obrovskou motivaci a jsem šťastný, že to takhle vyšlo,“ přiznal slovenský hrdina.

new nastup sag

K ruce měl během závodu bratra Juraje a Michaela Koláře, týmové kolegy z Tinkoff-Saxo. V samém závěru už se ale musel spolehnout sám na sebe, jeho krajané už v té době seděli v týmovém boxu.

„Vyčkával jsem, nechtěl jsem nic uspěchat. Na ten těžký kopec po kostkách jsem si věřil. Vsadil jsem všechno na jeden atak,“ popisoval. „V cílové rovince už jsem neměl síly na nějaký sprint. Viděl jsem skupinu za sebou, ale naštěstí jsem měl dostatečný náskok a stačilo to,“ jásal novopečený mistr světa.

Před závodem patřil mezi favority, i když to sám vůbec neřešil. „Spíš jsem slyšel, že nejsem dost dobrý na takhle dlouhé závody. Odpovědí je ten duhový dres,“ usmíval se Sagan.

Na stupně vítězů si s sebou vzal slovenskou vlajku, vychutnal si hymnu a od prezidenta UCI Briana Cooksona převzal duhový dres šampióna. V něm bude jezdit až do příštího mistrovství světa, které v roce 2016 hostí Katar. Otázkou je, kdy si v něm odbude závodní premiéru. Od 8. října by měl jet 1. ročník Abu Dhabi Tour, ale po úspěchu v Richmondu může ještě změnit plány.

Česká sedmička předvedla opravdu dobrý týmový výkon. Obrovskou práci odváděl Roman Kreuziger, Petr Vakoč měl smůlu na pád. Velmi dobře si vedl Karel Hník, jenž do poslední chvíle vydržel se Zdeňkem Štybarem. Lídr české reprezentace to dokonce zkusil v prvním kopci po kostkách 4 km před cílem, kdy vyrazil dopředu a byl se ho schopen udržet jen Degenkolb. Jenže nahoře byli dojeti a zanedlouho přišel vítězný nástup Sagana.