SuperCycling.cz

Quick-Step ovládl časovku týmů, Elkov Author 12.

23. 9. 2018, 20:07

Quick-Step Floors slaví titul mistra světa z týmové časovky. Závodníci belgické stáje vybojovali s omlazenou sestavou v úvodní den MS v Innsbrucku zlato, stříbro bral Sunweb a bronz BMC. Ve skvělém světle se představili cyklisté českého týmu Elkov Author, kteří v konkurenci 22 týmů skončili 12.

elkovnaTTTTT

Časovka se jela na 62,8 km. Elkov Author startoval ve složení Jan Bárta, Josef Černý, Vojtěch Hačecký, Alois Kaňkovský, Michael Kukrle a Jakub Otruba.

Plánovanou taktikou bylo využít Kaňkovského a Hačeckého k delším intervalům na špici a využít jejich výkonu k přivezení zbytku týmu pod kopec. V něm pak měli být hlavními tahouny  Kukrle a Černý, nicméně bylo nutné udržet minimálně čtveřici závodníků pohromadě.

elkovje1234

Na prvním mezičase (22,8 km) patřilo týmu Elkov Author 9. místo, když ztrácel 41 vteřin na Mitchelton Scott a dlouhé minuty držel první pozici. Druhý mezičas pak byl na vrcholu stoupání na metě 44,8 km, kde už jela dle předpokladů pouze čtveřice bez Hačeckého s Kaňkovským a kde se Elkov Author o několik míst propadl.

Závěrečný sjezd do cíle v Innsbrucku, kde závodníci dosahovali bez problému rychlosti přes 100 km/h, zvládli všichni bez problému a spěchali do cíle.

„Začali jsme velmi dobře, jeli jsme, na co jsme měli a všichni jsme poctivě střídali. Když jsme najeli do kopce, tak jsme trochu zpomalili, protože přece jen musíme přiznat, že k takhle dlouhým časovkám se běžně nedostaneme. Závěr už byl o morálce, ale udělali jsme všechno pro to, aby z toho bylo co nejlepší umístění a to se podařilo,“ popsal Josef Černý, pro kterého to bylo poslední vystoupení v barvách Elkov Author.

onijedou3456

„Nikdy jsem nejel časovku nad 40 km v takové intenzitě. Byl to ale neskutečný zážitek a tempo, v jakém jsme kontrolovaně jeli úvodní kilometry, bylo opravdu závratné. Je to zároveň odměna za tuto i minulou sezónu,“ dodal Alois Kaňkovský.

Na cílovou pásku přivezl tým Kukrle a byl z toho čas 1:10:43 s průměrnou rychlostí 52.939 km/h. Nakonec z toho bylo skvělé 12. místo, královéhradecký tým za sebou nechal dva WorldTour týmy AG2R a LottoNL-Jumbo a byl suverénně nejlepší z kontinentálních týmů. Na vítězný Quick-Step ztratil 3:18 min.

jedouTTTcerny

„Chtěl bych poděkovat klukům za to, co předvedli. Společně ukázali, že i když nemáme 30 závodníků, nemyslitelně větší zázemí nebo rozpočet o desítkách milionů, tak jsme schopni konkurovat týmům z World Tour.  Pro nás je 12. místo jednoznačně úspěch, v který jsme tajně doufali, a nyní se dostavil. Určitě jsme neudělali ostudu a byla to opravdu skvělá podívána a ještě jednou děkuji všem závodníkům za celou sezónu, stejně tak realizačnímu týmu i partnerům, bez kterých bychom zde také nebyli,“ uvedl ředitel týmu Elkov Author Vladimír Vávra.

Triumf Quick-Stepu byl trochu nečekaný. Vítěznou šestici tvořili Niki Terpstra - jediný závodník přes třicet let (34), dále Yves Lampaert (27), Bob Jungels (26) a mladíci Kasper Asgreen (23), Laurens De Plus (23) a Max Schachmann (24). Obhájci titulu ze Sunwebu zaostali o 19 vteřin, o další sekundu pozadu byli závodníci BMC.

kviktovyhr

„Zvládli jsme to perfektně,“ jásal nejzkušenější z šestice Niki Terpstra. „Byla to hodně specifická trať. Dlouho rovina, jedno těžké stoupání a pak ten sjezd. Museli jsme jet chytře. Tu klesavou pasáž jsme hodně trénovali. Znali jsme každou zatáčku. Věděli jme, že se tam dá hodně získat,“ prozradil nizozemský závodník, který po sezóně odchází po 8 letech v Quick-Stepu do Direct Energie. „Je to pro mě krásná tečka a nejlepší dárek na rozloučenou...“

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.