SuperCycling.cz

Slovenský chalan, který vládne světu

25. 9. 2017, 07:02

I kdyby už Peter Sagan nikdy nic nevyhrál, bude jeho jméno navždy zapsáno zlatým písmem v dějinách cyklistiky. Potřetí za sebou získal duhový dres mistra světa, což se nikomu nikdy nepodařilo a zřejmě dost dlouho ani nepodaří.

gankpivhu1

„Je to spasitel světové cyklistiky. V současné době je tenhle chlap větší než celý náš sport. Gratuluju ti Petře. Jsi skutečná legenda a jeden z nejlepších v historii,“ napsal pod Saganovu fotku vyplazeným jazykem na Instagram legendární Brit Bradley Wiggins.

Ano Peter Sagan je skutečně fenomén. Vyhrát třikrát titul mistra světa, to je samo o sobě neuvěřitelné. Před slovenským expresem to dokázali čtyři závodníci: Ital Alfredo Binda, Belgičané Rik Van Steenbergen, Eddy Merckx a Španěl Oscar Freire. Ani jeden z nich však nezískal tři tituly v řadě za sebou.

„Nevím, jestli to změní něco ve světě, ale jsem za to rád,“ řekl se stylem sobě vlastním Sagan. „Musím poděkovat fanouškům i celému týmu. Zase jsme ukázali, jak se jezdí ve světě,“ dodal s úsměvem. „Ale byl to nejtěžší mistrák světa, který jsem vyhrál,“ připustil.

jestkpiebhuu

Měl jste nějakou taktiku?, ptali se ho po závodě. „Jaká strategie? Žádnou jsem neměl,“ přiznal bez mrknutí oka. Reportér slovenské televize se zeptal i na to, jak vypadalo sjíždění uprchlíků v samém závěru, protože norská televize z toho neměla záběry. „To je váš problém... Jakou máte techniku,“ říkal s úsměvem. „Ale já si to stejně nepamatuju. Byl jsem 270 kilometrů na kole a jsem rád, že mám po závodě,“ dodal.

Sagan je PAN CYKLISTA. Výtečný sprinter, excelentní klasikář. Muž, který načal druhou stovku profesionálních vítězství, toho ve 27 letech dokázal tolik, co se mnohdy nepovede ani pěti dobrým závodníkům dohromady.

Ale možná ještě důležitější částí jeho osobnosti je Peter Sagan jako člověk. Má nezaměnitelné charisma. Fanoušci ho milují i pro jeho bezprostřednost. Dokáže udělat z cyklistiky show, protože jak sám říká, lidi se chtějí v první řadě bavit.

„Cyklistika je nudná. Když trvá přenos pět hodin, lidi to nemůže bavit. A když pro ně uděláte na kole trošku show, je to takové zpestření,“ přiznal kdysi v jednom z rozhovorů.

Peter je prostě showman. I proto ho lidé mají rádi. Nejen na Slovensku. Tam už několik let patří k nejpopulárnějším lidem v zemi. Však mu také hned po závodě prostřednictvím Facebooku gratuloval i slovenský prezident Andrej Kiska.

„SAGAN VOŠIEL DO DEJÍN Nikto nikdy nedokázal to, čo Peter Sagan. Tretíkrát v rade sa stal majstrom sveta. Magické. Neskutočné. Neuveriteľné. Famózne. Chcel by som mu v mene celého Slovenska poďakovať. Robí našej krajine úžasnú reklamu. Peter Sagan, si kráľ!,“ napsal Kiska na svůj profil.

spurtkpibhu2

Aby měl víc klidu a lepší podmínky na trénink, přestěhoval se s manželkou Katkou do Monaka. „Hlavně je to kvůli počasí, protože na Slovensku se toho přes zimu moc udělat nedá. Ale možná i kvůli osobnímu životu. Sportovec potřebuje v první řadě klid na svou práci a tam ho mám. Moc lidí mě tam na ulici nezastaví :-) Jsou tam jiné celebrity :-),“ řekl Sagan v rozhovoru pro vybraná média před dvěma lety v Bratislavě, kam byl pozván i náš web.

Sagan měl ten den naplánovaný od rána do večera. Když přijede na Slovensko, většinou to tak má: sponzorské aktivity, tiskovka pro novináře a další věci. Tenkrát to bylo podobné. Návštěva prodejny Specialized byla ten den už asi jeho čtvrtou akcí. Skoro všude musel odpovídat novinářům a bál jsem se, že už toho bude mít plné zuby.

Slovenští kolegové si ty rozhovory odbyli ten den už většinou dříve, takže na akci, kde jsme byli my, pozvali asi jen pět novinářů. Někteří z nich byli i na těch předchozích akcích a matriálů měli asi dost. Já měl připravených spoustu otázek a čekal jsem, jak bude Sagan reagovat.

Byl úplně v pohodě. Zástupci slovenských médií si někdy stěžují, že Sagan občas odsekává a nechce se moc bavit. Ale já tu zkušenost neměl. Ochotně mi odpovídal i na otázky ze soukromí a měl jsem pocit, že mu to nedělá sebemenší problém.

gagaa12

Za dobu, která od rozhovoru uplynula, se Sagan určitě změnil. Tenkrát ještě nebyl mistrem světa (rozhovor probíhal v dubnu 2015), teď je hned trojnásobným. Je pod daleko větším tlakem, s příjmem 6 miliónů eur je nejlépe placeným cyklistou světa.

Ale pořád je to ten chalan z Žiliny, jen mu už teď leží cyklistický svět daleko víc u nohou. Někdo nedávno prohlásil, že Sagan, to je kategorie sama pro sebe. Když se nad tím zamyslíte, musíte tomuto názoru dát za pravdu. Druhého takového střelce v balíku prostě nenajdete. A i kdyby měl brát 20 miliónů eur, každý mu je musí přát. Protože Peter Sagan je člověk, který mění světovou cyklistiku.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.