SuperCycling.cz

Obhájí Sagan titul? Ambice má i český lídr Štybar

15. 10. 2016, 14:28

Peter Sagan se může v neděli v katarském Dauhá stát teprve třetím cyklistou v novodobé historii, který obhájí titul mistra světa. Dvakrát za sebou vyhrál naposledy Ital Paolo Bettini (2006, 2007), před ním to dokázal jeho krajan Gianni Bugno (1981, 1982).

jagkkat

Sagan už letos vybojoval dres mistra Evropy, a i když fanoušky dlouho nechával v očekávání a na dotazy ohledně svého startu MS odpovídal vyhýbavě, bylo všem jasné, že takovou šanci si nenechá ujít.

Jeho posledním závodem bylo Eneco Tour a protože měl jisté prvenství ve WorldTour, nemusel následně startovat na Lombardii. Místo toho mohl v klidu trénovat a soustředit se na obhajobu titulu v Kataru.

Vždyť je to trať pro Sagana jako stvořená. Na větru jezdit umí, je rychlý, má čich být ve správnou chvíli na správném místě. Samozřejmě, nebude mít k ruce tak silný tým, jako největší soupeři, protože Slováci jedou jen ve třech (spolu s ním budou na startu ještě bratr Juraj a Michael Kolář), ale Sagan už několikrát ukázal, že si v klíčových chvílích dokáže poradit i sám.

A jak přiznal po příletu do Kataru, žádný tlak si nepřipouští. „Co můžu ztratit?,“ odpověděl otázkou na tiskové konferenci v pátek. Když mu jeden z novinářů řekl, že duhový dres, jen se pousmál. „Ano, ale jeden už mám. Takže jaký tlak?,“ dodal slovenský cyklista.

jagan vloni s trikem

Peter Sagan po zisku loňského titulu mistra světa.

Už po zisku dresu mistra Evropy se nechal slyšet: „Jsem rád, že mám i na příští rok jistotu nějakého dresu. Když se mi nepodaří obhájit ten duhový, budu šťastný, když budu oblékat dres mistra Evropy,“ přiznal po zářijovém vítězství ve Francii.

Do Kataru přiletěl na poslední chvíli (ve čtvrtek), zatímco většina jeho soupeřů je tam kvůli aklimatizaci už delší dobu. „Prostě jsem nevěděl, kde bych tu trénoval. Navíc jsem pořád pryč, tak jsem taky chtěl být doma. Měl jsem letos spoustu závodů, proto jsem se rozhodl, že budu trénovat v Monaku a přijedu sem na poslední chvíli,“ vysvětlil.

Na velké vedro, kvůli němuž se dokonce zvažovalo zkrácení 257 km dlouhého závodu, je Sagan v rámci možností připraven. „Musím ovšem říct, že všeobecně v takových podmínkách moc dobře nezávodím. Ale bude to stejné pro všechny a nemá cenu počasí moc řešit,“ mávl rukou obhájce titulu.

estjedensaggg

Sám příliš neřeší to, jestli může vyrovnat Bettiniho, jenž zatím jako poslední dokázal vyhrát dva tituly za sebou. „Já sem nepřijel měnit historii. Těch závodníků, kteří vyhráli mistrovství světa dvakrát i třikrát, je více. Chci tady dobře zazávodit a uvidíme, co z toho bude,“ uvedl Sagan. Na dotaz, kdo je podle něj největším favoritem, odpověděl: „Každý...“

Do závodu jde i silný český tým v čele s lídrem Zdeňkem Štybarem. „Štyby na tom z našich kluků umí jezdit nejlíp a na mistrovství světa se hodně chystal. Ostatní se mu budou snažit co nejvíce pomoci,“ řekl reprezentační trenér Tomáš Konečný. „Dá se očekávat, že se to na větru rozseká, ale myslím, že Zdeněk má určitě na to, aby tam s nejlepšími vydržel až do finále,“ dodal trenér.

kluciacseeke

Spolu se Štybarem jedou závod mužské elity Daniel Turek, František Sisr, Jiří Polnický, Alois Kaňkovský a Vojtěch Hačecký.

Co na cyklisty čeká? Celkem 257,5 km po rovině. Nejdřív 151 kilometrů, které vedou po silnicích kolem pouště, pak budou následovat městské okruhy v Dauhá s řadou ostrých zatáček. Jeden měří 15,2 km a závodníci ho absolvují sedmkrát.

Kde hledat největší favority? Určitě mezi excelentními klasikáři a sprintery, kteří si dokážou poradit se silným bočním větrem. Kromě Sagana jsou to třeba Belgičané Tom Boonen a Greg Van Avermaet, silná německá sestava v čele s André Greipelem, britský tým s lídrem Markem Cavendishem, Australané s Michaelem Matthewsem, Norové s Alexanderem Kristoffem a Edvaldem Boassonem Hagenem a další. Černým koněm může být Kolumbijec Fernando Gaviria, který před týdnem ukázal formu vítězstvím na Paříž-Tours.

Závod můžete sledovat živě na ČT Sport od 9.15 hod.

Startovní listinu najdete ZDE.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.