SuperCycling.cz

Natěšený Štybar: Nejsem top favorit, ale chci překvapit

26. 9. 2015, 16:57

Zdeněk Štybar bude v neděli Richmondu jedním z těch, na které se bude zbytek pelotonu hodně koukat. Povede jako lídr sedmičlennou českou sestavu v silničním závodě mužské elity a vzhledem k profilu trasy i očekávanému dešti patří k favoritům. „Ale mezi top favority se určitě neřadím. Spíš mezi ty, kteří mohou překvapit,“ říká Štybar.

styby-nahoru-rich

Okruh se dvěma krátkými stojkami po kostkách by mu měl nejvíc sedět. Tohle je přesně jeho parketa. Navíc má podle předpovědi pršet a o Zdeňkovi se ví, jak moc si na mokrých kostkách na rozdíl od řady jiných závodníků lebedí. Vždyť jeho dlouholetým snem je jet Paříž-Roubaix v dešti...

„Moje kondice je docela dobrá, ale nedají se z toho dělat nějaké prognózy. Počkejme a uvidíme, na co to bude stačit,“ řekl Štybar, jehož server cyclingnews.com zařadil ve svém videoblogu mezi 10 top favoritů. „Radši bych byl outsider než favorit,“ přiznal na tiskové konferenci v Richmondu, kterou český tým pořádal spolu se Slováky.

styby a hnik rich

Česká reprezentace jde do závodu na 261 km v sedmi lidech. Po dlouhé době jde o sestavu, která nemusí být jen vzadu a čekat, co vymyslí ostatní velmoci. Se Štybarem by měli být dalšími spolulídry Roman Kreuziger a Petr Vakoč, Jan Bárta možná zkusí únik a Karel Hník, Tomáš Bucháček i Jiří Polnický asi budou hlavně pomáhat ostatním.

„Díky tomu, že startujeme v sedmi, máme určitě šanci na hodně dobrý výsledek. Neříkám, že budeme tvořit závod, ale můžeme v něm hrát důležitou roli. A výhodou je, že to můžeme rozehrát na víc karet. Máme opravdu silný tým a doufám, že něco ukážeme,“ prohlásil Roman Kreuziger.

Papírových favoritů silničního závodu je spousta: Sagan, Degenkolb, Kristoff, silní Belgičané v čele s trojici van Avermaet, Gilbert, Boonen, obhájce titulu Kwiatkowski, Australané Matthews, Gerrans, Valverde, Rodríguez a mnozí další. „Bavit se o favoritech je ztráta času. Lidí, kteří mohou vyhrát, je mnoho, navíc dobře víme, že často dojde na překvapení. A těch možných scénářů je spousta,“ řekl Peter Sagan.

S tím souhlasí i Štybar. „Je těžké předvídat, jak se závod bude vyvíjet. Ale myslím, že i pro týmy, které startují v devíti, bude těžké kontrolovat závod od začátku do konce,“ přiznal lídr české sestavy.

I když má podle předpovědí pršet, Štybar rozhodně není z těch, kteří by nad tím bědovali. „Ale bude to daleko těžší a člověk musí být pořád ve střehu. Jestli bude hodně pršet, tak bude těžké ty nejprudší pasáže kopců po kostkách vyjet, když se tam bude držet voda. Ne pro lidi vpředu, ale pro ty, co pojedou vzadu v pelotonu. Proto to v závěru bude hlavně boj o pozice,“ odhadoval Štybar.

Pokud by se mu podařilo zvítězit, stal by se prvním závodníkem historie, který obleče duhový dres mistra světa v cyklokrosu i na silnici. 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.